رشته تولید محتوا چیست؟

 • نویسنده : سمیرا فهیمی
 • زمان مطالعه : 17 دقیقه
 • تاریخ انتشار : 1400/09/16
رشته تولید محتوا چیست؟

امروزه با گسترش فعالیت‌های تبلیغاتی و همینطور تنوع سبک‌های گوگل که انواعی از اطلاعات و انواع محتوا را در اختیار کاربران می‌گذارد، رشته تولید محتوا نیز اهمیت بسیار زیادی پیدا کرده است. البته رشته محتوا تنها محدود به محتوای متنی وب سایت‌ها یا صفحه‌های دیگر نمی‌شود، بلکه تمام محتواهایی که بتوانند در جهت رشد کسب و کارهای مختلف یا ایجاد یک خلاقیت تولید شوند، شامل این رشته می‌شوند.

امروزه شغل تولید محتوا می‌تواند درآمد بسیار زیادی را برای صاحبان این رشته ایجاد کند. زیرا نیاز به این شغل و رشته، امروزه بسیار زیاد است. در این مطلب از مجموعه الو محتوا قصد داریم دربارۀ رشته محبوب تولید محتوا به طور کامل صحبت کنیم و شرایط و ویژگی‌های آن را بیان کنیم. بنابراین تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.


آشنایی با رشته تولید محتوا

در واقع امروزه محتوا معنی بسیار متفاوتی پیدا کرده است. محتوایی که در دنیای امروز تولید می‌شود، می‌تواند شامل موارد دیجیتالی یا الکترونیکی باشد. یا حتی برای ایجاد یک خلاقیت یا هنر تولید شود. رشته تولید محتوا در دبیرستان‌های کار و دانش وجود دارد. علاوه بر این، بسیاری از افراد می‌توانند با شرکت در دوره‌های مختلفی، مدارک و مهارت مربوط به تولید محتوا را به دست آورند.

رشته کاربردی و محبوب تولید محتوا به شما آموزش می‌دهد چگونه می‌توانید با توجه به موضوع اصلی و محوری یک مجموعه، محتوای با کیفیت تولید کنید که بتواند تمامی اطلاعات مربوط به آن مجموعه را به خواننده یا کاربری که از آن محتوا استفاده می‌کند، منتقل کند. به همین دلیل می‌گوییم که این محتوا می‌تواند شامل متن، تصویر و صدا یا هر ترکیب آمیخته شده با این سه عامل باشد. در دنیای امروز از فناوری‌های دیجیتالی و نمایشی نیز برای تولید محتوا استفاده می‌شود. این رشته می‌تواند در انتها با آموزش تمامی موارد لازم و کاربردی، شما را برای ورود به بازار کار و دریافت پروژه‌های مختلف برای تولید محتوا آماده کند.

رشته تولید محتوا


نقاط قوت و ضعف رشته محتوا چیست؟

هر رشته‌ای دارای نقاط ضعف و قوتی است. محتوا نیز با توجه به ویژگی‌های مثبت و ممتازی که امروزه در بازار جهانی دارد و می‌تواند زمینه‌های کاری مختلف را برای افرادی که در این موضوع مهارت دارند، ایجاد کند؛ اما می‌تواند دارای نقاط ضعفی نیز باشد. در واقع نقاط قوت و ضعف این رشته به عملکرد این رشته بازمی‌گردد. یکی از نقاط قوت رشته محتوا این است که به مرور کاربرد این رشته در تمام جهان در حال افزایش است.

به دلیل اینکه ما به سمت فضای دیجیتال و الکترونیکی حرکت می‌کنیم و سعی می‌کنیم که بیشترین داده‌ها و اطلاعات خود را از طریق همین فضا به مخاطبان و کاربران منتقل کنیم؛ بنابراین با گسترش بازار رقابت فضای دیجیتال، همۀ افراد و کسب و کارها سعی دارند با تولید محتوای با کیفیت امتیاز بالاتری کسب کنند. لازم به ذکر است؛ تنها افرادی از پس تولید محتوای با کیفیت برمی‌آیند که در این رشته تحصیل کرده یا تجربۀ کافی داشته باشند.

علاوه بر این، در صورتی که مهارت لازم را داشته باشید، از طریق رشته تولید محتوا می‌توانید درآمد بسیار زیادی را کسب کنید. زیرا شما می‌توانید به صورت پروژه‌ای و در تایم‌های مختلف کار کنید و درآمد بسیار زیادی را بدست آورید. ابزارهای کار تولید محتوا زیاد است. تولید محتوا از ذهن و خلاقیت نویسنده سرچشمه گرفته و با ابزارهای اینترنتی آمیخته شده است.

