گردآوری یا جمع آوری محتوا چیست؟

 • نویسنده : امید ابوالحسنی
 • زمان مطالعه : 10 دقیقه
 • تاریخ انتشار : 1401/03/07
گردآوری یا جمع آوری محتوا چیست؟

در حالت کلی به جمع آوری محتوا‌های مربوط به یک موضوع خاص که معمولا با هدف تولید یک محتوای سازمان یافته و جامع انجام می‌‎شود، گردآوری محتوا گفته می‌‎شود. جمع آوری اطلاعات به تحقیق و اشتراک گذاری اطلاعاتی اشاره دارد که از قبل توسط دیگران ایجاد شده اما شما بهترین این موارد را در کنار یکدیگر قرار می‌‎دهید تا مخاطب بتواند به خوبی از آن بهره‎مند شود. از جمله شرکت‌‌هایی که به صورت اصولی گردآوری محتوا را انجام می‌‎دهد شرکت الومحتوا بوده که با استفاده از منابع معتبر به تولید محتوا در حوزه‌‌های مختلف می‌‌پردازد و بهترین محتوا‌ها را برای مخاطبان فراهم می‌‎آورد.

چرا جمع آوری محتوا برای کاربران ارزشمند است؟

در حال حاضر مشاغل بسیاری هستند که کسب‌وکار اینترنتی دارند و با ورود هر شغل به اینترنت طبیعی است که فضای وب مملو از محتوا‌های مختلف باشد. صاحبان مشاغل در سراسر دنیا در تلاش هستند تا ادعایی در صنایع کاری خود داشته باشند و به همی‌ن دلیل حجم عظیمی‌ از محتوا‌ها را تولید می‌‎کنند که این امر منجر به اشباع محتوا خواهد شد.      
زمانی که تعداد زیادی از نویسندگان در مورد یک موضوع خاص محتوایی را می‌‎نویسند، مصرف کنندگان به چالش کشیده می‌‌شوند تا آن‌ها را بررسی کرده و  از بین آن‌ها اطلاعات باکیفیت را پیدا کنند. کسب‌وکار‌هایی که به تولید محتوا پرداخته و مطالب را منتشر می‌‎کنند در واقع باعث کمک به مشتریان می‌‎شوند تا بتوانند با سرعت بالاتری اطلاعات خوب و مفید را از بهترین منابع دریافت کنند.

جمع آوری محتوا برای کاربران

استراتژی‌‌های محبوب به جهت گردآوری محتوا

بسیاری از کسب‌وکار‌ها به جهت تولید محتوا‌های مناسب برای خوانندگان، مقالات مفیدی را از منابع مختلف جمع آوری می‌‌کنند و سپس آن‌ها را سازماندهی کرده و با خوانندگان به اشتراک می‌‌گذارند. در ن‌هایت نیز برند خود را به یک مجله یا مرجعی آنلاین تبدیل می‌‌کنند که می‌‎توان بهترین محتوا‌ها را درون سایت آن‌ها پیدا کرد. استراتژی‎‌های مهمی‌ که در این راه به کار گرفته می‌‎شود شامل موارد زیر است:

 • انتشار محتوا‌های جمع آوری شده به عنوان پست‌‌های وبلاگ: برخی از برند‌ها مقالات جمع آوری و تولید شده خود را در یک بازه زمانی مشخص نگهداری کرده و سپس آن‌ها را در روز‌های خاصی از هفته یا ماه منتشر می‌‌کنند. این کار موجب می‌‎شود تا این انتظار در بین خوانندگان ایجاد شود که آن‌ها می‌‎توانند بهترین مقالات را به زبانی ساده و قابل درک در یک زمان قابل پیش بینی مطالعه کنند.
 • بهره‎گیری از خبرنامه‌‌ها: ایمی‌ل‌‌ها چندین سال است که به عنوان یکی از کانال‌‌های ارتباطی عالی برای علاقه‎مندان به محتوا‌ها ایجاد شد‌هاند و دلیل آن نیز این است که بدین وسیله ارتباط مستقیمی‌ بین تولیدکنندگان محتوا و مصرف کنندگان برقرار می‌‎شود. با این کار شما می‌‌توانید محتوا‌های باکیفیت و متناسب با نیاز مخاطبان را به طور مستقیم به آن‌ها تحویل داده و کاربران را از جستجو در سایت‎‌های مختلف نجات دهید.
 • اشتراک گذاری محتوا‌ها در رسانه‌‌های اجتماعی: ارائه اطلاعات ارزشمند امری بسیار مهم بوده و می‌‌تواند منجر به پیشرفت کسب‌وکار‌ها در شبکه‌‌های اجتماعی شود. این کار شما منجر به آگاهی دنبال کنندگان از تخصص شما و ایجاد اعتماد در بین آن‌ها خواهد شد و به آن‌ها ثابت می‌‎کند که شما تجارت خود را به خوبی می‌‌شناسید و برای نظرات سایر افراد تاثیرگذار در صنعت کاری خود ارزش قائل هستید.

