راهنمای صفر تا صد تولید محتوای b2c

  • نویسنده : امید ابوالحسنی
  • زمان مطالعه : 11 دقیقه
  • تاریخ انتشار : 1400/02/23
راهنمای صفر تا صد تولید محتوای b2c

قواعد تولید محتوا محدود به یک کلمه کلیدی نمی‌شود. تولید محتوا برای بازاریابی b2c  پیچیدگی‌ها و چالش‌های خاص خود را دارد و در مقایسه با محتوای b2b تفکر و احساس بیشتری را می‌طلبد. امروزه موسسات بازاریابی متوجه شده‌اند با تولید محتوای b2c می‌توانند پیشرفت و رسیدن به اهداف خود را سرعت بدهند.

کار تولید محتوای b2c  امروزه یک متد مشخص ندارد و با قواعد خاص و پیچیده در حال انجام است. اما در هر روشی که محتوا تولید شود، هدف یک چیز است، هدف بهبود ترافیک ارگانیک سایت است. محتوای b2c با هدف افزایش آگاهی مشتری از برند شما تولید می‌شود.

در این مقاله به این سوال پاسخ داده خواهد شد که محتوا در بازاریابی b2c چگونه تولید می‌شود؟ و چه هدفی را دنبال میکند؟ از چه منابعی برای تولید این محتوا استفاده می‌شود؟ و چه استراتژی برای تولید محتوای b2c باید استفاده کردو

در ابتدا به تعریفی از بازاریابی b2c میرسیم و بعد درباره تولید محتوا صحبت خواهدیم کرد.

بازاریابی محتوایی b2c  چیست؟

بازاریابی محتوایی b2c در اصطلاح به نوعی از بازاریابی کفته می‌شود که بین تولید کننده و مصرف کننده شکل می‌گیرد و شامل روش‌ها و شیوه‌هایی است که آگاهی افراد از محصولات را بالا می‌برد. برای افزایش آگاهی‌بخشی از محتواهای مفید استفاده می‌شود.

برخلاف بازاریابی B2B در محتوای بازاریابی B2C باید تلاش کرد تا محتوای تولید شده بتواند مشکل مشتری را حل کند.  تعریف تولید محتوا در بازاریابی B2C  به محتوایی اطلاق می‌شود که با رفع مشکل مشتری علاقه او به برند را نیز افزایش می‌دهد.

تفاوت بازاریابی b2b و بازاریابی b2c

در هر دو بازاریابی در حال تولید محتوا برای افراد واقعی و نیازهای واقعی هستیم؛ اما این دو بازاریابی با هم تفاوت‌های زیادی دارند.

در تعریف بازاریابی b2c عنوان شد به انجام خرید و فروش بین برند و مشتری، بازاریابی B2C  گفته می‌شود. بازاریابی B2B که به Business to Business Marketing معروف است کسب و کارها بیزنس‌ها با یکدیگر داد و ستد می‌کنند. اما در بازاریابی B2C  که به Business to Consumer معروف است کسب و کار با مشتری معامله می‌کند، پس در B2C ما بیشتر با افراد حقیقی مواجه هستیم افرادی که ما بی‌واسطه با آنها در ارتباط هستیم برعکس محتوای B2B که ما با افرادی در تماس هستیم که لزوما مشتری ما نیستند و در صورتی که مشتری ما شوند به‌عنوان نماینده‌ی یک شرکت افراد مشتری ما خواهند بود.

تفاوت بازاریابی b2b و بازاریابی b2c

در بازاریابی B2C  به دلیل حذف واسطه‌ها چرخه فروش کوتاهتر می‌شود و مصرف‌کننده برای فروش ارتباط عقلانی و احساسی میگیرد. این نوع تصمیم‌کیری در زمان تولید محتوا و استفاده از منابع برای تولید محتوا به کار خواهد آمد. با این تعاریف وارد بحث محتوای بازاریابی b2c می‌شویم.

روش تولید محتوای بازاریابی

برای تولید محتوا در بازاریابی b2c نیازمند برنامه‌ریزی، داشتن کلندر محتوا و شناخت پرسونا هستیم؛ اما کمی جلوتر و پیشرفته‌تر باید به مسائل و مفاهیم تولید محتوا که می‌تواند به رشد کسب و کار ما منجر شود؛ نگاه بیاندازیم.

