کمپین تبلیغاتی؛ بهترین راه موفقیت در کمپین بازاریابی

 • نویسنده : امید ابوالحسنی
 • زمان مطالعه : 8 دقیقه
 • تاریخ انتشار : 1398/12/05
کمپین تبلیغاتی؛ بهترین راه موفقیت در کمپین بازاریابی

هرچقدر محصول شما با کیفیت باشد، تا زمانی که مخاطب شما آن را نشناسد، نمی­توانید انتظار فروش زیاد داشته باشید. برای فروش بیشتر، نیاز دارید محصول با کیفیت خود را تبلیغ کنید. در این مقاله قصد داریم بگوییم چگونه کمپین تبلیغاتی بنویسیم که فروش بیشتری داشته باشیم.

تعیین مخاطب هدف

مخاطب هدف، استراتژی­های تبلیغاتی شما را تعیین می­کند. برای اینکه تبلیغات شما موثرتر باشد، نیاز دارید سلیقه و نظر مخاطب هدف خود را بدانید. اگر مخاطب کسب­وکار و محصول شما محدود است، برای تبلیغات می­توانید روی همان مخاطبان تمرکز کنید. اما اگر مخاطبان گسترده­تری دارید، بهتر است بخش محدودی از آنها را انتخاب کنید تا تبلیغات موثرتری داشته باشید.

اطلاعات مخاطب را داشته باشید

هرقدر بیشتر مخاطب خود را بشناسید، کمپینی که طراحی می­کنید دقیق­تر خواهد بود. همچنین داشتن اطلاعاتی مانند نام و نام­خانوادگی، شماره تلفن و آدرس ایمیل، به شما کمک می کند ارتباط بهتری با مخاطبان خود داشته باشید.

فضای مناسب برای تبلیغات

مخاطب هدف شما، فضایی که باید در آن تبلیغات کنید را مشخص می­کند. شما باید بدانید مخاطبان شما بیشتر در چه فضاهایی حضور دارند؛ کجا و چه زمانی دوست دارند شما را ببینند.

انتخاب اینکه فضای تبلیغاتی شما آنلاین باشد یا آفلاین نیز با توجه به مخاطب هدف است. در حال حاضر فضاهای آنلاین طرفداران بیشتری دارند. شما از هر طیفی که مخاطب داشته باشید می­توانید در فضاهای آنلاین با مخاطبان هدف خود ارتباط داشته باشید.

کمپین تبلیغاتی

برای تبلیغات آنلاین، باید کمپین تبلیغاتی خود را با توجه به استراتژی و مخاطب هدف، در سایت یا شبکه اجتماعی خود اجرا کنید و از طریق فضاهای مختلف، اخبار کمپین را به گوش مخاطب برسانید. روش های آنلاین برای تبلیغات عبارتند از:

 • شبکه­های اجتماعی:

فرقی نمی­کند کمپین شما قرار است در سایت اجرا بشود یا شبکه اجتماعی. در هر دو حالت، شبکه­های اجتماعی فضای مناسبی برای تبلیغات کمپین شما است.

 • پیام­رسان­ها
 • ایمیل
 • تبلیغات در گوگل (ادورز)
 • تبلیغات در سایت­های مرتبط

هر یک از این ابزارها، اصول خاص خود را دارند و شما با توجه به پرسونای مخاطب خود باید بدانید از طریق هر یک از این فضاها، چه چیزی را به مخاطب خود بگویید. اگر پیام شما متناسب با ابزاری که استفاده می­کنید نباشد، تاثیر لازم را نخواهد داشت.

جذابیت و همه­گیر بودن فضاهای آنلاین نباید باعث بشود از تبلیغات آفلاین غافل بشوید. در بسیاری از مشاغل، فضاهای آفلاین برای تبلیغات بسیار موثرتر از فضاهای آنلاین است.

