چگونه یک کارشناس تولید محتوا حرفه ای شویم؟

  • نویسنده : امید ابوالحسنی
  • زمان مطالعه : 14 دقیقه
  • تاریخ انتشار : 1398/12/05
چگونه یک کارشناس تولید محتوا حرفه ای شویم؟

در این مقاله قرار است اول تعریف کارشناس تولید محتوا را به شما ارائه کنیم و بعد از آن به شما خواهیم گفت که چگونه یک کارشناس محتوایی حرفه ای شوید.

یک کارشناس در این زمینه چه مهارت هایی را باید داشته باشد؟ و چگونه می تواند بر کار تولید کننده های محتوا نظارت کند؟

و اینکه اگر شما کارشناس تولید محتوا هستید، چگونه و از کجا می توانید کار بگیرید؟

حتی اگر شما صاحب کسب و کار هستید، به شما می گوییم که از کجا می توانید یک کارشناس محتوا برای سایتتان پیدا کنید، و از حقوق کارشناس تولید محتوا صحبت خواهیم کرد.

پس با ما همراه باشید.

کارشناس تولید محتوا چیست؟

کارشناسان تولید محتوا معمولا در شرکت های بزرگ فعالیت می کنند.

به این دلیل که در این شرکت ها با توجه به حجم زیاد مخاطبان و نیاز به تولید کننده های محتوای بسیار زیاد، شخصی استخدام می شود تا بر کار تولید کننده های محتوا نظارت کند.

کارشناسان محتوا خود باید در نوشتن محتوا خبره باشند، تا دقیقا بدانند که نیاز مخاطب چیست و چارچوب های درستی برای تولید کننده محتوا ایجاد کنند.

تا او کارش را به درستی انجام دهد. کارشناس تولید محتوا باید به اصول سئو هم مسلط باشد و بر کار سئو کار نیز نظارت کند.

کارشناس تولید محتوا چه روحیه ای باید داشته باشد؟

شخصی که تولید محتوا می کند در درجه ی اول باید وظیفه شناس باشد. او باید کار خود را با دقت و وسواس زیادی انجام دهد. و نتیجه کارهای خود را صد در صد بپذیرد.

یکی از کارهایی که باید بکند این است که مطلب را به درستی به تولید کننده محتوا منتقل کند.

شخصی که مسئول تولید محتوا است باید دلسوز باشد و به عنوان یک مربی و راهنمای دلسوز در کنار تولیدکننده های محتوا قرار بگیرد.

و به آن ها بگوید که چه کار کنند، که هم آن ها از این تجربه در کنار کارشناسان محتوا بیاموزند و هم نتایج کار برای کارفرما مورد پسند واقع شود.

نقش کارشناس محتوا مانند نقش کاپیتان در زمین بازی فوتبال است، که باید به بازیکنان نکات را گوشزد کند تا بهترین نتیجه حاصل شود.

وظایف کارشناس

یک کارشناس تولید محتوا وظایف گوناگونی دارد که موارد زیر بخشی از وظایف آن است.

  • بر محتوای نوشته ها نظارت کند.
  • نظارت به این معناست که شخصی که تولید کننده محتوا است، حق ندارد مطلبی را از جایی کپی کند. این بزرگترین خطایی است که می تواند رخ دهد و کارشناس مهم ترین کارش این است که به این تخلفات رسیدگی کند.
  • ایرادات نگارشی را بداند و بتواند آن ها را رفع کند به عنوان مثال نقطه ها، فاصله ی بین کلمات، ویرگول ها و …
  • سئوی مطلب را رعایت کند، قبل از اینکه خودش اینکار را انجام دهد باید تولید کننده محتوا و یا متخصص سئو این کار را برای او انجام دهند و وظیفه ی او این است که شرح وظایف برای آن ها بنویسد.