چرا باید در بازاریابی محتوای خود از گردآوری اطلاعات استفاده کرد؟

گردآوری محتوا‌های مفید می‌‎تواند در زمان مخاطبان صرفه جویی کند. در این صورت مخاطبان با خواندن مطالب شما که از چندین منابع معتبر جمع آوری شده است می‌‎توانند به طور کامل مطالب موجود و مهم در خصوص یک مطلب را فرا گیرند. به جهت جمع آوری محتوا شما کار سختی را انجام می‌‎دهید، برای این کار شما چندین صفحه مقاله را مطالعه می‌‎کنید و در ن‌هایت اصلی‎ترین و مهم‌ترین موارد موجود را برای خوانندگان خود بیان می‌‎کنید.    
به طور حتم خوانندگان علاق‌های به خواندن متن‎‌های طولانی ندارند و اکثر اوقات یک محتوا را به طور کامل مطالعه نمی‌‏کنند. به همی‌ن منظور شما باید محتوایی را تولید کنید که بتواند به مخاطبان کمک کند تا به سادگی به نکات مهمی‌ که نتوانستند آن‌ها را در مقالات دیگر پیدا کنند، دسترسی پیدا کرده و از خواندن محتوا لذت ببرند. شرکت الومحتوا از جمله شرکت‎‌های تولید محتوا بوده که با بهره‌‎گیری از نویسندگان حرف‌های این امکان را برای کسب‎وکار‌های مختلف فراهم می‌‎آورد تا بتوانند از محتوا‌هایی جامع و کامل در وبسایت‎‌های خود بهره‌‎مند شوند.

بهترین شیوه برای گردآوری محتوا

برای اینکه بتوانید محتوا‌هایی تولید کنید که منجر به از بین بردن مشکلات مخاطبان شود و افراد بتوانند با مطالعه مطالب به بهترین نتیجه دسترسی پیدا کنند باید شیوه‎‌های اصلی به جهت جمع آوری اطلاعات را بدانید.
این شیوه‌‌ها متشکل از موارد زیر هستند:

 1. محتوا‌هایی را پیدا کنید که ارزش گردآوری دارند.
 2. نکات برجسته موجود در محتوا‌ها را کشف کنید.
 3. نتایج به دست آمده را مرتب کنید.
 4. در صورت بهره‌گیری از اینفوگرافیک مطمئن شوید که این کار را با بالاترین کیفیت انجام می‌‎دهید.
 5. در خبرنامه‎‌های ایمی‌لی مرتبط با صنعت خود عضو شوید.
 6. لیستی از علاقه‎مندی مردم در شبکه‎‌های اجتماعی را ایجاد کنید و ببینید که مردم بیشتر چه چیزی را در این شبکه‎‌ها به اشتراک می‌‎گذارند.
 7. از جستجوی گوگل بهره‎مند شوید زیرا الگوریتم گوگل به صورتی تعریف شده است که لیستی از بهترین محتوا‌های آنلاین را برای شما فراهم می‌‌کند.
 8. وبلاگ‌‌های محبوب را جستجو کنید. برای این کار به طور مستقیم از وبلاگ‎‌هایی که می‌‎دانید در بین کاربران بسیار محبوب هستند و محتوا‌هایی را متناسب با نیاز مخاطبان ایجاد می‌‎کنند بازدید کرده و محتوا‌های آن‌ها را مشاهده کنید.
 9. محتوای افراد دیگر را در شبکه اجتماعی خود به اشتراک بگذارید. این کار به چند روش مختلف انجام می‌‎شود که هر یک برای شما مفید خواهد بود:
  1. به جای تولید تمامی‌ محتوا‌ها توسط خود، محتوا‌های در اختیار داشته را در شبکه اجتماعی‌تان به اشتراک بگذارید.
  1. می‌‌توانید با این کار روابطی را با سایر افراد در صنعت خود ایجاد کنید.
  1. افراد ممکن است پست‌‌های منتخب در شبکه‎‌های اجتماعی شما را در مقالات خود بگنجانند که این کار منجر به بالا رفتن ترافیک سایت شما خواهد شد.
  1. یادتان باشد هر زمان که محتوای دیگران را در شبکه‌‌های اجتماعی خود به اشتراک می‌‌گذارید، نظر خود را نیز اضافه کنید زیرا این کار منجر به افزایش ارزش شما در نظر دنبال کنندگان خواهد شد و موجب می‌‎شود که آن‌ها شما را به عنوان یک متخصص بشناسند.

