تولید محتوای ارزان برای کسب و کارها

 • نویسنده : امید ابوالحسنی
 • زمان مطالعه : 19 دقیقه
 • تاریخ انتشار : 1400/01/03
تولید محتوای ارزان برای کسب و کارها

تولید محتوای ارزان برای سایت، دغدغه همه کارفرمایان است. اگر شما نیز صاحب سایت یا برند فعال در فضای اینترنت هستید، حتماً با کلمه تأمین محتوا تاکنون آشنا شده‌اید. تأمین محتوا امری ضروری اما هزینه‌بر است. یعنی در محاسبات سالانه هر شرکت باید هزینه محتوا لحاظ گردد؛ اما این هزینه چه مقدار باید باشد؟

برای بسیاری از افراد هزینه تأمین محتوا، هزینه‌ای اضافی و تحمیل شده است، برای همین این افراد میل به تعرفه به‌صرفه برای محتوا پیدا می‌کنند! قیمت پایین تولید محتوا به نظر این افراد در لیست هزینه‌های جاری بسیار منطقی خواهد بود، زیرا تأمین محتوا در اکثر اوقات سوددهی فوری و عاجل ندارد و بعد از مدتی با انجام بازاریابی محتوایی شاهد افزایش فروش یا توسعه برند خواهیم بود.

در میان انواع تولید محتوا، محتوای متنی قیمت پایین برای مالکان تجاری رضایت‌بخش است و همین امر سبب می‌شود تا کارفرما دنبال نویسنده محتوا با قیمت پایین یا هر تولیدکننده دستمزد پایین بگردد. معمولاً این افراد یا آژانس‌ها در بازار تولید محتوا کم نیستند اما نباید فراموش کرد که هیچ ارزانی بی‌دلیل نیست و هیچ‌کس در این روزها محض رضای خدا کار نمی‌کند.

در تجارت، اصلی وجود دارد که با قیمت پایین خرید کن و با سود بالا بفروش، این طرز تفکر، تفکر غالب برای بیشتر کارفرمایان است. کارفرما برای سود بالاتر تمایل دارد با کمترین مبلغ خدمات را خریداری کند (هیچ‌کس نمی‌تواند به این تفکر ایراد بگیرد زیرا تفکر اشتباهی نیست)، اما اگر شما به‌عنوان کارفرما برای هزینه کمتر از خدمت غیراستاندارد استفاده کردید آن موقع می‌توان به شما ایراد گرفت، زیرا کمر به قطع ریشه خود بسته‌اید.

در این مقاله ما شما را با معایب و محاسن محتوای ارزان قیمت آشنا خواهیم کرد.

تولید محتوای ارزان چیست؟

معمولاً تولید محتوای حرفه‌ای کاری هزینه‌بر است. محتوای ویدئویی، محتوای تصویری و حتی محتوای متنی کاری است که مهارت و تخصص می‌طلبد.

تخصص در تولید محتوا کاری نیست که یک‌روزه یا یک‌شبه امکان‌پذیر شود. تولیدکننده محتوا باید سال‌ها آموزش ببیند، باید سال‌ها تمرین کند تا بتواند یک محتوای استاندارد تولید کند. چنین محتوایی (محتوای استاندارد)، معمولاً نرخ ثابتی ندارد و معیار قیمت بر اساس مهارت تولیدکننده محتوا، صورت می‌گیرد. تولید‌کنندگان حرفه‌ای در بازار تعداد زیادی نیستند و معمولاً این اشخاص یا آژانس‌های تولید محتوا همیشه کار ثابت دارند و نیاز ندارند برای هزینه زندگی قیمت خود را کاهش دهند.

اگر از افراد حرفه‌ای عبور کنیم، عده بسیاری از افراد با قیمت معقول تولید محتوا انجام می‌دهند، کافی است برای تولید محتوا از چند آژانس معتبر مانند الومحتوا استعلام قیمت بگیرید تا متوجه شوید که قیمت در چه رنجی است.

