چگونه فالوور فعال داشته باشیم؟

 • نویسنده : یسنا پیردادمهر
 • زمان مطالعه : 9 دقیقه
 • تاریخ انتشار : 1400/03/16
چگونه فالوور فعال داشته باشیم؟

اینستاگرام در یک ماه اول معرفی خود توانست یک میلیون کاربر به دست آورد. این شبکه‌ی اجتماعی قدرتمند با سرعتی باورنکردنی در جهان مورد استقبال قرار گرفت. امروزه بسیاری از کسب‌و‌کارها و حتی اشخاص در حال کسب درآمد بالا از این شبکه هستند. اما این‌که در اینستاگرام چگونه فالوور فعال داشته باشیم، سوالی اساسی برای بسیاری از کاربران است. در این مطلب به بررسی اهمیت اینستاگرام و روش‌های کاربردی برای فعال‌شدن فالوورها خواهیم پرداخت.

معرفی اینستاگرام، خانه دوم مجازی!

اگرچه اینستاگرام برای بسیاری شناخته‌شده است، اما معرفی کوتاه و بررسی برخی حقایق درباره آن خالی از لطف نیست. این شبکه اجتماعی محبوب در سال 2010 به صورت رایگان منتشر شد. رشد سریع و افزایش عجیب کاربران آن باعث شد در سال 2012 به مبلغ یک میلیارد دلار توسط فیسبوک خریداری شود. طبق آمار، کاربران فعال روزانه این اپلیکشین در سال 2020 از مرز یک میلیارد نفر عبور کرده است.

اینستاگرام طی چند سال اخیر مدام در حال ارتقای قابلیت‌های خود بوده است. به عنوان مثال در ابتدا فقط توانایی ارسال عکس داشتید. بعدها ویدیوهای 15 ثانیه‌ای به آن اضافه شد. کمی بعدتر این عدد به یک دقیقه افزایش یافت. این روند به روزرسانی مداوم همواره کاربران این نرم‌افزار را بیش از پیش غرق خود کرده است. برخی از مهم‌ترین قابلیت‌های اینستاگرام که باید بدانید:

 • امکان درج عکس با فیلترهای زیبا به همراه توضیحات
 • آپلود ویدیو یک دقیقه‌ای به همراه متن و توضیحات
 • گالری ترکیبی از عکس و ویدیو تا 10 آیتم
 • استوری یا پست‌های 24 ساعته به صورت نامحدود
 • بخش جدید تلویزیونی یا IGTV با امکان آپلود ویدیوهای بلند

قابلیت‌های اینستاگرام به این موارد محدود نمی‌شود. به عنوان مثال در بخش استوری انواع ابزارها برای افزایش تعامل با مخاطبین در نظر گرفته شده است. در این مقاله قصد معرفی راه‌های افزایش فالوور را نداریم، بلکه به دنبال افزایش تعامل فالوورهای فعلی با صفحه شما هستیم. لذا مهم‌ترین تکنیک‌ها را به شما معرفی می‌کنیم:

1- کپشن (توضیحات زیر پست‌ها) را فراموش نکنید

بسیاری از افراد تصور می‌کنند کپشن پست‌ها خوانده نمی‌شود. این تصور به دلیل عدم آشنایی با رفتارهای مخاطبین است. اگر شما کپشن خود را با جمله‌ای نه‌چندان جذاب شروع کنید، ممکن است کاربر به مطالعه ادامه‌ی آن ترغیب نشود.

به صورت پیش‌فرض در اینستاگرام، فقط کلمات ابتدایی توضیح زیر پست دیده می‌شود. به همین دلیل در این کلمات اولیه باید به گونه‌ای بنویسید که کاربر را جذب توضیح خود کنید. به عنوان مثال اگر یک ویدیو درباره پخت غذا و آشپزی گذاشتید دو نوع کپشن‌نویسی‌ مختلف به شکل زیر است:

 • آموزش پخت قرمه‌سبزی. برای پخت قرمه سبزی ابتدا گوشت و…
 • 4 ترفند برای پخت یک قرمه سبزی عالی! سلام دوستان (شکلک) …

در حالت اول بدون هیچ هیجانی یک دستور پخت خشک و ساده توضیح داده شده است. باید بدانید کاربران در دنیای اینستاگرام فقط جذب موارد هیجان‌انگیز می‌شوند. اما در مورد دوم شما به گونه‌‌ای رمزآلود با افزودن چاشنی صمیمیت صحبت را شروع کردید. مورد دوم جذابیت بیشتری برای افراد دارد چراکه ارزش بیشتری (یادگیری 4 ترفند) را به موضوع اصلی اضافه می‌کند.

 • در کپشن‌نویسی مخاطبان را دوستان و به شکلی صمیمی خطاب کنید.
 • استفاده از شکلک‌ها (اموجی) را هرگز فراموش نکنید.
 • از استفاده بیش از حد هشتگ بین متن خودداری کنید.
 • حتما مخاطبان را به مشاهده و معرفی پیج به دیگران دعوت کنید.
 • از یک ساختار مشخص برای پایان کپشن‌نویسی استفاده کنید.