اما نمی‌توان گفت تولید محتوا هیچ نقطه ضعفی ندارد. به عنوان مثال، متأسفانه امروزه این رشته به عنوان یک رشته کاملاً رسمی شناخته نمی‌شود و هر ارگانی میزان حقوق و درآمد خاصی را برای این رشته تعیین می‌کند. علاوه بر این، اگر دسترسی لازم برای کسب تجربه از تولید محتوا را داشته باشید، ممکن است بتوانید به سرعت پروژه‌های مختلفی برای خود پیدا کنید.


درآمد در رشته‌ی پر مخاطب تولید محتوا

درآمد رشته پر مخاطب تولید محتوا بسیار متفاوت است‌ از آنجایی که این رشته معمولاً به صورت پروژه‌ای انجام می‌شود، با توجه به اینکه شما طی یک ماه چند پروژه در دست دارید، ممکن است میزان درآمد مختلفی داشته باشید. بنابراین نمی‌توان سقفی برای میزان درآمد رشته تولید محتوا تعیین کرد. ممکن است تا صدها میلیون نیز از طریق تولید محتوا درآمد کسب کنید یا در صورتی که مهارت و تجربه کافی نداشته باشید، در یک ماه هیچ درآمدی نداشته باشید.

البته مشاغل ثابت نیز برای این رشته وجود دارند که معمولاً در آمد ماهیانۀ آنها به اندازۀ حقوق وزارت کار یا کمی بیشتر و کمتر از آن تعیین می‌شود. در هر صورت میزان درآمد شما در شغل تولید محتوا کاملاً بستگی به توانایی و مهارت خود شما دارد. این توانایی و مهارت زمانی ایجاد می‌شود که تجربۀ شما در این رشته بالا رفته و آن را افزایش دهید.

درآمد رشته تولید محتوا

اقدامات لازم رای موفقیت در رشته تولید محتوا

برای موفقیت در این رشته ابتدا باید سعی کنید تمامی زمینه‌های تولید محتوا را به طور کامل آموزش ببینید. اگر جزء افرادی هستید که در رشته محبوب تولید محتوا تحصیل نکرده‌اید، سعی نکنید بدون تجربۀ کافی وارد بازار کار این رشته شوید. زیرا در نهایت نمی‌توانید در میان انبوهی از محتواهای با کیفیتی که هر روز تولید می‌شوند، جایگاه خوبی کسب کنید و محتوای ارزشمند تولید کنید. در دنیای امروز تولید محتوا الگوریتم‌های مخصوص خود را دارد بلکه بتواند برای مخاطب و همچنین الگوریتم‌های گوگل و در نهایت سئوی وب‌سایت جذابیت‌های لازم را داشته باشد.

ایده پردازی و خلاقیت، طی تولید محتوا بسیار اهمیت دارد. علاوه بر این، بسیاری از محتوا‌ها به صورت انیمیشنی و تصویری تولید می‌شوند و نیاز به آموزش‌های خاصی دارند. محتواهایی که به شکل متن یا تصویر تولید می‌شوند، نیازمند آموزش هستند. بنابراین برای موفقیت در رشته تولید محتوا سعی کنید تجربۀ خود را در این کار بالا ببرید.


فاکتورهای کلیدی برای رشد در حرفه تولید محتوا چیست؟

برای رشد در حرفه‌ تولید محتوا سعی کنید چند فاکتور اصلی را بسیار جدی بگیرید. اولین فاکتور رشد در حرفه‌ تولید محتوا استمرار و تلاش شما برای یادگیری و آموزش است. دومین فاکتوری که باید برای رشد در حرفه‌ تولید محتوا مد نظر قرار دهید، به روزرسانی اطلاعات خود مطابق با داده‌های جهانی است. به این معنی که با توجه به اینکه همه روزه ویژگی‌های تولید محتوا و ابزارهای آن تغییر می کنند، بهتر است اطلاعات خود را با تغییرات روز آپدیت کنید. در ابتدای کار در حرفه تولید محتوا، سعی کنید اصلاً به درآمد فکر نکنید و تنها برای بدست آوردن تجربه تمرکز کنید.