اگر شما صاحب یک کترینگ در یکی از محله­های تهران هستید، باید در نظر داشته باشید تبلیغات شما در شهرهای دیگر هیچ لزومی ندارد و حتی با توجه به بزرگ بودن تهران، شاید لازم نباشد در تمام محله­های تهران هم تبلیغات کنید. در این صورت فعالیت آفلاین در سطح محله­های اطراف شما می­تواند تاثیر بیشتری داشته باشد تا تبلیغات آنلاین.

اما در این حالت هم باید مخاطب خود را دقیق بشناسید و با توجه به آنها، فضای تبلیغات خود را انتخاب کنید. تبلیغات های آفلاین عبارتند از:

 • بیلبورد
 • تراکت
 • Sms و تلفن
 • استندهای خیابانی

مخاطب خود را درگیر کنید

یکی از بهترین گزینه­های تبلیغات برای کسب­وکار شما، مخاطبانتان هستند. اگر ارزشی به مخاطب خود بدهید، آنها بهترین تبلیغ­کنندگان برای شما هستند.

در شبکه­های اجتماعی، در ازای یک پاداش، از مخاطب خود بخواهید شما را به دوستانشان معرفی کنند. یا در طول کمپین از آنها بخواهید با محصول شما عکس بگیرند و در صفحه خود بگذارند و شما را تگ کنند.

حتما در صفحه فروش محصول، گزینه نظرخواهی داشته باشید و از مشتریانی که از شما خرید می­کنند بخواهید به محصول شما رای بدهند و نظر خود را بگویند.

تصویر برند خود را ثبت کنید

برند شما هر موضوعی که داشته باشد، باید یک فضا، یک تصویر یا یک حس­و­حال خاص را به مخاطب منتقل کند. شما باید برند خود را در ذهن مخاطب خود ثبت کنید که یکی از فضاهای مناسب برای شما، کمپین­هایی است که برگذار می­کنید.

تصویر برند در کمپین تبلیغاتی

برندی که در ذهن مخاطب باقی بماند، به راحتی فراموش نمی­شود. همچنین شما می­توانید در مقابل رقیبانتان، وفاداری مخاطب خود را داشته باشید.

مزیت رقابتی­تان را پررنگ کنید

باید دلیل قانع کننده­ای داشته باشید که مخاطب از شما خرید کند. مخاطب باید بداند چرا باید محصول شما را بخرد (خریدن این محصول کدام نیاز او را رفع می­کند یا چه لذتی برای او دارد؟)، چرا باید این محصول را الان بخرد؟ (یکی از نکات مهم کمپین تبلیغاتی، مدت محدود آن است)

و مهم­تر از همه، چرا باید این محصول را از شما بخرد. بازار امروز نسبت به گذشته گسترده­تر شده و رقیبان شما هم بیشتر شدند. محصول شما باید یک مزیت رقابتی مهم داشته باشد که مخاطب را قانع کند که خرید از شما بهتر است.

زیبایی کمپین را فراموش نکنید

مزیت رقابتی شما هرقدر مهم و پررنگ باشد، اگر کیفیت اجرایی کمپین شما پایین باشد، تاثیری که لازم است را بر مخاطب نمی­گذارد.

کمپین شما باید یک رنگ مشخص داشته باشد که مخاطب را جذب کند. پیشنهاد می­کنم در انتخاب رنگ کمپین، حتما روانشناسی رنگ­ها را در نظر بگیرید.

برای اینکه بیشتر در ذهن مخاطب باقی بمانید، از فیلم و تصویر بیشتر از متن استفاده کنید. همچنین فضای کمپین شما باید دقیقا منتقل کننده­ی فضای برندتان باشد.

کمپین شما باید در عین زیبایی کاملا ساده باشد. باید پیامی را که قرار است به مخاطب ارائه کنید، و خواسته­ای که از او دارید را، کاملا واضح و شفاف بگویید.