ویژگی های کارشناس تولید محتوا

یکی از مشاغل بسیار کاربردی و تخصصی که در حوزه دورکاری میتوان از آن بهره جست ، تهیه و تولید محتوا برای سایت های اینترنتی است. همانطور که میدانیم برای بارگذاری مطالب و انتشار هر مقاله یا موضوعی در یک وبسایت اینترنتی ، یک شخص کارشناس تولید کننده محتوا ، موضوع مورد نظر را به صورت یک محتوای متنی ، تصویری ، صوتی و یا گرافیکی روی سایت بارگذاری میکند تا مخاطبان و کاربران به موضوعات مورد جستجوی خود دسترسی داشته باشند.
استخدام فرد یا افرادی متخصص برای تولید محتوا ویژگی های خاصی دارد که در این مقاله به آن میپردازیم.

۱- نخست آموزش ببینید

آموزش دیدن بسیار مهم است برای اینکه سریعتر پیشرفت کنید. شخصی که آموزش می بیند تصمیم گرفته است، که چرخ را دوباره نسازد و از تجارب دیگران استفاده کند. بنابراین آموزش ببینید.

شما می توایند از راه های مختلفی این آموزش ها را تهیه کنید، به عنوان مثال از طریق آموزش های آنلاین و یا شرکت در کلاس ها و دوره های حضوری این کار انجام دهید.

همچنین شما برای بهتر شدن می توانید نوشته های کسانی را که در این کار هستند را بخوانید و از آن ها الگوبرداری کنید.

الگو برداری از انسان های حرفه ای یکی از سریع ترین و موثرترین راه های یادگیری است.

۲- تمرین کنید

بعد از یادگیری یک مهارت جدید لازم است که آن را بارها و بارها تمرین کنید. چند کار با دستمزد پایین تر از حد معمول بپذیرید و آن ها را انجام دهید.

مراحل کار را بارها و بارها در ذهن خود مرور کنید، تا ملکه ی ذهنتان شود.

تحقیقات نشان داده، کسانی که یک مهارت تازه را یاد می گیرند می توانند از طریق ذهنی نیز مسیرهای عصبی را ایجاد کنند. تمام مراحل و اصول نوشتن را برای خود مرور کنید.

۳- حرفه ای شوید

بعد از آموزش دیدن و تمرین کردن کم کم حرفه ای می شوید، اوایل کمی کار سخت است اما کمی که بگذرد حرفه ای تر می شوید و این کار را سریعتر یاد می گیرید.

۴- داشتن دانش و اطلاعات کافی

یک متخصص یا کارشناس تولید محتوا باید توانایی داشته باشد که در مورد موضوعی که در اختیارش قرار میگیرد بهترین و موثرترین محتوای ممکن را در راستای هدف انتشار آن موضوع ، مقاله ، تصویر و یا صوت تهیه کند. بنابراین انتظار میرود کارشناس تولید محتوا دارای دانش وسیع در حوزه کاری خود بوده و توانایی نگارش و به تصویر کشیدن آنچه در ذهنش میگذرد را داشته باشد.

۵- تسلط به اصول نگارش

از دیگر ویژگی های مهم یک تولید کننده محتوا تسلط وی به اصول نگارش و دستور زبان فارسی و توانایی ترجمه متون از زبان مرجع به زبان فارسی است. گاهی نیاز است برای تکمیل یک مطلب به منابعی به جز منابع فارسی دسترسی داشت پس دانستن یک یا چند زبان مزیت مهمی برای کارشناس تولید محتوا محسوب میشود.

۶- آشنایی با الگوریتم های رتبه بندی موتورهای جستجو

یک کارشناس تولید محتوا باید با الگوریتم های رتبه بندی موتورهای جستجو آشنا باشد ، بتواند کلمات کلیدی مرتبط با موضوعاتی که در اختیارش قرار میگیرد را پیدا کرده و با چگالی مناسب در محتوای تولیدی اش به کار گیرد . رعایت اصول سئو و بهینه سازی مطالب باعث میشود تا محتوای تولید شده توسط موتورهای جستجو ارزشمند تلقی شده و کاربران هدف را به این وسیله به سایت متصل میکند. بنابراین بدون نیاز به تبلیغات گسترده و صرف هزینه با رعایت اصول سئو میتوانید بخش وسیعی از کاربران را در اختیار بگیرید.