کارشناس تولید محتوا چه مهارت‌هایی باید داشته باشد؟

یک کارشناس تولید محتوا باید بتواند ابزارهای لازم برای تولید محتوای با کیفیت را شناسایی کند و به وسیلۀ آنها محتوای با ارزش تولید کند. ‌ایجاد یک محتوای معمولی که برای مخاطب ارزش نداشته باشد، هدف اصلی رشته محتوا نیست. کارشناس تولید محتوا باید بتواند با ایده پردازی و خلاقیت‌های ذهنی خود کیفیت محتوا را بالا ببرد. علاوه بر این، اصول خاصی که برای تولید محتوا وجود دارد را رعایت کند. کارشناس تولید محتوا باید بر ابزارهای تولید محتوا تسلط داشته باشد. این ابزارها می‌توانند در زمینه مدیریتی یا تولید محتوای متنی باشند.

 

برخی مهارت‌های کارشناس تولید محتوای متنی

 • خلاقیت در نوشتن عناوین مختلف مقاله
 • جستجو در گوگل برای پیدا کردن به روزترین مطالب مرتبط با حیطۀ کاری مجموعه
 • توانایی ترجمه و شیوا سازی متن
 • تسلط بر ویراستاری متن
 • تسلط بر علائم نگارشی
 • عدم استفاده از متن کپی
 • توانایی نوشتن متن‌های تألیفی
 • توانایی تصویر سازی قوی
 • و دیگر موارد

معرفی رشته های مرتبط با تولید محتوا

متأسفانه رشته‌های بسیار زیادی در دبیرستان یا فضای دانشگاهی وجود ندارند که بتوانند به طور تخصصی این حرفه را آموزش دهند. اما با این وجود رشته‌های مختلف مثل روزنامه ‌نگاری یا رشته‌های مربوط به تبلیغات یا آموزش وجود دارند که می‌توانید در آنها مهارت‌های تولید محتوا برای کسب و کار را آموزش ببینید. یکی از رشته‌‌های مرتبط با تولید محتوا، رشته تولید محتوای الکترونیکی است. این رشته یکی از رشته‌های کامپیوتر است. افرادی که در این رشته تحصیل می‌کنند توانایی طراحی و توسعۀ پروژه‌هایی با محتوای آموزشی و تبلیغاتی به صورت چندرسانه‌ای را فرا می‌گیرند.


رشته مربوط به تولید محتوا و انیمیشن چیست؟

رشته تولید محتوا و انیمیشن

همانطور که گفته شد، تولید محتوا تنها مربوط به فضای دیجیتال متنی و تصویری نمی‌شود. امروزه محتواهای مختلفی در زمینه‌های متفاوت تولید و آپلود شده و در اختیار کاربران قرار می‌گیرند یکی از بهترین راه‌های ترغیب مخاطب به مطالعۀ داده‌های اطلاعاتی مربوط به محتوا، استفاده از انیمیشن تصویرسازی است.

تولید محتوای این چنینی معمولاً هزینۀ بیشتری در بر داشته و می‌تواند برای شما درآمد بیشتری نیز ایجاد کند. رشته تولید محتوا و انیمیشن در دبیرستان‌های کار و دانش، آموزش داده می‌شود و به راحتی می‌توانید پس از مدتی، ابزارهای کار لازم برای این رشته را در اختیار بگیرید. با توجه به اینکه کشور ایران می‌تواند برای رشد در زمینۀ تولید محتوای انیمیشنی فعالیت‌های خوبی انجام دهد، شما می‌توانید جزء یکی از افراد مستعد نیز در این زمینه باشید.

چارت درسی رشته تولید محتوا و انیمیشن

رشته محبوب و پر مخاطب تولید محتوا و انیمیشن در دانشگاه‌ها دارای واحدهای مختلفی است که طی هر واحد، شما به خوبی آموزش‌های لازم برای تولید انواع مختلفی از محتوا و همچنین استفاده از ابزارهای گوناگون برای تولید محتوای تخصصی را فرا می گیرید. پس از مدتی نیز می‌توانید به راحتی بهترین محتوای انیمیشنی را بسازید. به طور کلی این رشته دارای 55 واحد شایستگی‌های فنی و ۲۴۰ ساعت کارورزی است که بتواند این مهارت را به طور کامل به فرد آموزش دهد.