کمپین دیگران را بررسی کنید

شما در هر حوزه ای که فعالیت می کنید، رقیبانی دارید. بررسی فعالیت­های رقیب، می­تواند ایده­های جذابی برای اجرای کمپین تبلیغاتی به شما بدهد. البته توجه داشته باشید کپی کردن کار درستی نیست و ارزش برند شما را پایین می­آورد، اما ایده گرفتن و استفاده از تجربیات رقیبان هیچ اشکالی ندارد.

کمپین خود را آزمایش کنید

اجرای یک کمپین معمولا هزینه­هایی برای شما دارد. برای همین باید مطمئن باشید به هدفی که تعیین کرده­اید می­رسید.

گاهی کسب­وکارها اهدافی را برای کمپین تبلیغاتی خود در نظر می­گیرند که با وجود هزینه­های بالا، به هدف خود نمی­رسند یا آنطور که باید نتیجه مطلوب نمی گیرند. دلیل این موضوع می تواند محاسبات غلط هنگام طراحی کمپین باشد.

به هر حال برای جلوگیری از خسارت، باید کمپین خود را آزمایش کنید. شما می­توانید با بخش کوچکی از مخاطبان هدف خود، کمپین را اجرا کنید، یا از طریق پرسشنامه، ارزیابی کنید که چه میزان از اطلاعات شما درست است و کمپین شما احتمالا چقدر اهداف شما را محقق می کند.

کمپین خود را ارزیابی کنید

بعد از اینکه کمپین اجرا شد، باید میزان موثر بودن آن را بررسی کنید. این کار به شما کمک می­کند در طراحی کمپین­های بعدی خود هوشمندانه­تر عمل کنید. با استفاده از ابزارهایی مانند “گوگل آنالتیکس” و ابزارهای دیگر، میزان فعالیت سایت خود، در زمان اجرای کمپین را بررسی کنید.

شما باید بدانید چه میزان از اهداف شما به نتیجه رسیده. اگر هدف شما از اجرای کمپین، جذب مخاطب بیشتر بوده، باید بدانید چه میزان جذب ترافیک داشته­اید. اگر کمپین شما برای فروش بیشتر بوده، باید میزان فروش، در این مدت را بررسی کنید.

استراتژی بازاریابی

متاسفانه در حال حاضر ابزارهای دقیقی برای بررسی کمپین­های آفلاین وجود ندارد. اما به طور تجربی می توانید میزان موثر بودن کمپین های آفلاین را هم بررسی کنید.

تیم مناسب انتخاب کنید

معمولا شرکت ها و مجموعه­هایی هستند که برای شما کمپین تبلیغاتی، طراحی و اجرا می­کنند. اما توجه داشته باشید، ارزیابی یک کمپین در نهایت یک کار تجربی و زمان­بر است و در طول اجرای کمپین هم انجام می­شود. اگر شما طراحی کمپین خود را برون­سپاری کنید، احتمال اینکه این اطلاعات را از دست بدهید زیاد است.

اگر می توانید در مجموعه­ی خود یک تیم مناسب برای طراحی و اجرای کمپین داشته باشید، که فقط روی این موضوع تمرکز کنند، بهتر است خودتان کار طراحی و اجرای کمپین را انجام بدهید. در غیر این صورت فعلا کمپین خود را به شرکت­های دیگر واگذار کنید.

برای اینکه بدانیم چگونه کمپین تبلیغاتی بنویسیم که تاثیر لازم را داشته باشد، نکات کوچک و بزرگ زیادی را باید بدانیم، که ما در این مقاله تلاش کردیم درباره بعضی از آنها صحبت کنیم. امیدوارم بتوانید کمپین موفقی طراحی کنید و فروش بالایی داشته باشید.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سفارش فوری تولید محتوا

تعداد کلمه و مقاله را وارد کنید تا سفارش شما محاسبه شود

درصد تخفیف : 0%
قیمت هر مقاله0 تومان
قیمت کل0 تومان
قیمت با تخفیف0 تومان
پرداخت

با ما گفتگو کنید