شناخت ایده‌‌های مهم به جهت جمع آوری محتوا

چند راه به جهت پیدا کردن ایده‌‌ها برای محتوا‌های انتخاب شده وجود دارد که شامل موارد زیر هستند:

 • ارسال ایمی‌ل برای مشترکان: با این کار مشترکان از محتوا‌های جدیدی که درون سایت منتشر شده مطلع می‌‎شوند و به جهت خواندن آن وارد سایت می‌‎شوند.
 • پاسخ‌دهی به سوالات مخاطبان: با این کار شما سوالات داغ و پرتکرار مخاطبان خود را جمع آوری می‌‎کنید و به آن‌ها پاسخ می‌‌دهید.
 • بررسی عمقی موضوعات به زبانی ساده: برخلاف بعضی از سایت‎‌ها که به گردآوری برخی مقالات و یا تجربیات افراد می‌‎پردازند به جهت تولید محتوایی باکیفیت باید مطالب کامل را در خصوص یک موضوع خاص به صورت خلاصه و به گون‌های که اصل مطلب ادا شود جمع آوری کرده و آن را در دسترس مخاطبان قرار دهید.
 • بهره‎مندی از پیوند‌ها درون پست: برخی اوقات به دلیل پیچیدگی بالای مسئله نمی‌‎توانید تمامی‌ موارد را به صورت کامل درون یک پست بیان کنید زیرا به طور حتم این کار منجر به کلافه شدن کاربر و حوصله‎بر بودن یک محتوا خواهد شد. برای جلوگیری از این امر و جامع‎تر کردن هر چه بیشتر محتوای خود پیوند‌هایی را در برخی از قسمت‎‌ها ایجاد کنید تا افراد بتوانند به جهت یادگیری بیشتر از آن‌ها استفاده کنند و از صفحات دیگر نیز بازدید داشته باشند.
 • برقراری راه‎‌های ارتباطی با مخاطب به روشی صحیح: یکی از موارد مهم در خصوص انواع محتوا‌ها این است که محتوا‌های خود را به روشی کاملا طبیعی اما گیرا در اختیار مخاطبان قرار دهید. برای این کار باید محتوا‌های خود را به گون‌های در معرض دید مخاطب قرار دهید که منجر به آزار آن‌ها نشود.

چگونه به مانند یک نویسنده حرف‌های محتوا را جمع آوری کنیم؟

زمانی که صحبت از جمع آوری محتوای سایت‌‌های دیگر می‌‌شود، افراد حرف‌های می‌‌دانند که منظور ما کپی کردن محتوای رقبا نیست زیرا انجام این امر فاید‌های برای سایت ما ندارد. اگر هم تمامی‌ مطالب خود را تن‌ها از یک منبع جمع آوری کنید باز هم برای خوانندگان دلیلی وجود ندارد که سایت شما را به عنوان منبعی کامل برای یک موضوع واحد انتخاب کنند.        

گردآوری محتوا


برای حرف‌های‌تر شدن محتوای خود باید در ابتدا محتوا‌های انبوهی را در مورد یک موضوع خاص به دست آورید و این را هم به یاد داشته باشید که موتور‌های جستجو به محتوا‌های تکراری توجهی نمی‌‌کند و چه بسا محتوا‌های کپی شده را مورد پنالتی قرار می‌‎دهد و منجر به آسیب‌رسی تلاش شما در زمی‌نه سئو سایت‌تان خواهد شد.     
برای جلوگیری از این امر می‌‎توانید با ترکیب محتوا‌های اصلی، یک محتوای واحد را ایجاد کنید تا حتی بهتر از محتوا‌های جمع آوری شده عمل کند. شرکت الومحتوا از جمله شرکت‎‌هایی بوده که با گردآوری محتوا‌های مفید در تمامی‌ زمی‌نه‎‌های کسب‎وکار، محتوا‌هایی را تولید می‌‏کند که می‌‎توانند به سهولت در جستجو‌های گوگل ظاهر شوند.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سفارش فوری تولید محتوا

تعداد کلمه و مقاله را وارد کنید تا سفارش شما محاسبه شود

درصد تخفیف : 0%
قیمت هر مقاله0 تومان
قیمت کل0 تومان
قیمت با تخفیف0 تومان
پرداخت

با ما گفتگو کنید