بااین‌حال بسیاری از کارفرمایان حاضر به پرداخت هزینه استاندارد نیز نیستند و قیمت پایین تولید محتوا را به‌صرفه می‌دانند. تولید چنین محتوایی تولید محتوای ارزان خواهد بود، محتوایی که قیمت آن از کف استاندارد پایین‌تر است و تولیدکننده محتوا صرفاً به دنبال افرادی می‌گردد که تهیه محتوا با قیمت ارزان انجام دهند نه محتوای با کیفیت.

محتوای ارزان؛ به درد می‌خورد؟

بسیاری از کارفرمایان برای کاهش هزینه به دنبال محتوای ارزان هستند، چنین محتوایی در وهله اول برای کاهش هزینه‌ها در بازاری که رکود تورمی دارد، عقلانی و مفید خواهد بود؛ اما فراموش نباید کرد که نباید همه چیز را به چشم بازار موجود نگاه کرد بلکه گاهی باید کارفرما ریسک هزینه را قبول کند و چشم‌انداز وسیع‌تری برای خود قرار دهد. متأسفانه بیشتر کارفرمایان به دلیل عدم آگاهی از شرایط تولید محتوای استاندارد حاضر نیستند پول خود را هزینه کنند.

به طور مثال تولید یک محتوای متنی در آژانس الومحتوا شامل مراحل زیر است:

 • تحقیق و مطالعه
 • انتخاب کلمه کلیدی
 • نوشتن متن
 • عکاسی برای متن در صورت لزوم
 • طراحی و گرافیک برای متن
 • ویراستاری و سئو
 • واردکردن متن در صفحه موردنظر

تولید یک محتوای استاندارد نیازمند حضور نفراتی متخصص است، اگرچه در بسیاری از شرکت‌ها چند کار را یک نفر انجام می‌دهد؛ اما بازهم بعضی از کارفرمایان قائل به انجام تمام موارد بالا نیستند و قیمت پایین تولید محتوا را به استانداردسازی محتوا ترجیح می‌دهند.

تولید محتوای خیلی ارزان خوب است؟

خوشبختانه یا متأسفانه مخاطب، محتوای استاندارد و حرفه‌ای را بسیار زود تشخیص می‌دهد و اگر محتوای بارگذاری شده دارای کیفیت قابل‌قبول نباشد، او خیلی زود صفحه شما را ترک خواهد کرد و این باعث دو اتفاق بد خواهد شد.

 1. مخاطب دیگر به صفحه شما مراجعه نخواهد کرد.
 2. ترک زودهنگام مخاطب باعث می‌شود الگوریتم گوگل صفحه شما را در سرپ ارتقا ندهد.

پس شاید کاهش هزینه سود کوتاه‌مدت شما را کاهش دهد، اما در بلندمدت به ضرر شما خواهد بود.

تولید محتوای ارزان‌قیمت کاربردی است؟

روزگاری کتاب‌های اطلاعات عمومی در هر خانه‌ای پیدا می‌شد، این کتاب‌ها مخزنی برای جواب هر سؤال بود؛ اما جامع نبود، گذر زمان، رشد تکنولوژی و حضور اینترنت سبب شد تا دسترسی مردم به اطلاعات بیشتر شود و دیگر برای پاسخ سؤال نیاز به کتاب‌های قطور اطلاعات عمومی نباشد.

امروزه هر کودکی که با الفبا آشنا است می‌تواند در گوگل به دنبال پاسخ سؤالات خود بگردد، برای همین است دیگر هیچ کودکی باور نمی‌کند لک‌لک‌ها کودکان را به دنیا می‌آورند.

یک سرچ کوچک در گوگل موجب می‌شود افراد پاسخ مطلوب خود را پیدا کنند. مطالعات رفتارشناسی مخاطب در صفحات گوگل ما را به نتایج جالبی می‌رساند.

 • 90 % افراد تنها صفحه اول گوگل را بررسی می‌کنند.
 • 99 % افراد سه جستجوی اول را بررسی می‌کنند.

