تدوین محتوا چیست؟

  • نویسنده : امید ابوالحسنی
  • زمان مطالعه : 10 دقیقه
  • تاریخ انتشار : 1399/03/26
تدوین محتوا چیست؟

شاید تدوین محتوا برای اولین بار کار بسیار پیچیده‌ایی به نظر بیاید. در تدوین محتوا باید به نوع محتوایی که تولید می‌کنید بسیاراهمیت بدهید. از سویی دیگر باید به مخاطبین خود توجه‌ایی ویژه داشته باشید. باید علاقمندی‌های آنها را بدانید. باید تلاش کنید تا از دغدغه‌های آنها مطلع باشید و بتوانید راهکارهای عملی به آنها پیشنهاد کنید. فراتر از این موارد شما باید یک قالب‌بندی خاص و منحصر‌به-فرد برای ارائه اطلاعات داشته باشید.

تایید باید همیشه آماده پاسخگویی به نیازهای آنها باشید. ممکن است یک اینفوگرافی به خوبی در شبکه‌ایی مانند یوتیوب دیده نشود. همچنین شاید یک فیلم طولانی بازدید خوبی نداشته باشد. رفع این چالش‌ها و رعایت باید و نبایدها در چگونگی تدوین محتوا شکل خواهد گرفت. برای این منظور لازم است به نکاتی کلیدی توجه داشته باشید. باید بدانید در همین لحظه افراد زیادی هستند که اصول تدوین محتوا را می دانند.

تدوین محتوا چگونه انجام می‌شود؟

 اما با یک بررسی ساده متوجه خواهید شد، تنها تعداد محدودی هستند که توانایی مدیریت و استفاده از آنها را دارند. همین امر سبب شده است تا آنها در صفحه اول موتور جستجو و از آن مهم‌تر در بین سه نتیجه اول باشند.  تدوین محتوا به شما کمک می کند تا وب سایت شما به خوبی دیده شود.

این به آن معنا است که کاربران مدت زمان مناسبی را در سایت شما سپری می‌کنند. با استراتژی محتوا می‌توانید آنها را به مشتری‌های وفادار خود تبدیل کنید. این امر منجر به درآمدزایی خواهد شد. این یعنی تلاش برای رسیدن به هدف. بسیاری از افراد استراتژی محتوا را کاری ساده می‌دانند. این اشخاص دقیقا همان افرادی هستند که هرگز دستشان به رتبه‌های نخست گوگل نرسیده است.

با تدوین محتوا عالی ثابت خواهید کرد که در حرفه مورد نظر از دانش و آگاهی بسیار خوبی برخوردار هستید. به همین دلیل همراهی کردن شما ارزشمند خواهد بود.

تدوین و انتشار محتوا

در قدم اول در تدوین محتوا، به طور شفاف راجع به نوع انتشار مطالب تصمیم بگیرید. در این زمینه تولید محتوا مقوله بسیار مهمی است. اما مهم‌تر از آن این است که چگونه باید آن را به مخاطب منتقل کرد. بهترین تولید محتوا با روش‌های نادرست انتشار و انتقال ارزش خود را از دست خواهند داد.

این امر درست مانند این است که در خلا فریاد بزنید، هیچ اتفاقی نخواهد افتاد. تاثیر محتوا را با رعایت کردن نکات آن به حداکثر برسانید. در این میان توجه به شبکه‌های اجتماعی از اهمیت خاصی برخوردار است. یک هشتگ‌گذاری می‌تواند شما را به اوج برساند.

تدوین و نوشتن محتوا

 با پخش یک محتوا فاخر در زمان و مکان درست در کمترین زمان به یک برند تبدیل خواهید شد. برای رسیدن به این نقطه باید در استراتژی محتوا هوشمند باشید. همه می‌دانیم بستر شبکه‌های مجازی بهترین راه انتقال اطلاعات هستند، اما همه نمی‌توانند از آن استفاده کنند و در آن دوام بیاورند.

در تدوین محتوا به سوالات مشتریان خود توجه کنید

در تدوین محتوا جایی برای پاسخگویی به سوالات مشتریان داشته باشید. برای منظور سعی کنید مهم-ترین پرسش‌های مخاطبان خود را شناسایی کنید و در عین حال پاسخی صحیح، معتبر و کاربردی برای آنها داشته باشید. با پاسخ دادن به سوالات مخاطبان را به طور ویژه‌ایی درگیر خود خواهید کرد. به این طریق به آنها ثابت کرده‌اید که صدای آنها را شنیده‌ و برای یافتن پاسخ تلاش کرده‌اید.

