محتوای بد چه مشخصاتی دارد؟

 • نویسنده : امید ابوالحسنی
 • زمان مطالعه : 9 دقیقه
 • تاریخ انتشار : 1401/03/05
محتوای بد چه مشخصاتی دارد؟

همان‌طور که یک محتوای خوب می‌تواند منجر به جذب مخاطب شود، یک محتوای بد هم می‌تواند کاری کند که یک خواننده از خواندن ادامه محتوا منصرف شود. محتوایی خوب است که دارای ویژگی‌هایی همچون خوانایی و نگارشی صحیح باشد و طبیعتا محتوایی که این دو مورد اصلی را نداشته باشد یک محتوای خوب شناخته نمی‎شود. اما آیا تمام مشخصات یک محتوای بد همین 2 مورد است؟ طبیعتا خیر، با ما همراه باشید تا مشخصات یک محتوای بد را برای شما توضیح دهیم.

شناخت خصوصیات محتوای بد

در حالت کلی یک محتوای بد به محتوایی گفته می‌شود که شامل موارد زیر باشد:

 • وجود سرفصل‌های گمراه کننده: برای داشتن یک محتوای خوب عناوین و تیترهای شما باید جذاب و دقیق باشند. به همین دلیل از عناوین آزاردهنده که قصد گول زدن خواننده را دارند استفاده نکنید و وعده‌های پوچ و خالی را ارائه ندهید.
 • کپی محتوا از سایت‌های دیگر بدون اجازه نویسنده: موتورهای جستجو می‌توانند در صورت مشاهده محتوای کپی شده درون سایت شما آن را به دلیل تکراری بودن و کپی کردن از منبعی دیگر جریمه کنند. برای جلوگیری از این امر باید مطمئن شوید که حق کپی رایت تمامی موارد موجود در سایت خود را دارید و از کوچک‌ترین کپی نیز جلوگیری کنید.
 • استفاده نکردن از مطالب دیگران: این امر سرقت ادبی بوده به همین دلیلادعا نکنید نویسنده مطلبی هستید که خود آن را ننوشته‌اید. استفاده از این شیوه می‌تواند منجر به ایجاد انواع مشکلات قانونی برای شما شود و به شهرت‌تان آسیب برساند که این امر کاملا اشتباه است.
 • داشتن محتوایی با قالب‌بندی ضعیف: این ویژگی می‌تواند شامل جملات و پاراگراف‌هایی باشد که بیش از حد طولانی هستند. محتواهایی که تنها شامل متن می‌شوند و تصویری درون آنها وجود ندارد نمی‌تواند نظر مخاطب را جلب کند. برای این کار باید در ابتدا از فونتی خوانا استفاده شود، فضای خالی در بین پاراگراف‌ها به جهت درج تصاویر، اینفوگرافیک و ویدیوها وجود داشته باشد تا خواننده علاقه‎مند به خواندن ادامه مطلب شود.
 • رعایت نکردن ساختار محتوا: محتواهایی که هیچگونه ساختاری نداشته باشند در واقع به مطالبی گفته می‎شود که دارای غلط املایی، رعایت نکردن دستور زبان، لحن ناصحیح به کار رفته در نوشتار و انتشار اطلاعات نادرست است.
 • استفاده زیاد از کلمات کلیدی در سرفصل‌ها و مطالب: سرفصل‌ها یکی از مهم‌ترین بخش‌های هر محتوا به شمار می‎روند که در درجه اول توسط موتورهای جستجو دیده می‎شوند. موتورهای جستجو می‌توانند کلمات کلیدی زیادی که در متن به کار می‎رود را تشخیص دهند و در صورتی که بیش از حد از آنها استفاده کرده باشید شما را جریمه کنند. اگر به سبکی طبیعی مطالب را تنها برای انسان‌ها بنویسید این امر موجب می‎شود تا آنها از مطالب شما لذت برده و آن را به اشتراک گذارند در این صورت نیز موتورهای جستجو می‌توانند رتبه سایت شما را بالا ببرند.
 • لینک دادن به سایت‌های نامعتبر و غیرمرتبط: لینک‌های شما در واقع انعکاسی از شرکت شما هستند به همین دلیل باید اجازه دهید که لینک‌دهی‌ها منجر به انعکاس جنبه‌ای مثبت از شما شود.

