تولید محتوای B2B چگونه است؟

 • نویسنده : امید ابوالحسنی
 • زمان مطالعه : 11 دقیقه
 • تاریخ انتشار : 1400/02/23
تولید محتوای B2B چگونه است؟

تولید محتوای B2B  چیست و چه تفاوتی با دیگر محتواها دارد؟ آیا برای بازاریابی B2B، محتوای خاص تولید می‌کنند؟ محتوای با کیفیت همچنان رکن اصلی یک تجارت است. بیشتر بازاریاب‌ها برای موفقیت در کسب و کار نیاز به یک محتوای با کیفیت دارند. محتوایی که بتواند مخاطب هدف را درگیر کند و با ارسال پیام برند به مخاطب او را ترغیب به اقدام نماید.

بارها و بارها محتوای با کیفیت ثابت کرده است بهترین و ارگانیک‌ترین ترین روش برای افزایش ترافیک در سایت است. محتوای با کیفیت می‌تواند بین جامعه پخش شود و برند شما را به‌عنوان یک رهبر فکر در صنعت  به همگان معرفی کند.

بازاریابی محتوایی B2B  چیست؟

همان‌طور که از نام آن مشخص است بازاریابی محتوایی B2B هنر استفاده از محتوا برای گسترش مخاطبان کسب و کار شما است. این نوع از انواع محتوا برای تقویت فروش و جلب نظر کسب و کارهای دیگر است.

تنها عاملی که بازاریابی محتوایی را از سایر بازاریابی محتوا متمایز می‌کند آن است که این محتوا برای ارتباط مشاغل با مشاغل کاربرد دارد. این محتوا برای مصرف‌کننده کارایی ندارد.

بازاریابی محتوایی B2B با بازاریابی محتوایی B2C چه تفاوتی دارد؟

تفاوت محتوا در بین دو بازاریابی بسیار زیاد است و ما قصد نداریم در این فرصت کوتاه وارد این بحث شویم پس به اختصار بخشی از این تفاوت‌ها را بازگو می‌کنیم

 • محتوا در بازاریابی B2B مبتنی بر جزئیات است. در بازاریابی B2C محتوا به‌گونه‌ای است که سریع جلب توجه کند؛ اما محتوا در بازاریابی  B2Bنمی‌تواند باعث جلب نظر مخاطب در یک لحظه شود. بلکه مخاطب با مشاهده جزئیات با شما ارتباط برقرار خواهد کرد.
 • محتوای B2C نیاز ندارد که مخاطب با برند ارتباط برقرار کند؛ اما در محتوای B2B  نیاز است که مخاطب به شناخت کافی با برند دست پیدا کند
 • محتوای B2B  بر عملکرد کالا تاکید می‌ورزند و محتوا بر شناخت کارکرد محصول تاکید می‌ورزد؛ اما محتوای B2C بر جنبه سرگرمی و ارتباط با مصرف‌کننده است

در محتوای B2B محتوا باید برند را به سمتی ببرد که در ذهن جامعه برند را به‌عنوان رهبر و صاحب تفکر در صنعت بشناسد.

بازاریابی محتوایی B2B با بازاریابی محتوایی B2C چه تفاوتی دارد؟

حال که با مفهوم بازاریابی B2C ومحتوای B2B آشنا شدید بهتر است درباره چگونگی اجرای درست محتوای بازاریابی نیز بدانید.

استراتژی محتوای بازاریابی B2B

 • مخاطب ایده‌ال خود را شناسایی کنید.

قبل از تولید محتوای مناسب باید مخاطب خود را به‌درستی بشناسید. در بازاریابی محتوایی B2B ما با پرسوناهای متفاوتی روبرو هستیم. در این‌جا لزوماً با یک پرسونای خریدار روبرو نیستیم بلکه با انواع پرسونای خواننده و پرسونای کاربر روبرو هستیم. کسانی که از محصول شما استفاده نمی‌کنند اما به‌دنبال اطلاعات لازم هستند.

اگر  فکر می‌کنید که تعداد مخاطبان شما بیش از یک مورد خواهد بود، حق با شما است. شما می‌توانید به‌سادگی با کاوش در گوگل آنالیتیکس مخاطبان اصلی خود را شناسایی کنید. تنها کافی است بر اساس افرادی که به سایت شما مراجعه کرده‌اند، مشخصات دموگرافی را استخراج کنید. سن، محل زندگی، جنسیت، علاقه‌مندی و اطلاعات دیگر که شاید کمک زیادی به شما نکند؛ اما احتمالاً راهگشا خواهد بود.