این شیوه راهکاری مناسب برای یافتن خلا و نقطه ضعف‌ها است. توجه به نیاز و مشکلات مخاطبان، خلاقیت شما را تقویت خواهد کرد. ممکن است این خلاقیت قدمی کوچک برای آغاز یک تجارت بزرگ و سودآور باشد. این تجارت سودآور نتیجه توجه شما به مخاطب بوده است.

 دقت به همین نکته کافی است تا موفقیت و عدم موفقیت کسب و کارها مشخص شود. در این مرحله از کارمندان شایسته خود غافل نشوید. آنها افراد موثری هستند که به طور چشمگیری توانایی جذب سرمایه برای شما را دارند. بنابراین سعی کنید با توجه و در نظر گرفتن پاداش، آنها را تشویق به ادامه همکاری  نمایید. 

 در تدوین محتوا به دنبال تفاوت‌ ها باشید

تدوین محتوا باید به گونه‌ایی تنظیم شود تا شرایط برای متفاوت و منحصر بودن شما فراهم شود. در-عین‌حال باید به شیوه‌ایی موثر شما را به اهداف مورد نظر ارتباط دهد. برای این منظور سعی کنید به چهار پرسشی که در ادامه مطرح می‌شود به درستی پاسخ دهید.

چه کسی هستید؟ برای پاسخ به این پرسش، شرحی دقیقی از شخصیت خود، دغدغه‌یتان، توانایی‌هایتان، میزان درآمد و … ارائه دهید.

دقیقا بگویید شغلتان چیست؟ در این سوال به درستی بگویید چه خدمات و یا محصولی را می‌توانید باکیفیت ارائه دهید. تخصص شما در این زمینه تا چه حدی است؟ چگونه این تخصص را بدست آورده‌اید؟ آیا در زمینه تحصیل کرده‌اید و یا طور تجربی به مهارت رسیده‌اید؟ این‌ها نکاتی است که در تدوین یک محتوای خوب کارآمد است.

استراتژی تدوین محتوا

چه چیزی شما را خاص می‌کند؟ چه کاری را خیلی بهتر از دیگران انجام می‌دهید. به بیانی ساده در چه کاری حریف می‌طلبید؟

چگونه می‌خواهید متفاوت باشید؟ برای پاسخ به این سوال دقیقا اشاره کنید تفاوت را در چه می‌دانید؟ معنی متفاوت بودن از نظر شما چیست؟

پاسخ به این سوالات به شما کمک می‌کند تا استراتژی محتوا را به شیوه‌ایی موثر انجام دهید. متفاوت بودن در کسب و کار به دیده شدن بیشتر شما کمک شایانی خواهد کرد. همه می‌توانند کالا و یا خدماتی کاربردی ارائه دهند. اما چند نفر می‌توانند همان کالا و یا خدمات را به گونه ایی متفاوت، کاربردی و در‌عین‌حال مقرون‌به‌صرفه به مشتری ارائه دهند.

منظور از مقرون‌به‌صرفه این نیست که مشتری تنها هزینه کمتری پرداخت کند. در سطحی بالاتر منظور این است  که در ازای هزینه‌ایی که پرداخت می-شود، سود بیشتری از آن خدمات و یا کالا در طول زمان عاید آنها شود.

در تدوین محتوا از خود سوال کنید “چرا؟”

در تدوین محتوا از خود بپرسید چرا  می‌خواهید تولید محتوا انجام دهید؟ استراتژی محتوای خود را براساس پاسخ به این پرسش بسط و گسترش دهید. دانستن اینکه چرا شما اقدام به تولید محتوا می‌کنید به شما کمک می کند تا استراتژی روشنی داشته باشید. این امر در ایجاد مخاطب، برندسازی و شرح فعالیت تجاری تاثیر بسزایی خواهد گذاشت. در این حالت شرایط برای برقرای ارتباط موثر با مخاطب فراهم می‌شود. بنابراین دستیابی به هدف اصلی دور از انتظار نخواهد بود.

در تدوین محتوا شخصیت سازی کنید

 در تدوین محتوا قبل از اینکه در مورد محتوای خود را تصمیم‌گیری کنید، باید بدانید با چه کسی می-خواهید صحبت کنید. برای این منظور زمان کافی در نظر بگیرید. مشخص کردن این افراد به شما کمک خواهد کرد تا تولید محتوا را به درستی انجام دهید. این امر در فرآیند تدوین محتوا منجر به صرفه جویی در زمان و هزینه خواهد شد.