معرفی 9 عادت بد در نوشتن محتوا

بهره‌گیری از بازاریابی محتوا می‌تواند از یک شرکت خدماتی کوچک گرفته تا شرکت‌های بسیار بزرگ کارآمد باشد و به عنوان ابزاری قدرتمند برای گسترش آگاهی از نام تجاری یک برند استفاده شود. برای نوشتن یک محتوای اصولی طبق مواردی که در بخش قبل اشاره شد، یک محتوا باید به صورت جذاب و گیرا نوشته شود تا بتواند نظر مخاطب را به خود جلب کند.

نوشتن محتوای بد

نوشتن محتوا باید توسط فردی انجام شود که در وهله اول علاقه‌مند به محتوانویسی باشد و در وهله دوم به خوبی با نگارش صحیح یک متن آشنایی داشته باشد زیرا در این صورت است که یک محتوا می‎تواند به موفقیت یک مجموعه کمک کند. به طور حتم برخی از نویسندگان دارای عادت‌های بد در هنگام نوشتن محتوا هستند که همین عادت‌ها موجب می‌شود که یک محتوا ارزش خوانایی پایینی داشته باشد.       
این 9 عادت بد در حین نوشتن محتوا شامل موارد زیر است:

 1. استفاده بیش از حد از علامت تعجب: استفاده از علامت تعجب یکی از اصلی‎ترین اشتباهات در هنگام تولید محتوا است. استفاده بیش از حد از علامت تعجب می‎تواند اعتبار متن نوشته شده را از بین برده و در بسیاری از مواقع کاری کاملا احمقانه به شمار می‌رود.
 2. به تعویق انداختن نوشتن متن: این کار در طولانی مدت می‎تواند منجر به ایجاد تاثیرات منفی قابل توجهی بر روی کار شما شود و شما را از نوشتن بازدارد.
 3. نوشتن محتوا برحسب تعداد کلمات درخواستی: برای این امر نویسنده پیش از آنکه خود متوجه شود تحت فشار قرار می‌گیرد. در این صورت وی بدون هدف شروع به تایپ یک مطلب می‎کند تا وقتی که به تعداد کلمات توافق شده برسد در حالی که این امر می‎تواند مشکلات بسیاری را ایجاد کند. مهم‌ترین چیزی که باید در این زمان به آن توجه کرد این است که نگاهی به محتوای خود انداخته و ببینید این تعداد کلماتی که نوشته شده برای خواننده ارزش خواندن دارد؟ آیا مطالب نوشته شده ارزش صرف مدت زمان 5 تا 10 دقیقه را دارد یا خیر. سپس تصمیم بگیرید که بخشی از محتوا را که بدون ارزش هستند با محتواهایی جذاب و کارآمد جایگزین کنید.
 4. تکرار زیاد کلمات مشابه درون متن: هنگام نوشتن باید خلاق باشید و بتوانید از عبارات مختلف درون متن خود استفاده کنید تا بتوانید نظر مخاطبان را به خوبی جلب کنید.
 5. پر کردن متن با کلمات کلیدی: درست است که استفاده از کلمات کلیدی به موتورهای جستجو کمک می‌‎کند تا محتوا به خوبی دیده شود و برای مخاطب به نمایش درآید اما تفاوت زیادی بین “استفاده مناسب از کلمه کلیدی” و “پر کردن متن با کلمات کلیدی” وجود دارد. بنابراین باید درون متن خود به اندازه مناسب از این کلمات استفاده کرده تا در کنار خوانایی برای انسان‌ها موجب افزایش رتبه سایت در گوگل شد.
 6. نشناختن مخاطب و به کار بردن لحن ناصحیح: استفاده از لحن نامناسب و فراموش کردن اینکه باید با چه کسی صحبت کنید می‌تواند کاری کند که محتوای شما برای تمامی افراد بی اثر شود. در صورتی که این کار را چندین بار انجام دهید در بدترین حالت این امر می‎تواند به سازمان و برند شما نیز آسیب وارد کند.
 7. نوشتن محتوا بدون استراتژی: برای نوشتن هر محتوا یک استراتژی محتوایی منسجم و توسعه یافته وجود دارد که این امکان را به شما می‎دهد تا افکار و ایده‌های خود را سازماندهی کرده، به تجزیه و تحلیل پیشرفت خود بپردازید، اهدافی را تعیین کرده و به آنها دست یابید و غیره.
 8. تکراری بودن بیش از حد مطالب: به دلیل وجود شبکه‌های اجتماعی مختلف و کانال‌های ارتباطی که امروزه وجود دارند طبیعی است که مطالب تکراری وجود داشته باشند. کمی تکراری بودن محتواها مشکلی ندارد اما حفظ صحیح تکرار آنها بسیار مهم است. برای جلوگیری از تکراری بودن مطالب می‎توانید در طول هفته مطالب متنوع و صدالبته مرتبطی را برای خوانندگان تولید کنید تا توجه آنها را برانگیزید.
 9. تصحیح نکردن مطالب: هیچگاه تصحیح کردن مطالب را امری بیهوده نشمارید. در صورتی که پیش‌تر مطلبی با غلط املایی یا اطلاعاتی ناصحیح را منتشر کرده باشید می‌توانید آن را مجددا نوشته و اصلاح کنید زیرا بدون اهمیت جلوه دادن یک اشتباه می‎تواند منجر به آسیب یک شرکت یا سازمان شود و در برخی مواقع اعتبار یک شرکت را از بین ببرد.

