کانتنت کلاستر یا محتوای خوشه‌ای چیست؟

 • نویسنده : سمیرا فهیمی
 • زمان مطالعه : 11 دقیقه
 • تاریخ انتشار : 1400/05/11
کانتنت کلاستر یا محتوای خوشه‌ای چیست؟

پس از پیشرفت روزبه‌روز گوگل و محتوای درون آن، مدت کمی است که روش جدیدی به نام تولید محتوا از نوع خوشه‌ای (content cluster) رایج شده است. تمام افرادی که برای سایت‌های اینترنتی گوناگون محتوا می‌نویسند، برای سایت خود به دنبال گرفتن رتبه و جایگاه بالایی هستند که با به‌کارگیری این روش کانتنت کلاستر (Content Cluster) یا محتوای خوشه‌ای، سایت آن‌ها از امتیاز خوبی بهره‌مند خواهد شد.

تمام تلاش گوگل این است که بتواند در بهترین حالت ممکن، هدف فرد جستجوگر را درک کرده و محتوای با کیفیتی ارائه دهد، با ساخت محتوای خود به‌صورت کانتنت کلاستر یا محتوای خوشه‌ای، به گوگل این اجازه را می‌دهید تا در درک کردن بهتر رابطه بین صفحات گوناگون، رتبه سایت شما را بالاتر ببرد. کلاستر کانتنت را می‌توان یک محتوای گوگل پسند به‌حساب آورد.

در واقع، ساختار خوشه ای محتوا یا content cluster، برای تشخیص دقیق و بهتر ارتباط بین صفحات سایت شما و موضوعاتی که در آن اعتبار و تخصص بیشتری دارید، به گوگل کمک می کند. در نهایت، بر اساس اطلاعات به دست آمده، بهترین نتیجه در نتایج جست و جو در گوگل، به کاربران نمایش داده خواهد شد، که این امر باعث رتبه بندی بهتر سایت و افزایش ترافیک ارگانیک خواهد شد .

اکنون گوگل مانند گذشته در محتواهای خود دیگر نیازی به کلمات کلیدی ندارد، زیرا درگذشته، برای درک مخاطب از واجبات تولید محتوا، نیاز به تکرار کلمات کلیدی بود. اما اکنون جستجو کردن ما در گوگل به‌گونه‌ای شده است که، بیشتر سوال می‌پرسیم و چیزی را که می‌خواهیم، به‌صورت عبارت یا جمله بیان می‌کنیم، گوگل در این لحظه تمام سعی خود را می‌کند تا بهترین مطالب را به ما ارائه دهد. پس اگر می‌خواهید سایت شما از بازدید بالایی برخوردار باشد، بهتر است استفاده از کلمات کلیدی را کاهش داده و از روش کلاستر کانتنت یا محتوای خوشه‌ای استفاده کنید.

و نهایتا باید بپذیریم که استراتژی محتوا نویسی بر اساس ساختار خوشه ای (Content Cluster)، به زودی جایگزین استراتژی جست و جو بر اساس کلمات کلیدی خواهد شد.

چگونگی به‌کارگیری روش کانتنت کلاستر یا محتوای خوشه‌ای

در ادامه به نحوه استفاده از محتوای خوشه‌ای خواهیم پرداخت:

– توجه به مفهوم محتوا و عدم استفاده از کلمه خاص

استفاده از کلمات کلیدی خاص که تنها درباره موضوعات محدودی صحبت می‌کند و تنها کلمات آن تکرار می‌شود، دیگر ارزش خود را در گوگل ازدست‌داده و اکنون نیازمند به روش کلاستر کانتنت یا محتوای خوشه‌ای است؛ تنها کاری که یک محتوای مناسب باید انجام دهد، درک مستقیم مفهوم مخاطب است.

برای مثال اگر شما در گوگل بازی معروف counter را سرچ کنید، گوگل به‌صورت خودکار متوجه می‌شود که شما یا می‌خواهید نقد و توضیح این بازی را بخوانید یا قصد دارید این بازی را در دستگاه خود دانلود کنید، اما اگر مانند روش کلمات کلیدی گذشته این کلمه را سرچ می‌کردید، تنها سایت‌هایی را می‌توان دید که با توضیح مختصر و با تکرار زیاد اسم این بازی، می‌خواستند محتوای سایت خود را تولید کنند؛ اما به خاطر عدم اطلاعات کافی درباره چگونگی تولید کردن یک محتوای با کیفیت سایت آن‌ها از رتبه خوبی برخوردار نخواهد بود و مخاطبان از محتوای آن سایت بازدید نخواهند کرد.