در ادامه با ما همراه باشید تا لیست دروس تخصصی رشته محتوا و انیمیشن را نیز خدمت شما اعلام کنیم:

۱_ تعلیمات دینی (دینی، قرآن و اخلاق)
۲_فارسی
۳_ زبان خارجی
۴_ الزامات محیط کار
۵_ ریاضی
۶_تاریخ معاصر
۷_درس انتخابی (1- هنر 2- تفکر و سواد رسانه‌ای)
۸_اخلاق حرفه‌ای
۹_کارگاه نوآوری و کارآفرینی
۱۰_درس انتخابی (1- کاربرد فناوری‌های نوین 2- مدیریت تولید)
۱۱_علوم اجتماعی
۱۲_ مدیریت خانواده و سبک زندگی


رشته تولید محتوای الکترونیکی چیست و آینده شغلی آن چگونه است؟

تولید محتوای الکترونیکی یکی از بهترین رشته‌های موجود در زمینۀ تولید محتواست. چرا که رشته محتوای الکترونیکی این امکان را به شما می‌دهد که در زمینه‌های مختلف رسانه‌ای، تبلیغات یا دیجیتالی بهترین محتوا را تولید کنید. این رشته می‌تواند به روزترین اطلاعات جهانی را دربارۀ تولید محتوا در اختیار شما قرار دهد و ابزارهای لازم برای تولید محتوای دیجیتال و الکترونیکی را به شما آموزش دهد. این رشته می‌تواند آیندۀ شغلی بسیار مناسبی داشته باشد.

چرا که بسیار با رسانه‌ها و فضای تولید محتوای دیجیتال در ارتباط است. شما از این طریق می‌توانید به مراکز مختلف رسانه‌ای نیز مراجعه کنید و در صورت داشتن توانایی‌های لازم برای تولید محتوای الکترونیکی، استخدام شوید. شما می‌توانید به صورت گروهی کارکرده و تولید محتوا را انجام دهید.

چه مهارت ‌هایی در رشته محتوای الکترونیکی آموزش داده می شود؟

طی آموزش این رشته به صورت تخصصی طراحی امور گرافیکی با رایانه، میکس صدا و تصویر و دیگر برنامه‌ها و نرم افزا‌ر‌های تخصصی را یاد می‌گیرید. این برنامه‌ها و نرم افزارها به شما کمک می‌کند که پس از فارغ‌التحصیلی بتوانید به صورت پروژه‌ای محتوای مختلف الکترونیکی تولید کنید و تجارب خود را در این رشته بالا ببرید و بتوانید پروژه‌های بزرگ‌تر و وسیع‌تری را دریافت کنید.

دروس رشته تولید محتوا

دروس اختصاصی رشته ساخت محتوای الکترونیکی چیست؟

به طور کلی در این رشته تعداد قابل توجهی آموزش وجود دارد که طی ۴۲ ساعت ارائه خواهد شد. طی گذراندن این ساعات، شایستگی‌های عمومی و شایستگی‌های پایه را آموزش می‌بینید. ۵۶ ساعت نیز برای آموزش شایستگی‌های فنی و ۹ واحد غیرفنی آموزش می‌بینید. دروس و واحدها:

 1. ریاضی ۱
 2. رایانه کار مقدماتی
 3. طراحی امور گرافیکی
 4. کاربر میکس صدا و تصویر
 5. کاربر (capturing)
 6. کاربر (flash)
 7. کاربر (director)
 8. کاربر (auto desk maya)
 9. رایانه کار پیشرفته
 10. کارورزی

آینده رشته محبوب تولید محتوا

این رشته می‌تواند برای آینده به رشته بسیار پر کاربرد و چشمگیری تبدیل شود که درآمد بسیار زیادی نیز داشته باشد. طی ۲۰ تا ۳۰ سال اخیر تولید محتوای دیجیتالی چندین برابر افزایش پیدا کرده است. امروزه همۀ کسب و کارها نیازمند افرادی هستند که بتوانند در زمینه‌های مختلفی تولید محتوا انجام دهند. چرا که تأثیر تولید محتوا بر اینترنت اشیا، سئو و دیگر موارد بسیار واضح است. بنابراین آینده رشته تولید محتوا بسیار متفاوت و منحصر به فرد خواهد بود.