این رفتارشناسی بیش از هر چیز به ما گوشزد می‌کند که حضور در رتبه‌های بالای گوگل چه اندازه حیاتی است. متأسفانه گوگل به هزینه‌ای که شما پرداخته‌اید نگاه نمی‌کند و تنها صفحاتی را در رتبه بالا قرار می‌دهد که قوانین و الگوریتم‌های گوگل را رعایت کرده‌اند.

در سال 2021 ، الگوریتم گوگل نکات زیر را حائز اهمیت می‌داند:

 • مدت‌زمان حضور مخاطب در صفحه
 • استفاده از کلیدواژه کانونی
 • جلب اعتماد مخاطب
 • نوشتن مطالب تخصصی
 • موبایل فرندلی
 • بک‌لینک

برای این‌که یک محتوا بتواند نکات سئو در سال 2021 را رعایت کند، نیاز است تا یک تیم محتوای قوی در طول پروژه حاضر باشد، طبیعی است که حضور چنین تیمی نیاز به هزینه بالایی دارد.

معمولاً شرکت‌ها برای تأمین محتوای قیمت پایین کار خود را برون‌سپاری می‌کنند، این‌گونه شرکت‌ها برای تولید محتوا مهم‌ترین بخش تولید محتوا یعنی تحقیق برای شناخت مخاطب و تحقیق برای محتوای موردنیاز مخاطب را حذف می‌کنند (در شرکت الومحتوا بیشترین هزینه تولید محتوا صرف شناخت پرسونا در محتوا و تحقیق درباره نوع محتوا پرداخت می‌شود) چنین محتوایی که بدون شناخت پرسونا و بدون تحقیق انجام شود هیچ کاربردی نخواهد داشت، زیرا مانند خانه بدون ستون خواهد بود.

محتوای ارزان و به‌صرفه برای سایت

چه اندازه باید برای یک سایت هزینه کرد؟ آیا فرمول خاصی وجود دارد که بتوان میزان هزینه اپتیمم یک سایت را حساب کرد؟ متأسفانه یک فرمول واحد وجود ندارد و بیشتر فرمول‌هایی که در مقالات گفته می‌شود، مورد تأیید اساتید امر نیست.

برای تولید محتوای ارزان و به‌صرفه بهتر است محتوای متنی تولید شود. محتوای متنی نسبت به دیگر محتواها قیمت پایین‌تری دارد. اگرچه مخاطبان امروزه محتوای ویدئویی را ترجیح می‌دهند، اما موفقیت در محتوای متنی نسبت به محتوای ویدئویی برای یک سایت بیشتر است.

محتوای ویدئویی یا محتوای گرافیکی، خاصیت ویروسی شدن در شبکه‌های اجتماعی را دارد. حال‌آنکه بستر سایت فضای متفاوتی دارد و محتوای متنی که اصول سئو رعایت شده است، خواننده بیشتری خواهد داشت

یکی دیگر از راه‌های تأمین محتوا و ارتقاء سایت شما استفاده از بلاگ است. داشتن بلاگ این امکان را به شما می‌دهد تا مخاطبانی که در گروه شغلی شما در اینترنت به دنبال سؤال هستند، آنها را با محتوای مناسب جذب کرده و خدمات خود را برای آنها شرح دهید.

فواید محتوای قیمت مناسب

قصد نداریم در این مقاله ذهن شما را به اعداد محدود کنیم. اعداد همیشه متغیر هستند، متأسفانه هیچ استانداردی برای هزینه تولید محتوا در کشور وجود ندارد.

قیمت مناسب برای هر شرکت یا کارفرما متفاوت است، برای بعضی از شرکت‌ها توان پرداختی در بالاترین حد پرداختی است و برای دیگر کمتر از کف استاندارد بازار است. مهم آن است که هیچ‌کدام درست عمل نمی‌کنند نه آنکه پول هنگفت پرداخت می‌کند و نه آن که پول کم پرداخت می‌کند.