۷- منضبط و مسئولیت پذیر

از آنجایی که به بررسی شغل کارشناس تولید محتوا به صورت دورکاری میپردازیم بهتر است توجه کنیم که یک کارمند نمونه دورکار از انضباط کاری و مسئولیت پذیری بالایی برخوردار است و وجدان کاری بالایی دارد . بنابراین اگرچه کارفرما در کنار وی حضور فیزیکی ندارد اما به نحو احسنت به مسئولیتش عمل کرده و اصطلاحا بدقولی نمیکند.

مهارت هایی که یک کارشناس تولید محتوا باید بداند

یک کارشناس سئو مسئولیت بسیار سنگینی دارد، چرا که باید به کار تعداد زیادی تولید کننده محتوا و سئو کار نظارت کند. در زیر تعدادی از مهارت هایی که یک نویسنده مقاله باید بداند را آورده ایم.

۱- اصول نویسندگی و نگارش مقاله

یک کارشناس سئو مانند سردبیر یک روزنامه یا مجله است. او باید تمام فیلترهای لازم را جهت این که نوشته سرانجام چاپ شود در اختیار مخاطب قرار دهد.

۲- زبان انگلیسی

۳- بازاریابی دیجیتال

کارشناس سئو باید اصول بازار یابی دیجیتال را بداند و در این کار حرفه ای باشد.

۴- سئو

کسی که به عنوان کارشناس محتوایی در یک شرکت کار می کند، باید یک سئو کار حرفه ای باشد.

به این صورت که خود بتواند سئوی یک مقاله را در حد حرفه ای انجام دهد، تا دقیقا با ریزه کاری های اینکار آشنا شود.

۵- تسلط بر سایت سازها

یک کارشناس تولید محتوا از ابزارهای سایت ساز نظیر جوملا و ورد پرس و… باید اطلاع کافی داشته باشد تا بتواند درست نظارت کند

۶- تسلط بر نرم افزارهای تولید محتوا

باید به نرم افزارهایی نظیر ورد، اکسل، پاورپوینت، فوتوشاپ و ابزارهایی که در قسمت تولید محتوای الکترونیک معرفی کردیم مسلط باشد.

چارچوب های تولید کننده محتوا

۱- انتخاب موضوع

ابتدا مبحثی را که می خواهید راجع به آن تولید محتوا انجام دهید را مشخص کنید، باید دقیق مشخص کنید که راجع به چه مطلبی می خواهید صحبت کنید.

بعد از آنکه موضوع را دقیق مشخص کردید آن را تکه تکه کنید، یعنی زیر عنوان هایی راجع به آن موضوع اصلی بیان کنید و آن را روی کاغذ بیاورید.

کمی راجع به زیر عنوان ها و عنوان ها فکر کنید، از ذهن خودتان کمک بگیرید.

مسلما مطالبی را در آن زمینه ها قبلا شنیده اید و ایده هایی برای صحبت کردن در شما شکل گرفته است. آن ها را یادداشت کنید تا از ذهنتان پاک نشود.

۲- جمع آوری اطلاعات

بعد از انتخاب موضوع نوبت به جمع آوری اطلاعات می رسد. می توانید از سایت های مختلف، کتاب ها، نشریات و … استفاده کنید.

حتی اگر موضوع مهم است آموزش ببینید و بعد به سراغ ادامه ی کار بروید. هر اطلاعاتی را که به آن برخوردید را یادداشت کنید.

مهم نیست که آن اطلاعات در مرحله ی نخست چقدر به کار شما می آید. اطلاعات را مانند خبرنگران به صورت کلیدی یادداشت کنید و از آن ها یاد بگیرید.