به‌طور مثال زمانی که به سایت خود مراجعه می‌کنید، متوجه می‌شوید بازه سنی خوانندگان مقالات در سایت، رنج سنی بین 25 تا 35 سال دارد و علاقه‌مند به مسائل تکنولوژی و بازاریابی هستند،  پس محتوا باید به این سمت سوق پیدا کند.

شاید این داده‌ها در بازاریابی B2B به شما کمک زیادی نکند اما شما می‌توانید با دانستن این داده‌ها به رنگ، لحن و موضوع محتوا کمی بیشتر فکر کنید.

 • مخاطب چه چیزی  سرچ می‌کند و چرا؟

شناسایی هدف مشتریان بخشی از کار شما در تولید محتوای B2B  است. شما می‌توانید موضوعاتی که پرسونای شما در اینترنت جستجو می‌کند را پیدا کنید. فقط دنبال موضوعات نروید. به دنبال دلایل بگردید چرا این مقاله پرطرفدار است چرا بیشتر از همه خوانده شده است. کلمات کلیدی را پیدا کنید. از مخاطبان خود بپرسید از چه‌راهی محتوای مورد نیاز خود را پیدا می‌کند؟ ببینید او در کدام محیط بیشتر فعالیت می‌کند؟ توییتر، فیس‌بوک‌، اینستاگرام یا با خواندن کتاب اطلاعات خود را پیدا می‌کند. بسته به این‌که در کجا وقت می‌گذراند، محتوای مورد نیاز مخاطب خود را در آن محیط منشتر کنید.

 • لحن مناسب را پیدا کنید.

در بازاریابی دیجیتال B2B  درک یک موضوع بسیار مهم است و آن لحن بیان مطالب است. بسیاری از مخاطبان بازاریابی B2B کاربرانی هستند که از محصول ما لزوما خود استفاده نمی‌کنند؛ اما برایشان بسیار حیاتی است که درباره‌ی محصول ما اطلاعات کافی را بدانند برای همین باید بتوانیم اطلاعات محصول خود را به شکل درست به آنها بدهیم؛ اما چگونه؟ در یک تحقیق مطالعه نشان داد که 63% از مردم به‌دنبال اطلاعات خلاصه شده و ارقام و آمار هستند و در طرف مقابل 37% دیگر نیز نیاز به جزئیات و متن‌های تخصصی بودند.

برای این‌که تولید محتوای اثرگذار لحن پیام شما تاثیرگذار خواهد بود. منظور از لحن جدی بودن و یا شوخ بودن شما در زمان انتشار اطلاعات است. این لحن باید بر اساس نوع مخاطب انتخاب گردد. این‌که مخاطب کسب و کاری جدی است مثلا صنایع دارویی و پزشکی یک کسب و کار جدی است یا یک کسب و کار  شوخ و سرگرم کننده مثل کسب و کار محصولات دیجیتال که می‌تواند کسب و کار شوخ شناخته شود. شما بر اساس کسب و کار خود لحن متفاوتی باید انتخاب کنید.

رقبا را رصد کنید تا ببینید آنها چگونه عمل می‌کنند

بدیهی است که باید به رقبا و استراتژی آنها نگاه کنید، درک کنید که آنها از کدام انواع B2B استفاده می‌کنند. ممکن است رقبای شما از نوع خاصی استراتژی استفاده می‌کنند که درک آن برای شما مفید باشد

رقبا را رصد کنید تا ببینید آنها چگونه عمل می‌کنند
 • اما در زمان تحقیق باید به دنبال چه چیزی باشید؟
 • چگونه محتوای خود را تبلیغ می‌کنند؟
 • کجا محتوای خود را ارسال می‌کنند؟
 • واکنش مخاطب به محتوای ارسالی چیست؟
 • چه کلمه کلیدی استفاده می‌کنند؟

اعتماد دیگران را جلب کنید

افراد معمولاً به دوستان خود اعتماد می‌کنند به حرف خانواده خود گوش می‌دهند و از آنها اطلاعات کسب می‌کنند . برند شما و یا هیچ برند دیگری برای یک مخاطب در وهله اول قابل اعتماد نیست. شما باید بتوانید خود را قابل اعتماد و درستکار جلوه دهید. برای این‌کار نیاز دارید تایید دیگران را نیز بگیرید. به پرسونای خود نگاه کنید او در کدام بخش فضای مجازی حضور دارد اینستاگرام، فیس‌بوک توییتر؟ کدام یک؟ او در کجا حضور دارد؟ بیش 5 میلیارد نفر در کره زمین گوشی تلفن همراه در دست دارند؟مخاطب هدف خود را پیدا کنید برای آنها محتوا تولید کنید، تاییدیه از آنها بگیرید و تاییدیه مخاطبان خود را منتشر کنید.