مقوله شخصیت سازی در تولید محتوا، به بررسی دقیق خواسته‌های مشتریان هدف می‌پردازد. هدف از این امر این است که با آگاهی از مسائلی مانند میزان تحصیلات، میزان درآمد، خط مشی فکری، علاقمندی‌ها، سن، جنسیت، وضعیت اجتماعی، شغلی و خانوادگی تولید محتوای منحصر‌به‌فرد برای آنها انجام شود. رسیدن به این نقطه، هم به نفع شما خواهد بود و هم به نفع مشتری. چرا که سبب می‌شود تا محتوای شما همواره مورد استفاده قرار گیرد و از طریق همین مشتریان به گروه‌های مرتبط دیگر نیز معرفی خواهید شد.

در تدوین محتوا به رفتار مشتری توجه کنید

آگاهی داشتن از رفتار مشتری به عنوان یکی از قدرتمند‌ترین ابزارهای تدوین محتوا به شمار می‌آید. برای این منظور نیز بهتر است سوالاتی را از خود بپرسید. مثلا مخاطب شما در هنگام خرید به چه فاکتورهایی دقت می‌کند؟ چه چیزهایی باعث آشفتگی او خواهد شد؟ چقدر زمان برای خرید در نظر می-گیرند؟ هر چقدر بتوانید به ویژگی‌های جزیی‌تری توجه کنید، به همان میزان شرایط برای تولید محتوا با کیفیت فراهم خواهد شد. دقت داشته باشید، منظور از تولید محتوا همه آن چیزهایی که بتوان اطلاعاتی را به مشتری انتقال داد. این ابزار می تواند یک فیلم کوتاه و یا پادکست و …. باشد.

در تدوین محتوا تجزیه و تحلیل رقابتی داشته باشید

در تدوین محتوا یک تجزیه و تحلیل رقابتی کامل، از نحوه برقراری ارتباط رقبای خود در بازار انجام دهید. استراتژی محتوا را در خلا ایجاد نکنید. در رابطه با یک موضوع مشابه، هیچ کس به یک دوجین راهنما، چک لیست و یا کتابهای الکترونیکی احتیاجی ندارد. اطمینان داشته باشید آنچه را که شما در حال توسعه آن هستید از رقبا متفاوت است.

در تدوین محتوا به برنامه‌ریزی متعهد باشید

تهیه محتوا باکیفیت کار پر زحمت و سختی است. در تدوین محتوا منظور از تولید محتوا مطلبی است که مخاطب آن را دوست داشته و برای خواندن آن مشتاق است. این مطالب به دفعات توسط کاربران به اشتراک گذاشته می‌شود. هر چقدر میزان اشتراک گذاری بیشتر شود، به همان  میزان کلیک سایت افزایش خواهد یافت.  همین امر سبب می‌شود تا گوگل شما را لایق صفحه اول و جزء نتایج نخست تشخیص دهد.

خطر هیچ جای شکی نیست که تولید محتوا کار دشواری است، اما دشوارتر از آن برنامه‌ریزی است. این برنامه باید به‌گونه‌ایی باشد تا فرآیند تولید محتوا به طور مستمر در جریان باشد. این امر به برنامه ریزی، تلاش و فداکاری واقعی دارد. فعالیت‌های زیادی را در این زمینه شاهد هستیم که به دلیل عدم تعهد با شکست مواجه می‌شوند.

در تدوین محتوا بهتر است یک تقویم محتوایی داشته باشید. در این تقویم افراد متعهدی را که می‌توانند مسئولیت‌های کلیدی و حساس را برعهده بگیرند یادداشت کنید. برای هر کدام وظیفه‌ایی خاص در نظر بگیرید. حتما به طور هفتگی تقویم محتوایی خود را جهت بررسی عملکرد بررسی کنید.

پرسش و پاسخ تکمیلی

بالاخره ما متوجه نشدیم وقتی میگن کار یکی تدوین محتوا است یعنی طرف چه کاره است؟

پاسخ دادن

سفارش فوری تولید محتوا

تعداد کلمه و مقاله را وارد کنید تا سفارش شما محاسبه شود

درصد تخفیف : 0%
قیمت هر مقاله0 تومان
قیمت کل0 تومان
قیمت با تخفیف0 تومان
پرداخت

با ما گفتگو کنید