آیا رشته تهیه محتوا به صورت دورکار قابل انجام است؟

یکی از مزایای بسیار عالی رشته تهیه محتوا این است که این رشته به راحتی به صورت دورکاری نیز قابل انجام است. زیرا تمامی کاری که باید در این رشته انجام شود، توسط خود فرد و به کمک ابزارهایی که فرد به آنها دسترسی دارد، انجام می‌شود. بنابراین می‌توانید با دریافت پروژه و به صورت دورکاری نیز این کار را انجام دهید. البته برخی از مراکز درخواست می‌کنند افراد ماهر در این رشته به صورت حضوری شغل تولید محتوا را برعهده بگیرند.

چه مدت زمانی برای یادگیری این رشته لازم است؟

یادگیری رشته کاربردی تولید محتوا بسته به تجارب و زمینه‌های کاری است که شما انجام داده‌اید یا قرار است انجام دهید. بنابراین طی چند روز تا چند ماه می‌توانید اصول اولیه و اطلاعات لازم دربارۀ این رشته را آموزش ببینید. پس از کسب آموزش‌ها و تجارب لازم، این شما هستید که به کمک کسب تجربه و آزمون و خطا می‌توانید مهارت خود را در این رشته بالا ببرید.

یادگیری رشته تولید محتوا

بررسی رشته تولید محتوا در خارج و داخل کشور

ماجرا این است که نه خود تولید محتوا و نه رشته تولید محتوا موردی نیستند که محصول یک شب یا یک ماه باشند. به دلیل این که تولید محتوا و تأثیر آن بر بازاریابی و شبکه‌های اجتماعی سال‌ها مورد بررسی قرار گرفته شد. سرانجام در  زمینه‌های مختلفی، تولید محتوا به عنوان یک حرفۀ تخصصی در نظر گرفته شد. امروزه علاوه بر خارج از کشور، در کشور ایران نیز، رشته‌های مربوط به تولید محتوا، مدیریت تولید محتوا، مدیریت بازرگانی و تولید محتوا، تولید محتوای الکترونیکی و غیره وجود دارند.

در برخی از دانشگاه‌های ایران و خارج از کشور رشته‌های مربوط به تولید محتوای الکترونیکی وجود دارد که طی چهار سال ارائه می‌شوند و تمامی مطالب راجع به تولید محتوا در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد. بنابراین می‌توان گفت که این رشته یک رشته کاملاً جهانی است و تنها مختص به کشور ایران نمی‌باشد. با توجه به مشخص شدن اهمیت تولید محتوا و رشته محبوب تهیه و ساخت محتوا در دنیای امروز، انتظار می‌رود در آینده‌ای نه چندان دور شاهد رشته‌های مرتبط بیشتری در حوزۀ تولید محتوا در دانشگاه‌های دنیا باشیم.

سخن پایانی

در این مطلب از مجموعه الو محتوا تمامی موارد مربوط به رشته فوق‌العاده محتوا ذکر شد و ویژگی‌های آن به طور کامل بیان شد. امروزه رشته تولید محتوا رشته‌ای است که شاید به صورت تخصصی در دانشگاه‌ها تدریس نشده و اصول و موارد خاصی مربوط به آن وجود نداشته باشد.

اما به مرور زمان، نیاز جامعه به این رشته افزایش پیدا می‌کند و دامنۀ اطلاعات تولید محتوا در اختیار همگان قرار خواهد گرفت. شما می‌توانید برای آشنایی هرچه بیشتر با ابزارهای کاربردی تولید محتوای تخصصی و به طور کلی آشنایی با اصول تولید محتوای جذاب برای مخاطب و گوگل، دیگر مطالب وبلاگ الو محتوا را مطالعه نمایید.

در صورت علاقه به این حوزه و یافتن نویسندگان تخصصی در حوزه تولید محتوا می‌توانید تولید محتوا برای سایت خود را به تیم تخصصی الومحتوا بسپارید که نوشتن محتوای شما را انجام داده و رضایت حداکثری را برای شما به ارمغان بیاورد، کافیست با تیم پشتیبانی الومحتوا در تماس بوده و مشاوره لازم را در این خصوص دریافت کنید.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سارا

من میخام رشته محتوای الکتریکی را انتخاب کنم ولی از اینده ی شغلی این رشته مطمعن نیستم

پاسخ دادن

سفارش فوری تولید محتوا

تعداد کلمه و مقاله را وارد کنید تا سفارش شما محاسبه شود

درصد تخفیف : 0%
قیمت هر مقاله0 تومان
قیمت کل0 تومان
قیمت با تخفیف0 تومان
پرداخت

با ما گفتگو کنید