تولید محتوا برای شبکه های اجتماعی

  • نویسنده : امید ابوالحسنی
  • زمان مطالعه : 12 دقیقه
  • تاریخ انتشار : 1399/05/08
تولید محتوا برای شبکه های اجتماعی

یکی دیگر از شاخه‌های محتوا، تولید محتوای شبکه های اجتماعی است. این رسانه‌ها نظیر اینستاگرام امروزه به مکانی مناسب برای پیاده‌سازی برنامه بازاریابی تبدیل شده است. در این شبکه انواع محتوا از عکس، ویدیو و متن قابل انتشار است.

سه فاکتور تولید محتوای موفق در شبکه‌های اجتماعی

  1. یک‌پارچگی محتوا
  2. تدوام تولید محتوا
  3. زمان‌بندی دقیق

این سه فاکتور در تولید محتوای شبکه‌های اجتماعی عاملی کلیدی و مهم است. یک‌پارچگی به معنی ثابت نگاه داشتن طراح و لحن محتوا در طی زمان است. تداوم به معنی قطع نشدن روند تولید است. و زمان‌بندی اشاره به تهیه یک جدول زمانی برای انتشار محتوا دارد.

با سفارش تولید محتوا می‌توانید به این سه عامل کلیدی دست یابید. یک شرکت تولید محتوا علاوه بر یک‌پارچگی محتوا، امکان برنامه‌ریزی و تحویل دائمی به شما را دارد. لذا می‌توانید با خیالی آسوده بر روی دست‌آوردهای خود، یعنی جذب مشتریان و تقویت ارتباط با آن‌ها تمرکز داشته باشید.

۷ مدل از انواع تولید محتوای شبکه‌های اجتماعی

موفقیت در شبکه‌های اجتماعی رابطه مستقیمی با کیفیت و نوع محتوای به کار رفته دارد. این محتوا که بسته به نوع شبکه‌ی اجتماعی متفاوت است. این نوع تولید محتوا باید علاوه بر کیفیت بالا، جذاب و منحصر به فرد نیز باشد. لذا شناخت انواع تولید محتوا برای شبکه های اجتماعی، ضرورت کاربرد هریک و تکنیک‌های افزایش کیفیت آن بسیار مهم است. در این مطلب سعی داریم با نگاهی متفاوت، به روزترین انواع محتوا برای شبکه های اجتماعی را معرفی و کاربرد هریک را به همراه مزایا و معایب بیان کنیم.

۱- تصاویر با شما سخن می‌گویند!

یک تصویر خوب از هزاران کلمه گویاتر است. تصاویر بی‌شک یکی از پرکابردترین موارد مورد استفاده در شبکه‌های اجتماعی است. برخی از این شبکه‌ها مانند اینستاگرام بر پایه این نوع محتوایی به وجود آمده‌‌اند. کاربرد تصاویر به ویژه در معرفی و فروش محصول بسیار حیاتی و مهم است. برخی فروشگاه‌های اینترنتی از تاثیر 70% عکس محصول بر نظر مشتری سخن به میان آورده‌اند. این مساله در شبکه‌های اجتماعی بیشتر اهمیت می‌یابد.

نوع محتوا: تصویر
مزایا معایب کاربرد
سادگی در تهیه تنوع بی‌نهایت گویا بودن رقابت زیاد نیاز به تجهیزات برای کیفیت بالا   معرفی محصول معرفی خدمت بازاریابی شخصی و…

 

۲- ویدیو؛ پادشاه تولید محتوای شبکه‌های اجتماعی

بی‌شک آینده شبکه‌های اجتماعی در دست محتوای ویدیویی است. همان‌طور که هم‌اکنون نیز این نوع محتوایی از مخاطب بسیار بالایی برخوردار است. استفاده از ویدیو می‌تواند نظر یک کاربر را در مورد یک کسب‌و‌کار دگرگون کند. امروز تیم‌های تولید محتوای ویدیویی دست به ابداعات و خلاقیت‌های زیادی برای افزایش کیفیت و اثرگزاری این نوع محتوا می‌زنند.

