کارهای نویسنده بعد از گرفتن سفارش محتوا

  • نویسنده : علی عباسی
  • زمان مطالعه : 8 دقیقه
  • تاریخ انتشار : 1400/02/23
کارهای نویسنده بعد از گرفتن سفارش محتوا

مشاغل و نیاز های دنیای تولید محتوا به ویژه دنیای وب روز به روز در حال افزایش و توسعه است. اگر پیش از این یک سایت فقط یک ادمین و یا مدیر داشت و نهایتا یک نفر کارهای طراحی های گرافیکی آن را عهده می گرفت، امروزه از محتوای وب‌سایت گرفته تا شبکه های اجتماعی همگی کارشناسان و متخصصان خودشان را دارند. نویسنده محتوای وب‌سایت با تولید کننده محتوا از جمله همین مشاغلی است. کارهای نویسنده بسیار حساس است و نویسنده محتوا باید به فنون نگارش فارسی و ویراستاری، بازاریابی، جامعه شناسی و روان شناسی و هم چنین سئو تسلط کامل داشته باشد.

هر سایتی مخاطبین و کاربران خاص خود را دارد و باید محتوای مورد نیاز این افراد را تامین کند. این محتوا ها باید شامل کلمات کلیدی مناسب و مرتبط با کسب‌وکار این سایت ها باشد تا افراد مختلف با جستجوی آن ها در موتور های جستجو به مطالب وب‌سایت مورد نظر خود دسترسی پیدا کنند. نویسنده محتوای وب‌سایت باید با استفاده از این کلمات کلیدی محتوای سایت را برای موتور های جستجو بهینه کند تا کاربران مورد نظر از طریق موتور های جستجو وارد سایت شوند . اما اینها تنها بخشی از کارهایی که نویسنده انجام می‌دهد در ادامه کارهای نویسنده بعد از گرفتن سفارش محتوا را مرور می کنیم.

تعیین نوع محتوا

اولین کار نویسنده بعد از گرفتن سفارش محتوا تعیین نوع محتواست. نویسنده براساس اعلام سفارش‌دهنده نوع محتوا را تعیین می‌کند. ممکن است کسب‌وکارها نوع محتوای درخواستی را تعیین کنند و هم چنین برخی از کسب‌وکارها انتخاب و تعیین نوع محتوا را به نویسنده و تیم محتوایی واگذار می‌کنند؛ بنابراین اولین گام نویسنده بعد از گرفتن سفارش محتوا این است که نوع محتوا و سبک نگارش را مشخص کند.

تعیین زمان‌بندی محتوا و سفارش

دومین گام تولید محتوا، تعیین تایم لاین کاری و زمان‌بندی سفارش است. نویسنده موظف است باتوجه‌ به محتوا، تعداد و حجم سفارش زمان‌بندی پروژه و تحویل آن را تعیین کند. این موضوع سبب ایجاد نظم بیشتر و هماهنگی میان سفارش‌دهنده محتوا و نویسنده می‌شود و دغدغه زمانی و مشکلات دیگر را رفع می‌کند.

مطالعه و تحقیق درباره موضوع سفارش

کارهای نویسنده برای نوشتن یک محتوا

گام بعدی نویسنده پس از گرفتن سفارش محتوا، بررسی، مطالعه و تحقیق درباره موضوعی است که قرار است درباره آن به تولید محتوا بپردازد. بدون شک بدون تحقیق و بررسی نمی‌توان محتوایی مناسب، جذاب و خواندنی نوشت و همین امر اهمیت تحقیق و بررسی و هم چنین مطالعه درباره موضوع محتوا را برای نویسنده بیشتر می‌کند. نویسنده موظف است پیش از شروع درباره موضوع یا موضوعات تحقیق و مطالعه کند تا محتوایی کامل، جذاب و با اطلاعات و داده‌های دقیق را بنویسد.

تعیین مخاطب

در پروسه و فرایند تولید محتوا تحقیق و بررسی درباره موضوع بخش اصلی و مهمی است اما از آن مهم‌تر شناخت مخاطبان هدف محتواست. نویسنده باید مخاطبانی که قصد دارد برای آنها تولید محتوا کند را شناسایی کند و مانند یک روان‌شناسان باتوجه‌به نیازها، علایق و دغدغه‌هایشان محتوا تولید کند. در واقع شناخت مخاطب بخش مهمی از تولید محتواست که درصورتی‌که درست انجام شود می‌تواند اقبال به محتوا را از طرف گروه هدف بیشتر کند و تضمین‌کننده تأثیر محتوا بر روی جامعه مخاطب مدنظر کسب‌وکارها باشد.

تعیین مخاطب برای سفارش محتوا

نگارش و تدوین بر اساس اصول نگارشی در محتوای متنی

پس از سپری کردن مراحل فوق نوبت به نگارش و تدوین محتوا می‌رسد. در صورتی که محتوا از نوع متنی باشد ابتدا باید نوع محتوای متنی را مشخص کرد. نویسنده باتوجه به پروسه سپری شده باید تعیین کند که کسب‌وکار و یا برندی که سفارش محتوا داده است به چه نوع محتوای متنی نیاز دارد. تولید محتوای ادبی، نقد و بررسی، عامیانه، محتوای مهمان و… از انواع محتوای متنی هستند که باتوجه به نیاز کسب‌وکار، برند و یا وب‌سایت‌ها و باتوجه به پلتفرم انتشار نگارش و تدوین می‌شوند.