– توجه گوگل به هدف هر جستجوی مخاطب

یکی از اهداف مهم موتور جست‌وجوی گوگل را می‌توان نمایش و ارائه بهترین نتیجه به مخاطب، در راستای جست و جویی (search) که در صفحات گوناگون انجام می‌دهد، دانست.

کلاستر کانتنت یا مدل خوشه‌ای محتوا دقیقا چیست؟

شما باید با تولید محتوای حرفه‌ای و بروز، بازدید از سایت خود را بالا برده و از بازدید مخاطبان خود نتیجه مطلوبی به دست بیاورید. این روزها گوگل در پی این است که، با موضوعات مختلف سایت‌ها و بخش‌هایی از محتواهای گوناگون، ارتباط برقرار کند و از طریق آن‌ها الگوی کلاستر کانتنت یا مدل خوشه‌ای محتوای خود را بسازد.

نکته: چنان چه سایت شما دارای محتواهایی است که به دلیل داشتن کلمات کلیدی، در جایگاه خوبی قرار دارد، اما برای گوگل، امکان برقراری ارتباط با کلمات کلیدی و در نتیجه نمایش محتواها در جایگاه مخصوص (رتبه اول و دوم صفحه اول در نتایج جست و جو) وجود ندارد، به شما پیشنهاد می کنیم، با استفاده از روش کانتنت کلاستر یا مدل خوشه‌ای تولید محتوا، چگونگی ربط دادن صفحات گوناگون به یکدیگر را پیدا کنید تا از این طریق، جزو سایت‌هایی باشید که هنگام جست‌وجوی مخاطب در رده‌های اول قرار می‌گیرد.

برای درک بهتر مطلب برای شما مثالی می‌زنیم، فرض کنید شما می‌خواهید محتوایی با موضوع چگونگی کاهش وزن تهیه نمایید، بنابراین به تعداد موضوعاتی که به کاهش وزن ربط دارند، خوشه باز می‌کنید و عنوان‌های خود را در آنجا قرار می‌دهید، برای مثال، می‌توانید غذاهایی را نام ببرید که کم‌چرب هستند و یا به انجام دادن ورزش‌های خاص برای لاغری سریع ویا بازدید از ویدیوهای یوتیوب برای چگونگی کاهش وزن اشاره داشته باشید، توجه داشته باشید زیرشاخه‌های موضوع می‌تواند محتوای شما باشد.

چگونگی ساخت کانتنت کلاستر یا مدل خوشه‌ای

قبل از هر کاری، نیاز است که شما موضوع اصلی خود را انتخاب نمایید، سپس با ایجاد خوشه ها (گروه یا دسته)، بتوانید تولید محتوا را آغاز نمایید. بعد از آن، با تعیین کلاستر یا خوشه‌ها، تولید محتوا را به صورت دقیق تر، انجام دهید و در نهایت، باید در محتوای خود، لینک صفحات و محتواهای مورد نیاز سایت‌ را قرار دهید که این بخش را می‌توان مهم‌ترین بخش ساخت کلاستر کانتنت در نظر گرفت. توجه داشته باشید که شما باید از هر خوشه و موضوع، لینکی در سایت خود قرار دهید و سپس تمام کلاستر یا خوشه‌ها را، مانند خوشه‌ی میوه به شاخه اصلی موضوع خود وصل کنید.

نکته‌ای جالب که باید درباره کانتنت کلاستر یا مدل خوشه‌ای تولید محتوا بدانید، این است که با خوشه سازی محتوای خود، به گوگل در زمینه مربوط سازی و شناختن محتواها کمکی مستقیم می‌کنید، همین امر سبب می‌شود تا رتبه سایت شما از نظر کیفیت کار، بالا برود، زیرا از این طریق گوگل می‌فهمد که کار کردن شما روی یک موضوع تخصصی و عمیق، از چه میزان کیفیتی برخوردار است.

شما برای جذب مخاطبان بیشتر به سایت خود در جهت خواندن محتوا، می‌توانید با استفاده از طرح‌های خوشه‌ای متنوع که در طرح و رنگ‌های گوناگون برای زیباتر کردن محتوای شما وجود دارد، استفاده کنید و کیفیت ظاهر محتوای خود را نیز بالا ببرید.