نکته قابل توجه دیگر، نیاز نداشتن به صرف هزینه بالا برای تولید ویدیو است. امروزه اکثر گوشی‌های هوشمند، مجهز به دوربین‌های قوی‌ای هستند که می‌تواند ویدیو‌هایی با کیفیت عالی تهیه کند. ایده یک محتوای ویدیویی اکثرا درجه اهمیت بسیار بالاتری نسبت به کیفیت آن دارد. لذا اگر به نظرتان ایده جذابی دارید کافی است دوربین گوشی خود را روشن کرده و دست به کار شوید.

نوع محتوا: ویدیو
مزایا معایب کاربرد
اثرگزاری بالا امکان بازنشر زیاد جذابیت زیاد هزینه بالای تولید حرفه‌ای ایده‌پردازی دشوار     جذب انواع مخاطب پخش گسترده یک پیام جلب اعتماد مشتری برندسازی و بازاریابی

۳- پخش زنده ویدیویی؛ محتوای آینده

امروزه پخش زنده به معنای سابق نیست. نیازی به گیرنده و فرستنده و آنتن ندارید. کافی است به بخش پخش زنده اینستاگرام خود بروید و دکمه را بزنید. شما در برابر دید جهانیان هستید! علاوه بر اینستاگرام، پلتفرم‌های مختلف دیگری نیز هم‌چون یوتیوب و آپارات پخش زنده ویدیو را راه‌اندازی کرده‌اند.

پخش زنده می‌تواند کاربرد گسترده‌ای در پوشش رویداد‌ها و اتفاقات مجموعه شما داشته باشد. این محتوا هنوز در ابتدای راه خود است. بسیاری از کسب‌و‌کارها می‌توانند از این ابزار برای جلب میلیون‌ها مخاطب استفاده کنند. پخش زنده ماهیتی جذاب دارد که آن را به محتوایی کاملا منحصر به فرد تبدیل می‌کند. انواع کسب‌و‌کارهای حوزه ورزش، هنر، خبر، بازی و… می‌توانند از این امکان برای رشد شبکه اجتماعی خود بهره ببرند.

نوع محتوا: پخش زنده
مزایا معایب کاربرد
منحصر به فرد بودن جذابیت بسیار بالا سهولت استفاده خطرات متداول پخش زنده نیاز به پهنای باند مدیریت دشوار   پوشش رویدادها خبر رسانی سرگرمی و رسانه

۴- اینفوگرافیک و آماردهی مدرن

اینفوگرافی نوعی از تصویر گرافیکی است، که حجم زیادی از اطلاعات را با جذابیت بصری بالا و در قالب تصویر به مخاطب می‌دهد. این نوع محتوای شبکه اجتماعی، ما را به یاد ساخت روزنامه‌دیواری در دوران مدرسه می‌اندازد. اینفوگرافی از انواع رو به رشد محتوا برای ارایه گزارش‌های مختلف است.

اینفوگرافی با استفاده از جذابیت بصری و ترکیب آمار و ارقام و نوشته‌ها، عموما نظر بسیاری از افراد را جذب خود می‌کند. علاوه بر این به دلیل علاقه بسیاری از افراد به دریافت خلاصه آمار در یک حوزه، قابلیت بازنشر بالایی نیز دارد.

نوع محتوا: اینفوگرافیک
مزایا معایب کاربرد
انتقال حجم زیاد اطلاعات جذابیت بصری بالا قابلیت بازنشر زیاد دشواری در تهیه طرح گرافیکی دشواری انتشار در ابعاد بزرگ   ارایه گزارش‌های سازمانی اعتمادسازی بین مشتری  

۵- مسابقه و چالش برای مشتری

یکی دیگر از انواع محتوای رو به رشد برگزاری مسابقات اینترنتی در شبکه‌های اجتماعی است. این کار که تحت موضوع گسترده‌تری به نام گیمیفیکیشن در بازاریابی دسته‌بندی می‌شود بسیار رو به رشد است. شبکه‌های اجتماعی نظیر توییتر و اینستاگرام، امروزه قابلیت‌های زیادی برای این منظور فراهم کرده‌اند.