در تولید محتوای ادبی در رساندن پیام و تأثیرگذاری بیشتر از داستان، قطعات ادبی، شعر و شاخه‌های مختلف ادبیات استفاده می‌شود، محتوای آموزشی سعی می‌کند با متنی جذاب و خواندنی در کنار آموزش به‌صورت غیرمستقیم خدمات و محصولات کسب‌وکارها را معرفی کند، محتوای نقد و بررسی به نقد و بررسی عملکرد کالاها یا خدمات می‌پردازد و محتوای عامیانه نیز همان‌طور که از نامش مشخص است از لحنی عامیانه و غیر محاوره‌ای برای نگارش بهره‌مند است. در نهایت این نویسنده است که تعیین می‌کند که کدام یک از سبک‌های نگارشی و محتوایی را برای تولید محتوا انتخاب کند.

تنظیم محتوای تصویری و ویدئویی

در صورتی که محتوا متنی نباشد و باتوجه به نیاز کسب‌وکارها به‌صورت گرافیکی، ویدئویی یا تصویری تولید شود. نویسنده باید متن و محتوا را مناسب این فرمت تولید کند. شاید این سؤال پیش بیاید که مگر محتوای گرافیکی و تصویری هم نیازمند تولید محتواست. باید بگوییم که بله محتوای گرافیکی هم نیازمند سناریو، کپشن نویسی و توضیحات و خط داستانی است که نویسنده آن را برعهده دارد.

تعیین و تنظیم کلمات کلیدی

پس از انجام مراحل اصلی بعد از گرفتن سفارش محتوا توسط نویسنده نوبت به تنظیمات سئو و تعیین و تنظیم کلمات کلیدی است. در این مرحله نویسنده باتوجه به موضوع محتوا باید کلمات کلیدی مربوط به آن را جستجو و استخراج کرده و باتوجه به اصول سئو در متن به کار ببرد. میزان تکرار کلمات کلیدی، میزان ترند کلمات کلیدی در جستجوهای گوگل و تنظیم آن در متن از مهم‌ترین اقداماتی است که نویسنده برای تولید محتوا انجام می‌دهد.

سئوی متن

سئو یکی از مهم‌ترین عوامل رشد و بهبود محتوا در موتور‌های جستجو بوده و به دیده شدن محتوا در صدر نتایج جستجو شده، کمک بسیاری می کند؛ بنابراین سئو مهم ترین بخشی است که هر نویسنده پس از دریافت سفارش تولید محتوا به آن توجه می کند. سئو یعنی رسیدن به استانداردی که گوگل، محتوای شما را پیشنهاد دهد و همین موضوع به دیده شدن بیشتر محتوا و موفقیت بیشتر آن کمک می کند. نویسنده و تولید کننده محتوا برای قوی تر کردن سئوی محتوا و متن اقدامات زیر را انجام می‌دهند. 

شروع متن با کلمات کلیدی

نویسنده برای تنظیم مطلب باتوجه به قواعد سئو مراحل مختلفی را انجام می‌دهد که مهم‌ترین آنها استفاده از کلمات کلیدی است. کلمات کلیدی حتما باید در جملات اولیه به کار برود تا هم در جستجوی گوگل تأثیر مثبتی داشته باشد و هم در مطالعه متن مخاطب را بیشتر درگیر کند.

انتخاب کلمات کلیدی برای محتوا

معجزه هدینگ

بخش دیگری که در تولید محتوای سئو شده بسیار با اهمیت هدینگ متن است. نویسنده در کنار کار روی کلمات کلیدی در متن باید به هدینگ‌ها نیز توجه کند. هدینگ ها ساختار بندی متن محتوا را تعیین می کنند و در خوانایی بهتر و سئو تاثیر بسیاری دارند. هدینگ ها هرچقدر مرتبط تر با موضوع اصلی انتخاب شوند و در پارگراف های کوتاه تر باشند بهتر می توانند در نتایج جستجوی گوگل ترند شوند. علاوه بر هدینگ ها تیترهای میانه و هم چنین استفاده از پارگراف های کوتاه نیز می تواند متن را در سئو پیشتاز کند.

آینده کسب‌وکار شما در دستان نویسندگان محتواست

تمام مراحل ذکر شده تنها بخشی از کارهایی است که نویسنده یا نویسندگان بعد از گرفتن سفارش محتوا انجام می‌دهند. نویسنده محتوا یک حرفه و شغل تخصصی است که نیاز به تخصص و مهارت مجزا دارد. کسب‌وکارها، برندها، شرکت‌ها و… برای توسعه و پیشرفت به نویسندگان محتوا نیاز دارند و به نوعی آینده کسب‌وکار شما در دستان نویسندگان و تولیدکنندگان محتواست بنابراین به سراغ افراد حرفه‌ای و کارکشته بروید و با تحقیق و بررسی مراحل کار را به بهترین آنها بسپارید.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سفارش فوری تولید محتوا

تعداد کلمه و مقاله را وارد کنید تا سفارش شما محاسبه شود

درصد تخفیف : 0%
قیمت هر مقاله0 تومان
قیمت کل0 تومان
قیمت با تخفیف0 تومان
پرداخت

با ما گفتگو کنید