درک مشتری اولین قدم در تولید محتوای B2C

شناخت مشتری مشکل اساسی در کسب و کارها است. شما در محتوای بازاریابی B2C مستقیم با مصرف‌کننده در ارتباط هستید. پس مخاطب هدف خود را باید درک کنید. منظور از درک مخاطب، فهم احتیاج‌ و نیازهای او است. این‌که او به چه چیزی نیاز دارد و محصول ما چگونه به او کمک می‌کند.

نکته: ذهن مصرف‌کنندگان بسیار پیچیده است و امکان ندارد که همه ذهن خود را به شما اختصاص دهند شما باید به‌گونه‌ای کار کنید که در بزنگاه‌ها افراد به یاد شما بیافتند.

محتوا باید نظر مشتری را به خود جلب کند. باید احساسات مشتری را تحریک کند و با برند همذات‌پنداری کند.

قدرت احساسات

 زندگی ما به احساسات وابسته است ما با احساسات درونی خود به زندگی رنگ می‌دهیم. استفاده از کلمات احساسی می‌توانند نظر دیگران را به سمت ما جلب کند. بروز احساسات در محتوا می‌تواند سبب همذات‌پنداری مشتری با برند ما شود. در این مورد می‌توان به تغییر رنگ اسنپ از رنگ آبی به سبز اشاره کرد که برای همذات‌پنداری بیشتر مردم با لوگوی اسنپ بود.

یک محتوای B2C  می‌تواند احساسات مثبت را در پیش بگیرد و پیام برند را به مشتری برساند.

زمان‌بندی  همه چیز است

با توجه به لیست محتوا، شما باید درک کنید که چه چیزی فرصت‌هایی فروش را ایجاد می‌کند، بنابراین شما می‌توانید قبل از آن‌که رقبا اقدامی کند باید محتوا تولید کنید و این محتوا منجر به فروش شود.

 ما محتوای خود را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک می‌گذاریم یا مقالات خود را در وبلاگ برای خوانندگان منتشر می‌کنیم؛ اما بسیار مهم است که زمان درستی را برای به اشتراک گذاشتن محتوا انتخاب کنیم. در مورد زمان طلایی ساعت‌های متفاوتی ذکر شده است؛ اما هیچ‌کدام برای شما صحیح نخواهد بود، بسیاری صبح اول وقت یا بعد از زمان ناهار را زمان طلایی انتشار محتوای B2C می‌دانند؛ اما این شما هستید که با استفاده از شناخت مخاطب و تحلیلی که روی سایت و یا شبکه اجتماعی خود دارید، می‌توانید زمان طلایی را محاسبه کنید.

این پرسونای شما است که می‌گوید چه زمانی در کجا حضور دارد.

مخاطب به دنبال چه چیزی است

اصولی خواهد بود که ما برای تولید محتوای  B2C درباره پرسونا اطلاعات کافی داشته باشیم؛ اما آن‌چه مهم‌تر است، دانستن نقطه درد مشتری است. این‌که مشتری برای چه چیزی به سمت کسب و کار ما می‌آید مساله مهمی است که باید پاسخ آن را بدانیم. همه مصرف کنندگان به‌دنبال راه‌حل برای مشکل خود هستند، شما به عنوان یک تولید کننده باید کشف کنید که این مشکلات چیست و محصول شما چگونه می‌تواند نقطه درد مشتری را حل کند. محتوا باید به سمتی برود که توضیح دهد محصول چگونه درد مشتری را التیام می‌بخشد.

یک راه برای دانستن پاسخ به این مشکل وجود دارد و آن جستجو از راه کلمات کلیدی است. برای این‌کار می‌توانید از ابزارهای مثل Google Keyword planner  یا SEMrush استفاده کنید. اگر استفاده از این ابزارها برای شما مقدور نیست می‌توانید از تحقیقات میدانی یا پرسشنامه‌های آنلاین استفاده کنید.

مخاطب بازاریابی b2c

عناصر اصلی محتوا در  بازاریابی B2C

هدف نهایی محتوا در بازاریابی B2C تولید محتوای تاثیرگذار و تبدیل مشتریان بالقوه به مشتریان بالفعل و وفادار است.

Product  محتوای محصول محور:

هر محصولی که تولید می‌کنید، کفش یا کتاب فرقی نمی‌کند ، اگر قرار است محتوای شما در راستای محصول شکل بگیرد باید به‌گونه‌ای محصول را معرفی کنید که کالا محور محتوا باشد.  باید از منابع محتوایی استفاده کنید که بتواند محصول را در راستای برطرف کردن مشکل مشتری معرفی کند. مثلاً اگر شما برای یک کفش محتوا تولید می‌کنید از منابع کیفیتی استفاده کنید جنس کفش، خصوصیت کفش، رنگ‌های موجود کفش و…. این اطلاعات باید به‌صورت خلاصه در اختیار مشتری قراربگیرد.