قابلیت‌های جدید اینستاگرام نظیر برگزاری نظرسنجی، تست، سوال و جواب و.. برخی از ابزارهای مهم در برگزاری مسابقات آنلاین است. هم‌چنین برگزاری انواع چالش‌ها و دعوت از مخاطبین برای شرکت در آن می‌تواند کمک زیادی به جذب مخاطبین در شبکه‌های اجتماعی داشته باشد.

نوع محتوا: مسابقه و چالش
مزایا معایب کاربرد
قابلیت جذب بالا تعامل زیاد کاربران ایجاد ارتباط نزدیک با کاربر دشواری در ایده‌پردازی نیاز به عامل تحریک‌کننده   جذب مخاطب جدید افزایش وفاداری کاربران  

۶- پست‌های مناسبتی را برای تولید محتوای شبکه‌های اجتماعی فراموش نکنید

یکی از کارهایی که مدیران شبکه‌های اجتماعی انجام می‌دهند، انتشار پست‌های مناسبتی است. این نوع محتوا، زمانی پاسخ لازم را می‌دهد که برای مشتری خلق ارزش نماید. خلق ارزش به معنای اضافه کردن چیزی به محتوا است که آن را از محدوده یک پست مناسبتی معمولی خارج کند.

مثال: فرض کنید می‌خواهید به مناسبت عید نوروز یک پست اینستاگرامی منتشر کنید. حالت ساده و بدون خلق ارزش، یک تصویر هفت‌سین با تبریک است. اما خلق ارزش زمانی رخ می‌دهد که این تبریک را به جنبه‌ای از کسب‌و‌کار خود مرتبط کنید. به عنوان مثال، خبر از فعالیت فوق‌العاده خود در ایام نوروز دهید. بگذارید مشتری شما احساس کند در ایام تعطیلات در کنار آن‌ها هستید. این کار ساده تاثیر بسیار زیادی بر جلب اعتماد کاربران شما خواهد داشت.

نوع محتوا: پست‌های مناسبتی
مزایا معایب کاربرد
نشان از به روز بودن امکان خلق ارزش برای مخاطب ممکن است تکراری شود تعدا زیادی از آن منتشر می‌شود   به وجود آوردن زمینه‌ای برای افزایش ارتباط با مشتریان و ابراز حس هم‌زیستی  

۷- کتاب الکترونیکی را جدی بگیرید

بسیاری از کسب و کارهای نوین به تهیه و انتشار کتاب الکترونیکی می‌پردازند. این کار می‌تواند اعتبار و ارزش بالایی را برای شما به ارمغان بیاورد. کتاب‌های الکترونیکی می‌تواند شامل آموزش‌های رایگان شما در حوزه کسب و کارتان باشد. هم‌چنین می‌تواند نمایانگر تخصص شما در حوزه فعالیتتان باشد.

نوع محتوا: کتاب الکترونیکی
مزایا معایب کاربرد
به رخ کشیدن تخصص شما افزایش وفاداری مشتریان قابلیت بازنشر نامحدود دشواری در تهیه نیاز به تخصص بالا     جذب مخاطب جمع‌آوری اطلاعات  

کلام آخر: انواع تولید محتوای شبکه‌های اجتماعی

تولید محتوا برای شبکه های اجتماعی به چالشی بزرگ برای بسیاری تبدیل شده است. گسترش روزافزون رقابت در این عرصه نیاز به خلاقیت و توجه به انواع جدید محتوا را افزایش داده است. علاوه بر تصویر و ویدیو که با متن‌هایی همراه می‌شود، انواع به روزی از محتوا رو به گسترش است. برخی از آن‌ها نظیر پخش زنده و اینفوگرافیک، در صورت تهیه درست و دقیق می‌تواند تاثیر ویژه‌ای بر مخاطبان شما داشته باشد.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سفارش فوری تولید محتوا

تعداد کلمه و مقاله را وارد کنید تا سفارش شما محاسبه شود

درصد تخفیف : 0%
قیمت هر مقاله0 تومان
قیمت کل0 تومان
قیمت با تخفیف0 تومان
پرداخت

با ما گفتگو کنید