شرکتی که بالاتر از کف بازار پرداخت می‌کند توقع بالایی هم از محتوای خود خواهد داشت، دیده شده است که بسیاری از کارفرماها بعد از پرداخت بالا تاب‌آوری کمی در برابر محتوا دارند آنها توقع دارند بعد از انتشار محتوا سیل مشتری به‌سوی آنها روان شود. برای همین اگر اتفاقات بعد از محتوا به میل آنها نچرخد تیم محتوا را مقصر می‌داند و پروژه در میان راه قطع می‌شود.

محتوای ارزان‌قیمت نیز از کیفیت لازم برخوردار نخواهد بود و برای همین نخواهد توانست انتظارات شما را برآورده کند. تولیدکننده محتوای ارزان‌قیمت کم‌ترین استاندارد را در پروسه تولید رعایت می‌کند. زیرا همین‌طور که کارفرما برای منفعت خود به دنبال تولید محتوای ارزان‌قیمت است. تولیدکننده ارزان نیز برای جبران کسری هزینه‌های خود ناچار است محتوای بیشتری تولید کند که همین زمان اپتیمم را کاهش می‌دهد.

فواید محتوای قیمت خوب برای کارفرما

 • محتوا در زمان بالاتری تولید شده است برای همین دقت در تولید بالاتر بوده است و شرایط استاندارد را خواهد داشت
 • محتوای با کیفیت مخاطب بیشتری به سمت سایت روان می‌کند که می‌تواند منجر به فروش بالاتری بشود.
 • زمانی که یک سایت ارتقاء پیدا می‌کند عوامل تولیدکننده محتوا دارای رزومه کاری بهتری خواهند بود که همین سبب خواهد شد آنها نیز ارتقاء شغلی پیدا کنند.

بنابراین تولید محتوای قیمت مناسب هم برای کارفرما و هم برای تأمین‌کننده محتوا مفید خواهد بود.

مضرات محتوای ارزان

فرض می‌کنیم محتوای ارزان با کیفیت تولید شده است، یعنی شرایط اصولی تولید یک محتوا رعایت شده است که بسیار عالی خواهد بود و شما در سایت خود یک محتوای با کیفیت ارائه خواهید کرد؛ اما مشکل محتوا تولید دائم محتوا است. این‌که شما بتوانید محتوای با کیفیت تولید کنید؛ اما استمرار نداشته باشید باعث خواهد شد سایت شما یک سایت دی اکتیو شناخته شود و ارتقاء سایت صورت نگیرد.

شاید این سؤال در ذهن شما پیش بیاید که چرا نمی‌توان محتوای با کیفیت ارزان به‌صورت مستمر تولید کرد، زیرا زمانی که یک تولیدکننده محتوا، کار با کیفیت و استاندارد ارائه بدهد خواه‌ناخواه توسط دیگر شرکت‌ها شناسایی شده و با قیمت بهتری جذب خواهد شد.

پس جدای از آنکه در اکثر مواقع محتوای ارزان کیفیت لازم را ندارد، تولید محتوای با کیفیت نیز همیشگی نخواهد بود. حتی آژانس‌های تولید محتوا که محتوای با کیفیت قیمت پایین ارائه می‌کنند، تأمین محتوای دائم نخواهند داشت و یک‌باره دست کارفرما را در پوست گردو خواهند گذاشت.

انواع محتوای قیمت پایین

در زمینه تولید محتوا ما با چند نوع محتوا روبرو هستیم. همه محتواها را می‌توان با قیمت پایین تولید کرد.