اهداف خود را مشخص کنید

قبل از این‌که اقدام به شروع محتوا کنید اهداف خود را مشخص کنید. باید بدانید که چرا محتوای خود را تولید می‌کنید. شما باید بدانید هدف از تولید محتوا چیست؟ یک اقدام به عمل، اما همه محتواها اقدام به عمل نخواهد شد؟ محتوای شما یک نقطه تماس خواهد بود، یک شروع برای درگیر کردن مخاطب در آینده، هر محتوایی باید با یک هدف نوشته شود. محتوا در بازاریابی B2B به رفتار کاربر متکی استt برای همین باید محتوا با هدفی طراحی شود که کاربر بتواند محصول شما را تبلیغ کند.

چگونه می‌توان ایده‌های محتوای بازاریابی B2B را گسترش داد؟

یکی از بزرگترین چالش‌ها برای بازاریابان B2B ارائه محتوا به شکل ممتد در فضای مجازی است. زمان شروع کار نوشتن و فکر کردن بسیار آسان است اما اگر شما در کار تولید محتوا هستید احتمالا با خشک شدن آسمان ایده‌ها مواجه شده‌اید. برای حل مشکل خشکی ایده می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید.

 • با مشتریان خود ارتباط برقرار کنید:   

با افرادی که به وبلاگ شما می‌آیند و مقالات شما را می‌خوانند اشخاصی که با بازاریابی B2B از محصولات شما استفاده کرده‌اند یا کسانی که محتوای شما را در شبکه‌های اجتماعی لایک کرده‌اند تماس بگیرید. پرسشنامه طراحی کنید و از آنها بخواهید به شما بگویند به چه اطلاعاتی نیاز دارند. وبینار برگزار کنید و از آنها درباره آینده و نیازهای آنها بپرسید. این افراد می‌توانند پرسونای شما باشند و شما با استفاده از اطلاعات آنها محتوای B2B تولید کنید.

 • از شبکه‌های اجتماعی استفاده کنید.

به ویدئو‌های وایرال شده و هشک‌های ترند شده در شبکه‌های اجتماعی که در ارتباط با صنعت شما هستند، توجه کنید این ویدئوها می‌تواند الگوی مناسبی به شما بدهد.

 • اخبارهای مرتبط با صنعت خود را منتشر کنید.

یکی از راهکارهای عالی در بازاریابی B2B انتشار اخبار دست اول و به‌روز مرتبط با صنعت و کسب و کار شما است. برای این‌کار سایت‌های خارجی را نشان کنید و اخبار آنها را ترجمه و منتشر کنید. با این کار شما می‌توانید به‌عنوان رهبر فکری در صنعت شناخته شوید. فراموش نکنید متون باید سئو شود. برای این‌کار می‌توانید از الو محتوا کمک بگیرید.

 • مصاحبه با مشاهیر در صنعت

یکی از اقداماتی که می‌تواند به شما در بازاریابی B2B برای تولید محتوا کمک کند مصاحبه با مشاهیر و بزرگان کسب و کار خودتان است.

 • برای تکنولوژی‌های برتر منطقه‌ای مقاله بنویسید.

این احتمال وجود دارد که در منظقه شما گروه‌هایی صاحب تکنولوژی برتر باشند و نیاز داشته باشند که تکنولوژی خود را به دیگران معرفی کنند، با آنها تماس بگیرید و بگویید بی‌هیچ هزینه‌ای برایشان محتوای متنی می‌نویسید و در وبلاگ خود منتشر می‌کنید. از آنها بخواهید برای تایید تکنولوژی‌شان مخاطب را به سایت شما ارجاع دهند. به این ترتیب شما از افزایش ترافیک سایت بهره خواهید برد.

 کلام پایانی

محتوای بازاریابی B2B بیشتر بر کسب و کارها تمرکز دارد برای همین نیاز به تفکر و تولید محتوای مستمر دارد. اگر قرار است در این شاخه فعالبت کنید تیم قوی در کنار خود داشته باشید تیمی که پر از ایده و نظر باشد. محتوای مستمر شما را در بازاریابی B2B  موفق خواهد کرد.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سفارش فوری تولید محتوا

تعداد کلمه و مقاله را وارد کنید تا سفارش شما محاسبه شود

درصد تخفیف : 0%
قیمت هر مقاله0 تومان
قیمت کل0 تومان
قیمت با تخفیف0 تومان
پرداخت

با ما گفتگو کنید