برخی سوالات مهم هنگام نوشتن محتوا

اکثر کارشناسان معتقد هستند که محتوا پادشاه است و بوده و یک شیوه بازاریابی موثر است اما مشکل اصلی اینجاست که کارشناسان افراد زیادی را تشویق می‌کنند تا محتوایی بی‌کیفیت بنویسند! اکثر مردم زمانی که محتوایی بد را می‌بینند می‌توانند به خوبی آن را تشخیص دهند. این نوع محتواها خسته کننده و بدون الهام بوده و ارزش به اشتراک گذاشتن را ندارد و در بسیاری از مواقع وجه تبلیغاتی داشته و قصد گول زدن مخاطب را دارند.

راه های تشخیص محتوای بد

در این بین برخی سوالات مهم در زمینه نوشتن محتوا برای نویسنده پیش می‌آید که شامل موارد زیر است:

 • آیا محتوای من ارزش خواندن را دارد؟ محتوای خوب می‎تواند مطالبی را به خواننده ارائه دهد که دارای منفعت واقعی و قابل لمس باشد. یک محتوای بد هیچ چیز ارزشمندی را ارائه نمی‌دهد و ممکن است مطالبی را ارائه دهد که هیچگونه صحتی نداشته باشد.
 • آیا محتوای من جدید است؟ یک محتوای خوب چکیده‌ای از مطالب قدیمی به همراه ایده‌ها و اطلاعاتی جدید نسبت به مطالب قبل است. محتوای بد به موضوعات رایجی می‌پردازد که پیش‌تر در بسیاری از مقالات ذکر شده و هیچگونه توصیه جدیدی را ارائه نمی‌دهد و فاقد ارزش است.
 • آیا محتوای من جایگاه خوبی دارد؟ محتوای خوب ایده‌هایی را بیان می‎کند که بیش از یک پاسخ دارد که به درک بیشتر آن کمک می‎کند. در مقابل یک محتوای فاقد ارزش مطالبی تکراری را بیان می‎کند و یک راه حل را برای تمامی افراد ارائه می‌دهد که قابل درک برای همگان نیست.
 • آیا محتوای من با مخاطب هدف صحبت می‌کند؟ محتوای خوب می‌داند که مخاطبانش چه کسانی هستند و با آگاهی از این امر می‎تواند به زبان، اصطلاحات و سبک نوشتاری آنها استفاده شود. محتوای بد معلوم نیست برای چه کسی نوشته شده و بدین منظور سعی دارد بیشترین مخاطب ممکن را به خود جذب کند.
 • آیا طول محتوای من مناسب است؟ محتوای خوب یک محتوای متمرکز و مختصر بوده که تنها در زمان نیاز و ارائه توضیحات دقیق به صورت طولانی نوشته می‎شود اما یک محتوای بد حقایق و توصیه‌ها را با اطلاعاتی غیرضروری یا تکراری پر می‌کند که منجر به خسته شدن خواننده می‌شود.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سفارش فوری تولید محتوا

تعداد کلمه و مقاله را وارد کنید تا سفارش شما محاسبه شود

درصد تخفیف : 0%
قیمت هر مقاله0 تومان
قیمت کل0 تومان
قیمت با تخفیف0 تومان
پرداخت

با ما گفتگو کنید