راهنما جامع تولید محتوا برای سئو

 • نویسنده : فاطمه باهو
 • زمان مطالعه : 7 دقیقه
 • تاریخ انتشار : 1398/11/22
راهنما جامع تولید محتوا برای سئو

محتوا و سئو دو واژه‌ی جدایی ناپذیر در کنار یکدیگر هستند، به همین دلیل اهمیت تولید محتوا برای سئو بسیار بالا است. در ساده‌ترین حالت می‌توان گفت تولید متن و سئو، پیوندهایی را تشکیل می‌دهند که موجب می‌شود هر وب‌سایتی در صدر رتبه بندی‌های موتورهای جستجو قرار گیرد. البته این بهترین حالت ممکن است و بدترین حالت نیز جریمه شدن از طرف گوگل است! ما در این مطلب می‌خواهیم در مورد اهمیت تولید متن برای سئو و استفاده از این دو مبحث در کنار یکدیگر صحبت نماییم و راه‌های بهینه سازی سایت را برای شما عنوان نماییم.

محتوا چیست؟

تعاریف مختلفی برای محتوا وجود دارد اما در حالت کلی، شامل اطلاعات مفیدی است که داستانی را با کیفیت بالا و متناسب با هدفی خاص ارائه می‌دهد. انواع محتوا می‌توانند در قالب‌های مختلف همچون متن، تصویر، صدا و فیلم ارائه شوند.

دلیل اهمیت محتوا برای سئو چیست؟

گوگل پادشاه موتورهای جستجو است و روزانه بیش از 3.5 میلیارد جستجو را پردازش می‌کند. معنی کلمه SEO) Search Engine Optimization) بهینه سازی موتور جستجو است، یعنی گوگل می‌تواند پاسخ‌های مناسب را برای پرسش‌های شما ارائه دهد.

در سال ۱۹۹۸ لری پیج و سرگی برین با هدف یک ماموریت گوگل را تاسیس کردند و آن هم پرداختن به این موضوع بود که “اطلاعات را برای جهانیان سازماندهی کنیم و اطلاعات مفید را در دسترس آنها قرار دهیم.

این ماموریت در حال حاضر نیز وجود دارد و با گذشت چندین سال نحوه سازماندهی این اطلاعات در طول این چند سال بسیار تغییر کرده است.

گوگل، الگوریتم‌هایی را در طول این چند سال تحویل داده است که در هر زمان بر روی یکی از مباحث سئو تاکید دارد، اما رعایت تمامی الگوریتم‌های گوگل موجب می‌شود تا نتایج مفید و مرتبط را در کسری از ثانیه مشاهده نمایید.

مطالب مهم با توجه به سودمندی و ارتباطی که کاربران در هنگام جستجو با آنها برقرار می‌نمایند رتبه بندی می‌شوند. به همین جهت اگر می‌خواهید تولید محتوا شما برای سئو ارزشمند باشد در وهله اول شما باید اهمیت تولید محتوا برای سئو را بدانید.

چرا سئو دارای اهمیت است؟

دلیل مهم بهینه سازی محتوا مسئله‌ای بسیار ساده است زیرا شما بدون رعایت الگوریتم‌های گوگل نمی‌توانید رتبه‌ای در موتورهای جستجو داشته باشید و در این صورت نمی‌توانید در نتایج جستجوها قرار گیرید.

محتوا و سئو

روش‌های ایجاد یک محتوا بهینه

برای ایجاد یک نوشته بهینه مراحل مختلفی وجود دارد که ما در این بخش آنها را توضیح می‌دهیم:

تحقیق در مورد کلمات کلیدی و موضوع

زمانی که هدف خود را از ایجاد محتوا عالی و مخاطب محور معین نموده‌اید حال زمان تحقیق در مورد کلیدواژه‌ها جهت اطمینان از پیدا شدن محتوا شما در نتایج جستجوهای گوگل است.

انتخاب کلمات کلیدی و موضوع مورد نظر

 • بر روی کلمات کلیدی بلند تمرکز کنید
 • از کلمات کلیدی که دارای رقابت بالا هستند استفاده نکنید
 • از یک ابزار دقیق برای تعیین کلید واژه ثابت خود استفاده نمایید
 • موضوع نوشتاری خود را با کلمات کلیدی تطبیق دهید

خوانایی بالا محتوا

وقتی طرح نوشتاری خود را ایجاد می‌کنید، این نکته را در نظر داشته باشید که متن اصلی خود را به قسمت‌های کوچکتر تقسیم کنید تا قابلیت خوانایی بالایی داشته باشند.

اصولا خواننده‌های آنلاین بسیار کم توجه هستند و اگر تمامی مطالب خود را درون یک پاراگراف طولانی بنویسید مطمئن باشید که آنها را نمی‌خوانند.

بهتر است طول پاراگراف‌های خود را با یکی دو جمله تمام کنید و یا اینکه۳ \ ۴ جمله کوتاه‌تر ایجاد نمایید زیرا در این صورت خوانایی بالاتری خواهد داشت.

این نکته را نیز در نظر داشته باشید که بعد از نوشتن ۱۵۰ تا ۳۰۰ کلمه از یک تصویر استفاده نمایید تا فهم محتوا برای خواننده راحت‌تر شود.