۳- دسته بندی کردن و منظم کردن اطلاعات

بعد از جمع آوری اطلاعات نوبت به دسته بندی کردن و نظم و ترتیب دادن به داده های می رسد.

شما در این مرحله وظیفه ی مهمی دارید و باید کمی وقت صرف نوشتن و دسته بندی اطلاعات کنید.

این دسته بندی می تواند هم به تسلط شما به بحث کمک کند، هم می تواند به انتقال بحث به مخاطب کمک به سزایی کند.

۴- شروع به نوشتن کنید

وقت آن است که شروع کنید به نوشتن، زیر عنوان را مشخص کرده ابد، هر کدام را تا جایی که می توانید شرح دهید.

اگر لازم شد به آن ها نیز زیر عنوان اضافه کنید. در توضیح نوشتن به این نکته دقت کنید که شاید جزئی ترین چیزهایی که شما می دانید، اهمیت داشه باشد.

و مخاطب شما از آن اطلاعی نداشته باشد، پس تا می توانید به جزئیات بپردازید.

دستمزد یک کارشناس تولید کننده محتوا چقدر است؟

یک کارشناس محتوا می تواند دستمزد بسیار بالایی داشته باشد. کامند تولید محتوا به نسبت زمان کمتری را از تولید کننده محتوا و یا متخصص سئو صرف می کند.

ولی چون اطلاعات بیشتری دارد و وظیفه ی سنگینتری نیز دارد، دستمزدش بیشتر است.

چگونه کارشناس تولید محتوا شویم؟

همانطوری که در بالا گفته شد یکسری مهارت وجود دارد، که یک کارمند محتوایی باید آن ها را بلد باشد و تمرین کند تا تجربه به دست بیاورد.

برای آنکه یک کار مناسب تولید محتوا داشته باشید، می توانید به سایت هایی که دورکاری انجام می دهند مانند: انجام میدم، پونیشا، کارک و … سربزنید و ثبت نام کنید.

اینطوری می توانید کارمند محتوا شوید.

از کجا کارشناس تولید محتوا پیدا کنیم؟

به دنبال کارشناس تولید محتوا میگردید؟ اصول و قواعد پیدا کردن آن را در ادامه برای شما شرح خواهیم داد.

۱- آموزش دهید

می توانید به اعضای خانواده یا فامیل آموزش دهید، یا آن ها را راهنمایی کنید که یاد بگیرند و بعد برای شما کار کنند. با این کار در خانواده ی خودتان کارآفرینی کرده اید که بسیار ارزشمند است.

در ظمن به جامعه نیز کمک کرده اید و در این شرایط اقتصادی و نرخ بیکاری زیاد شما نه تنها خودتان کار دارید و سایت ساخته اید، بلکه به دیگران هم آموزش داده اید که کار کنند و پول در بیاورند.

کسانی که دانشجو هستند یا کسانی که سن کمی دارند، حاضر می شوند در قبال کار دستمزد کمتری هم از شما بگیرند.

۲- سایت های کارآزاد

یکی از بهترین گزینه ها برای پیدا کردن کارشناس محتوا سایت های مختلف است. شما می توانید در سایت هایی مثل پونیشا، کارک و انجام میدم  و… کارشناس پیدا کنید.

و در آن ها برای پروژه ها پول بپردازید، حتی خیلی از آن ها مایلند که به صورت ثابت برای شما کار هم بکنند.

۳- یک شرکت خصوصی بزنید

می توانید یک دفتر تهیه کنید و در سایت های مختلف اطلاعیه بزنید، که به یک کارشناس تولید محتوا نیاز دارید.

بعد از استخدام یک تیم از تولید کننده محتوا و متخصص سئو می توانید سایت خودتان را همواره به روز نگه دارید.