طراحی و تجربه کاربری:

طراحی یکی دیگر از عناصر اصلی در تولید محتوای B2C است، اگر شما تولید محتوا را به‌تازگی شروع کرده‌اید باید این نکته را مدنظر قرار دهید که در بازار رقابتی امروز طراحی بر تجربه کاربر تاثیر می‌گذارد. محتوای شما باید به‌شکلی طراحی شود که مشتری به راحتی بتواند با مشاهده محتوا مشکل خود را حل کند، یا متوجه شود که چه فرآیندی را باید طی کند تا مشکل خود را حل کند. اگر مشتری نیاز به خرید یک کفش دارد چه پروسه‌ای طی کند تا خرید شکل بگیرد. طراحی ساده و جذاب می‌تواند نرخ تبدیل را بالا ببرد و این  بسیار سودآور خواهد بود.

دستیابی به بازار جهانی با تولید محتوای B2C

زمانی که محتوای B2C  خلق می‌کنید برای یک نفر محتوا تولید نمی‌کنید بلکه برای افراد زیادی که در گروه جامعه هدف شما قرار دارند ، تولید محتوا می‌کنید. گروهی که نمی‌توان مرز مشخصی برای آنها متصور شد، شما می‌توانید به یک بازار میلیونی و حتی میلیارد نفری دست پیدا کنید؛ اما باید بدانید که چه محتوایی برای آنها مفید است مثلا شرکت زاپوس با انتشار محتوایی با این مضمون که خرید افراد از فروشگاه آنها باعث خواهد شد ارسال رایگان برای آنها به ارمغان بیاورد توانست بازارهای جهانی را فتح کند.

موفقیت با محتوا در بازاریابی B2C

اگر می‌خواهید در بازاریابی B2C موفق شوید باید محتوای شما در راستای کسب و کار شما باشد. برای همین بهتر است موارد زیر را رعایت کنیم

  1. اهداف مشتریان را شناسایی کنید: مشتری با چه هدفی به سمت شما می‌اید تخفیف ارسال رایگان، برند معتبر اهداف را شناسایی کنید محتوا برای او تولید کنید.
  2. متن جذاب بنویسید مهم است که مشتری متنی را بخواند که اقناع شود. شما در کمترین زمان و کوتاهترین متن باید مشتری را راضی کنید تا از شما خرید کند پس کوتاه و جذاب بنویسید استفاده از لغات ویژه، ارزان، مطممئن می‌تواند مشتری را تحریک کند.
  3. ایجاد یک وب‌سایت مشتری پسند: محتواهای خود را در یک وب‌سایت منتشر کنید. نوشته‌هایی که بتواند مشکل مشتریان را رفع کند.
  4. رساندن پیام: نیاز است که پیام برند به شکل درست به مخاطب برسد. محتوا باید ارزشمند باشد. محتوای توخالی که نتواند غنایی به زندگی مخاطب بدهد هیچ‌گاه دیده نخواهد شد و جدی گرفته نخواهد شد.
  5. داستان مخاطب را بگوید: اگر محتوا قرار است موفق شود باید بتواند لحظه حساس مخاطب را تحت تاثیر قرارد دهد محتوا باید بتواند زندگی مخاطب را  روایت کند. اگر در خلق محتوای  B2C توانستید روایتگر زندگی باشید شما پیروز میدان محتوا خواهید بود.

جمع‌بندی

اکنون که شما تا اندازه‌ای دانستید که برای پیروزی در میدان محتوا باید چه نکاتی را رعایت کنید بهتر است به سایت الومحتوا مراجعه کرده و محتواهای متنی که درباره محتوا نوشته شده را بخوانید اگر هم قصد دارید در زمینه محتوای متنی چه در بازاریابی B2B  و B2C محتوا تولید کنید می‌توانید از تجربیات الومحتوا استفاده کنید.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سفارش فوری تولید محتوا

تعداد کلمه و مقاله را وارد کنید تا سفارش شما محاسبه شود

درصد تخفیف : 0%
قیمت هر مقاله0 تومان
قیمت کل0 تومان
قیمت با تخفیف0 تومان
پرداخت

با ما گفتگو کنید