رعایت ارتباط بین موضوع و کلمات کلیدی هدف

زمانی که نوشتن محتوا خود را آغاز می‌کنید خیلی مهم است که چگونه مبحث و کلمه کلیدی مورد نظرتان را به یکدیگر ربط دهید.

سعی کنید در مورد تک تک کلمات کلیدی جملات مناسبی بنویسید و سعی نکنید با ده کلمه کلیدی یک جمله بنویسید! انجام این کار نه تنها مفید نیست بلکه مانع از ایجاد یک محتوای با کیفیت خواهد شد.

پس بر روی موضوعی که انتخاب کرده‌اید متمرکز شوید و استفاده بیش از حد از کلمه کلیدی را فراموش کنید.

ایجاد بک لینک در محتوا

از آن‌جایی که گوگل اعلام کرده است که “اعتبار” یک عامل مهم در سئو محسوب می‌شود بنابراین پیوند دادن به سایت‌های معتبر و مربوط به موضوع شما می‌تواند از نظر گوگل دارای اهمیت باشد.

بک لینک در محتوا

با این حال حواستان باشد، کلماتی را که برای بک لینک استفاده می‌کنید باید با موضوع سایتی که به آن لینک می‌دهید مرتبط باشد.

چگونگی بهینه سازی پس از ایجاد متن

مهم‌ترین مراحل جهت بهینه سازی شامل موارد زیر است:

 • برچسب عنوان
 • توضیحات متا
 • URL

در زیر به شرح هر یک از موارد فوق که رعایت آنها بسیار مهم می‌باشند می‌پردازیم.

نحوه بهینه سازی برچسب عنوان

زمانی که یک کاربر جستجویی را انجام می‌دهد، برچسب عنوان همان متن قابل کلیکی است که در بالای نتایج با رنگ آبی مشاهده می‌شود.

اهمیت برچسب‌ها جهت بهینه سازی متن

 • عنوان باید کمتر از 60 کاراکتر باشد
 • از چندین کلمه کلیدی در عنوان استفاده نکنید
 • عنوان کاملا مرتبط با محتوا باشد
 • کلمات کلیدی هدف را ابتدای جمله قرار دهید

نحوه بهینه سازی توضیحات متا

توضیحات متا قطعه‌ای کوچک از متن است که زیر برچسب عنوان و URL قرار می‌گیرد. گوگل گفته است که توضیحات متا تاثیر مستقیمی بر روی رتبه بندی سایت شما ندارد اما اینکه یک کاربر بر اثر تاثیر توضیحات، بر روی لینک شما کلیک کند همین امر موجب بالا رفتن نرخ کلیک بر روی سایت شما خواهد شد و بدین جهت به صورت غیر مستقیم در رتبه بندی تاثیر گذار خواهد بود.

نکات توضیحات متا به صورت استاندارد در محتوا

 • کمتر از 160 کاراکتر باشند
 • به صورت کاملا مختصر و مفید درباره محتوا توضیحاتی را ارائه دهد
 • کلمات کلیدی مرتبط را درج کنید(زمانی که کاربر نتایج جستجو را مشاهده می‌کند، کلمات کلیدی به صورت برجسته نمایش داده خواهند شد).

نحوه بهینه سازی URL

یکی دیگر از مولفه‌های مهم سئو که تاثیر غیرمستقیمی بر روی رتبه بندی سایت شما دارد و می‌تواند عاملی جهت کلیک بر روی سایتتان باشد همین بخش  URLاست.

در این بخش خوانایی مهم‌تر از هر چیز است زیرا کاربران جستجوگر بر روی URL‌های طولانی و مرموز کلیک نمی‌کنند.

اهمیت سئو برای محتوا

اهمیت تولید محتوا برای سئو

در خصوص اهمیت تولید محتوا در سئو باید این نکته را یادآور شد که محتوا بهینه شده به میزان چشمگیری موجب دیده شدن توسط کاربران جستجو می‌شود.

زمانی که کسی نوشته شما را نبیند و در اشتراک گذاری محتوا شما شریک نشود بنابراین تعاملی هم با سایت شما اتفاق نخواهد افتاد، اما زمانی که بدانید می‌خواهید چه کاری انجام دهید آن زمان مشاهده محتوا شما برای دیگران بسیار آسان خواهد شد.

گاهی اوقات ممکن است با طول نوشتن توضیحات متا و بهینه سازی آن موجب شود تا افزایش دید شما در گوگل بالا رود.

اگر می‌خواهید متن شما در معرض دید قرار گیرد باید خود را برای تولید محتوا بهینه سازی شده آماده کنید و با کمک مواردی که در این محتوا ذکر نمودیم تحولی به متن خود دهید تا به زودی به صفحه اول گوگل راه پیدا کنید.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سفارش فوری تولید محتوا

تعداد کلمه و مقاله را وارد کنید تا سفارش شما محاسبه شود

درصد تخفیف : 0%
قیمت هر مقاله0 تومان
قیمت کل0 تومان
قیمت با تخفیف0 تومان
پرداخت

با ما گفتگو کنید