 • محتوای تصویری: امروزه تکنولوژی سبب شده است با یک گوشی بتوان محتوای ویدئویی تولید کرد. تولید این ویدئوها نیاز به فرد خلاق دارد. زمانی برای تولید محتوای ویدئویی نیاز به میز عریض‌وطویل تدوین بود؛ اما امروزه به مدد اپلیکیشن‌های ویدئویی مثل اینشات، کانوا و … نیاز به میز تدوین نیست و شما می‌توانید با همان گوشی محتوای خود را تولید کنید.
 • محتوای گرافیکی: امروزه اینستاگرام، فیس‌بوک و تلگرام از جمله شبکه‌های اجتماعی هستند که تصویر گرافیکی در ویروسی شدن محتوا در بستر آنها بسیار نقش دارد. اگرچه محتوای گرافیکی نیاز به آن دارد که با کیفیت مناسب و در برنامه‌هایی مانند فتوشاپ تولید شود اما وجود بسیار زیاد اپلیکیشن‌های کاربردی امکان تولید محتوا برای هر فرد با یک گوشی ساده را امکان‌پذیر کرده است.
 • محتوای صوتی: محتوای صوتی اگرچه بستر متفاوتی نسبت به دیگر محتواها دارد و در فضایی کاملاً متفاوت منتشر می‌شود، اما بسیاری برای جذابیت دادن به سایت خود از محتوای متنی نیز استفاده می‌کنند، محتوای صوتی استاندارد خاص خود را دارد و برای تولید باید هزینه بالاتری پرداخت کرد.
 • محتوای متنی: تنها محتوایی که می‌توان دستمزد ارزان برای تولید محتوا پرداخت محتوای متنی است. درحالی‌که شاکله اصلی سایت محتوای متنی است؛ اما کمتر کسی به چنین اصلی اعتقاد دارد، اگر شما با آژانس تولید محتوا کار می‌کنید باید کارنامه کاری این آژانس را طلب کنید. معمولاً آژانس‌های معتبر مانند الومحتوا امکان ارائه جنین رزومه‌ای را خواهند داشت. ارائه چنین کارنامه‌ای بیانگر موفقیت تولید محتوا خواهد بود.

محتوای قیمت پایین در کوتاه‌مدت

یکی از فواید محتوای قیمت پایین اثرات تسکینی محتوا است. زمانی که شما سردرد می‌کنید، از قرص مسکن استفاده می‌کنید، این قرص تنها برای ساعتی درد شما را جوابگو خواهد بود. محتوای قیمت پایین نیز اثرات کمی برای شما خواهد داشت، چنین محتوایی در کوتاه‌مدت برای شما نجات‌بخش خواهد بود. دلیل چنین ادعایی به کیفیت پایین محتوا و عدم نظارت شما بر محتوا خواهد بود

 • محتوای قیمت پایین تا زمانی که مخاطبان تشخیص نداده‌اند که محتوای شما از کیفیت مطلوب برخوردار نیست اثربخش خواهد بود اما متأسفانه بسیار زود این اتفاق شکل می‌گیرد و مخاطب شما را کشف می‌کند و متوجه می‌شود که کار تولید در سایت شما اصولی پیش نرفته است.
 • به دلیل رعایت نشدن اصول سئوی صحیح الگوریتم گوگل به‌سرعت شما غیرحرفه‌ای بودن سایت را درک می‌کند و رتبه شما را کاهش خواهد داد.

اگر استراتژی شما تولید محتوا با قیمت پایین، در کوتاه‌مدت است، سعی کنید از محتواهایی بهره ببرید که به برند شما لطمه نمی‌زند، مثلاً در مناسبت‌های خاص که محتوا بسیار زیاد تولید می‌شود و مخاطب درگیر محتوای شما نیست از محتوای قیمت پایین استفاده کنید.

تولید محتوا با قیمت بسیار پایین و مناسب

مثلاً برای مناسبت‌های مذهبی از محتوای قیمت پایین استفاده کردن مشکل خاصی ایجاد نمی‎‌کند.

محتوای قیمت پایین در بلندمدت

کاملاً مشخص است که استفاده از چنین محتوایی آب به زیر پایه خانه انداختن است. چنین محتوایی می‌تواند شما را نابود کند. هر نوع محتوای قیمت پایین به دلیل کیفیت غیراصولی ارتقاء سایت شما را به تأخیر خواهد انداخت.

اما گاهی کارفرما استراتژی دستمزد ارزان برای تولید محتوا دارد، توصیه ما به کارفرمایان عزیز این است که کلمات کلیدی که از حجم جستجوی زیادی برخوردار است با محتوای قیمت پایین از بین نبرد. بهتر است که محتوا را در سایت به دو گروه تقسیم کنیم و کلمات فرعی سایت را با تعرفه ارزان، محتوا تولید کنیم.