مزایای استخدام کارشناس محتوا دورکار

همانطور که میدانیم لازمه شغل یک کارشناس تولید محتوا ، داشتن یک سیستم رایانه ای قوی و به روز ، انواع نرم افزارهای نگارش متن ، گرافیک و تهیه صوت و اینترنت است ، بنابراین اگر بتوان این فاکتورها در هر مکانی تهیه کرد نیازی به حضور فیزیکی کارمند تولید کننده محتوا در دفتر کار نیست. این مسئله مزایایی در پی دارد که به آن میپردازیم.
– عدم تراکم نیروی کار در دفتر و همچنین هزینه کمتر برای ادوات ، تجهیزات و وسایل دفتری ، به این صورت که اگر کارمندان امکان اشتغال به صورت دورکاری داشته باشند ، شما نیاز به هزینه کردن برای تجهیز دفتر کار خود ندارید و میتوانید از تراکم نیروی انسانی در دفتر کارتان کم کنید.
– کم شدن هزینه رفت و آمد و همچنین صرفه جویی در وقت . استخدام تولید کننده محتوا به صورت دورکاری از رفت و آمد و صرف وقت و هزینه توسط کارمند جلوگیری کرده و شخص میتواند از منزل به راحتی امور مربوط تولید محتوا را توسط رایانه شخصی اداره کند.
– امکان استفاده از افراد متخصص در سراسر کشور . با استخدام دورکاری تولید کننده محتوا شما این امکان را دارید که افراد متخصص و مورد نظر خود را از سراسر کشور به خدمت گرفته و به راحتی امور تولید محتوا را به آنها بسپارید.
استخدام کارشناس تولید محتوا دورکار ، به راحتی شرایط اشتغال برای افراد متخصص در شهرستان ها و استان هایی که مشکل بیکاری داشته و پتانسیل ایجاد شغل در آنها کم است را فراهم میکند.
– استخدام به صورت دورکاری این امکان را برای شخص فراهم میکند تا ساعت کاری منعطف داشته و هر زمان که فراغت بیشتری دارد و میتواند تمرکز لازم را داشته باشد روی پروژه مورد نظر فعالیت کند. این گونه استخدام برای دانشجویان و یا افرادی که به هر دلیل به دنبال شغل دوم هستند نیز مناسب است.
استخدام کارشناس تولید محتوای دورکار شاید در ابتدا سخت به نظر برسد و شما احساس کنید اطمینان به فردی که تا کنون او را حضورا ملاقات نکرده اید سخت است اما با استفاده از شبکه های اجتماعی موجود میتوانید در ساعات اشتغال کارشناس تولید محتوا روی پروژه با وی در ارتباط بوده و هرگونه سوال و مشکلی را با هم در میان بگذارید.
رعایت این نکات در استخدام تولید کننده محتوا دورکار الزامی است.
به دلیل عدم حضور فیزیکی شخصی که قرار است به صورت دورکار برای شما فعالیت کند ، بهتر است قرارداد تضمین کننده ای برای شروع کار در نظر بگیرید. از همان ابتدا در مورد ساعت کار ، میزان حقوق دریافتی ، وظایف تولید کننده محتوا ، تعداد پروژه های تحویلی روزانه یا هفتگی و امثال این با هم به تفاهم برسید.
در استخدام تولید کننده محتوا به صورت دورکار یادتان باشد که نمونه کارهای او را بررسی کنید و در صورت تایید کار را شروع کنید تا از هدر رفتن زمان به دلیل آزمون و خطا و صحت رزومه کاری شخص دورکار جلوگیری کنید.
در ابتدا اصول و قواعد کار و موضوع کاری و همچنین هدفتان از شروع همکاری برای استخدام یک فرد به صورت دورکار برای وی توضیح دهید تا ابهامی باقی نماند.

پرسش و پاسخ تکمیلی

قنبری

مرسی عالی و مفید بود

پاسخ دادن

سفارش فوری تولید محتوا

تعداد کلمه و مقاله را وارد کنید تا سفارش شما محاسبه شود

درصد تخفیف : 0%
قیمت هر مقاله0 تومان
قیمت کل0 تومان
قیمت با تخفیف0 تومان
پرداخت

با ما گفتگو کنید