چگونگی برنامه‌ریزی یک کانتنت کلاستر یا محتوای خوشه‌ای

شما باید قبل از شروع به کار به سه مسئله مهم توجه کنید:

 • موضوع که قصد داریم برای آن محتوا تولید کنیم، ارزش مصرف کردن وقت و انرژی را دارد؟
 • آیا درباره این موضوع از قبل محتوایی تولید شده است؟
 • موضوعی که با آن محتوای خوشه‌ای تولید می‌شود، آیا جزئیات بیشتری دارد که از کانتنت کلاستر یا مدل خوشه‌ای استفاده شود؟

هنگامی‌که می‌خواهید یک ستون برای خوشه محتوای خود به وجود آورید، باید برخی از موارد مورد توجه قرار گیرد:

 • آیا این موضوع به‌اندازه کافی، محتوا برای تولید دارد یا اطلاعات زیادی از آن وجود ندارد؟
 • آیا می‌توان نیازها و هدف محتوای خود را درک کنیم؟
 • آیا می‌توانم با اطلاعات محتوای خود مشتری را به پاسخگویی کامل برسانیم؟

موارد مهم که شما باید درباره تولید محتوای کانتنت کلاستر (Content Cluster )یا مدل خوشه‌ای بدانید عبارت‌اند از:

 • شناسایی هدف مشتری
 • دسته‌بندی مشتری بر اساس نیازشان
 • استفاده از نتیجه‌گیری و پیشنهاد تاثیرگذار بر روی مخاطب

انواع پیلار محتوایی یا صفحه pillar

محتوای ستونی که نام دیگر آن pillar page یا pillar content است، به‌عنوان معروف‌ترین ساختارها برای محتوای سایت محسوب می‌شود و در وب‌سایت‌های گوناگون، مورد استفاده قرار می‌گیرد. این محتوا، شامل یک صفحه‌ستونی است که، تمام موضوعاتی که مخاطب شما در محتوا می‌خواند را شامل می‌شود و نیز تمام موضوعاتی که درباره آن تولید محتوا می شود، در خوشه‌بندی‌های محتوا قرار می گیرد. محتواهای خوشه‌بندی‌شده (که درباره یک موضوع اصلی، مطلب ارائه می‌دهد) و محتوای ستونی، هر دو، از لینک جامع برخوردار است.

محتوای پیلار برای کانتنت کلاستر

انواع صفحات محتوای ستونی، بستگی به حوزه کاری و مطالب ارائه‌شده شما دارد، برخی از این محتواهای ستونی عبارت‌اند از:

 • محتوای راهنمای جامع: صفحه‌های راهنمای خرید یا هر راهنمای دیگری یک ساختار مشترک از صفحه‌های ستونی است؛ چون شما به کمک آنها می‌توانید یک محتوای کامل به وجود بیاورید.
 • محتوای پرسش و پاسخی: برخی از مردم هنگام جستجو کردن به سوالاتی مانند معنای کلمه برمی‌خورند، با مراجعه به سایت‌های سوالی، می‌توانند پاسخ خود را پیدا کنند که این هم نوعی از صفحات ستونی است.

درباره مزیت نوشتن محتوای ستونی، می توان گفت که یکی از مهم‌ترین دلایل اهمیت صفحات ستونی، سازمان‌دهی و مدیریت مقاله‌های وب‌سایت است، شما با استفاده از این روش مطالب کم‌توجه و اضافه را از سایت خود حذف نموده و تنها مطالب مفید را در محتوای خود نگه خواهید داشت.

افراد علاقه‌مند به تولید محتوا، باید دانش خود را در همه زمینه‌های تولید محتوا افزایش داده تا بتوانند کاری با کیفیت و با رتبه‌بندی بالا ارائه نمایند و در نهایت، رضایت مخاطبین را به سایت خود جلب نمایند. این مقاله جهت آشنایی شما با روش جدیدی از تولید محتوا به نام کلاستر کانتنت (content cluster) یا مدل خوشه‌ای بود، امیدواریم که توانسته باشیم به شما در این زمینه کمک کرده باشیم و شما نیز استفاده‌ی لازم را برده باشید.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سفارش فوری تولید محتوا

تعداد کلمه و مقاله را وارد کنید تا سفارش شما محاسبه شود

درصد تخفیف : 0%
قیمت هر مقاله0 تومان
قیمت کل0 تومان
قیمت با تخفیف0 تومان
پرداخت

با ما گفتگو کنید