نویسنده ارزان برای محتوا

فریلنسری محتوا شغلی جدید در جهان نوین است. افرادی که از خانه مشغول کسب درآمد هستند. این افراد نه هزینه اجاره محل دارند و نه هزینه کارگر، مالیات و بسیاری دیگر از موارد هزینه‌زا که آژانس‌های تولید محتوا باید بپردازند، لذا این افراد در خانه و از پشت میز کار خود اقدام به تولید محتوا به‌خصوص محتوای متنی می‌کنند.

این افراد لزوماً کیفیت کار پایینی ندارند بلکه بسیاری از آن‌ها دارای کیفیت کاری بالا هستند. قیمت در بازار فریلنسری عدد متغیری است بسیاری از فریلنسرهای کاربلد توسط آژانس‌های تولید محتوا جذب می‌شوند به طور مثال آژانس الومحتوا در حال حاضر با هزاران نیروی فیزیکی و فریلنسر در حال همکاری است. چنین فریلنسرهایی معمولاً کار به‌اندازه کافی خواهند داشت و نیاز به پروژه ارزان ندارند.

در بازار کار معمولاً افرادی نیز حضور دارند که نویسنده ارزان هستند و قیمت پایین دریافت می‌کنند این‌چنین نویسندگانی دو ویژگی عمده دارند

 1. کار اصلی آنها نویسندگی نیست و تنها برای گذر زمان کار می‌کنند و یک منبع درآمد دوم برای آنها است
 2. اگر کار اصلی آنها نویسندگی باشد تازه‌کار هستند و تجربه کافی در این زمینه را ندارند برای همین شما برای ارتقاء سایت نیاز به یک سئوکار خواهید داشت که کاهش هزینه نویسنده ارزان‌قیمت را از بین خواهد برد.

پس بهتر است به‌جای نویسنده ارزان‌قیمت با یک تیم تولید محتوا کار کنید که همه امور را در دست بگیرند.

محتوا نویس ارزان برای یک سایت

اگر شما نویسنده هستید و هنر نویسندگی دارید هنر خود را ارزان نفروشید و اگر شما کارفرما هستید بدانید هیچ نویسنده کاربلدی هنرش را ارزان نمی‌فروشد.

ضرب‌المثل معروف همان قدر آش می‌خوری که پول می‌دهی بیانگر همین مسئله است شما همان قدر توقع از محتوا خواهید داشت که پول نویسنده ارزان می‌دهید. در دنیای مجازی تنها نویسندگی ملاک نیست بلکه نوشتن با زبان معیار، اصول سجاوندی، بدون غلط نوشتن نیز معیار است.

نویسنده‌ای که این‌‌گونه ننویسد نخواهد توانست مخاطب را به سمت خود جذب کند. اگر مخاطب احساس کند نویسنده برای او احترام قائل نشده و تنها اقدام به کپی‌رایتری کرده است و مطالب را از جای دیگر کپی کرده است و مطلبی نوشته که کاملاً با محتوای سایت‌های دیگر هم مضمون است، هیچ نیازی نخواهد دید که در سایت شما باقی بماند.

تأثیر محتوای ارزان برای سایت

بسیاری از سایت‌ها با استفاده از محتوای ارزان سایت خود را از بین برده‌اند. محتوای ارزان در 80 درصد مواقع کاربردی نخواهد بود و در 20 درصد باقی‌مانده یک جهش سریع و بعد خاموش شدن همیشگی سایت را به همراه خواهد داشت. فراموش نکنید سایتی که مخاطب خود را از دست بدهد برای آن که مجدد سراپا شود باید چند برابر هزینه اول پول خرج کند تا بتواند مجدد راه‌اندازی شود.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سفارش فوری تولید محتوا

تعداد کلمه و مقاله را وارد کنید تا سفارش شما محاسبه شود

درصد تخفیف : 0%
قیمت هر مقاله0 تومان
قیمت کل0 تومان
قیمت با تخفیف0 تومان
پرداخت

با ما گفتگو کنید