2- برای پست‌هایتان قالب طراحی کنید

طراحی قالب مشخص برای صفحه جلوه‌ای بسیار زیبا به آن می‌بخشد. این قالب کم‌کم تبدیل به امضای شما در محیط اینستاگرام خواهد شد. منظور ما از قالب، نوشته‌های زرد یا درج آدرس صفحه بر روی پست‌ها به شکلی آزاردهنده نیست. قالب گرافیکی باید دارای یک رنگ مشخص یا یک طرح ویژه که نشان‌دهنده هویت شما در اینستاگرام است باشد.

پست‌هایتان قالب طراحی

روش طراحی گرافیکی: در نرم‌افزار Photoshop، یک فایل مربعی شکل به ابعاد فرضا 1000*1000 ایجاد کنید. طرح گرافیکی مدنظر خود را برای استفاده در تمامی پست‌ها روی آن پیاده کنید. این طرح می‌تواند شامل یک کادر با بخش مشخصی برای عنوان پست باشد. هم‌چنین در این فایل بخش مشخصی برای نام و آدرس صفحه با فونت و ابعاد ظریف در نظر بگیرید. بعد از اتمام طراحی باید پس‌زمینه را حذف کرده و از قالب به‌دست‌آمده بر روی تمامی عکس‌ها و ویدیوها استفاده کنید.

روش استفاده در ویدیو: برای استفاده از این طرح به نرم‌افزاری مثل Premier نیاز دارید. نرم‌افزار Premier توانایی استفاده از فایل‌های فتوشاپ را دارد. توجه داشته باشید، آن‌چه که به عنوان کاور ویدیو در اینستاگرام نمایش داده می‌شود، به صورت پیش‌فرض فریم اول یا یک فریم انتخابی است. لذا کافیست کاور ویدیو را تنها روی یک فریم از ویدیو قرار دهید.

3- نظرات و پیام‌های مخاطبان را جدی بگیرید

هدف از تولید محتوا در اینستاگرام جلب نظر مخاطبین صفحه است. لذا عدم توجه به نظرات و پیام‌های آن‌ها باعث افت کار شما خواهد شد. بسیاری اوقات نظرات و پیام‌های کاربران، اشتباهات و ایرادات کار شما را مشخص می‌کند. هرگز از پذیرفتن اشتباهات خود فرار نکنید. در عوض، با لحنی صمیمی و همراه با تشکر، تمامی پیام‌ها و نظرات را پاسخ دهید.

4- استراتژی و برنامه زمان‌بندی برای تولید محتوا تهیه کنید

هدف‌گذاری و برنامه‌ریزی برای تولید محتوا در اینستاگرام، تاثیر زیادی بر اعتماد و جلب نظر مخاطبان شما دارد. هم‌چنین الگوریتم‌های اینستاگرام، صفحات فعال را بیش از دیگران نمایش می‌دهد. استراتژی شامل تعیین هدف شما، مشخص‌کردن شخصیت مخاطبان و نیازهای آن‌ها و هم‌چنین برنامه‌ریزی و ارزیابی است. این مفاهیم به اختصار توضیح داده می‌شود:

استراتژی شبکه اجتماعی: اگر محتوای تصادفی ایجاد کنید، افراد تصادفی را جذب می‌کنید که به شما اهمیت نمی‌دهند. این افراد تماشاگر و رهگذر خواهند بود. آن‌ها با صفحه شما تعاملی نمی‌کنند. استراتژی شامل این است که بدانید برای چه قشری از جامعه محتوا تولید می‌کنید و چه هدفی از این کار دارید.

زمان‌بندی: ضرورتی ندارد هر روز پست بگذارید. اما اگر قرار بر انتشار دو روز در میان دارید حتما به آن متعهد باشید. منتشر‌نشدن پست منجر به فراموش‌شدن شما بین مخاطبان می‌شود.

ارزیابی: اینستاگرام با معرفی صفحات Business امکان آنالیز و تحلیل تک‌تک بخش‌های صفحه را به حرفه‌ای‌های اینستاگرام داد. این آنالیز (Insights) از سه بخش کلی تحلیل صفحه، تحلیل مخاطبان و تحلیل محتوا تشکیل شده است. با استفاده از این قسمت، به درک عمیقی از عملکرد خود خواهید رسید. بهترین پست‌ها را شناسایی کنید و دلایل موفقیت آن‌ها را بیابید.

5- چالش برگزار کنید و معروف شوید

کاربران اینستاگرام به شکلی باورنکردنی به چالش علاقه‌مند هستند یک چالش موفق باید ایده جدید و جذابی داشته باشد. بسیاری از آن‌ ایده‌ها بسیار ساده هستند. یک سوال بپرسید، یا یک جایزه تعیین کنید. روش‌های مختلفی برای برگزاری چالش اینستاگرامی وجود دارد. پاسخ به چالش می‌تواند در قالب نظر دادن کاربران یا ارسال عکس و ویدیو و… باشد. در ادامه به طور مثال برخی ایده‌ها را به شما معرفی می‌کنیم:

 • بهترین دوست خود را زیر این پست تگ کنید
 • هرکسی تعداد بیشتری افراد را تگ کند برنده است
 • یک سلفی بدون آرایش منتشر کنید (برای خانم‌ها)
 • نظر شما درباره موضوع …. چیست؟ (یک موضوع دل‌خواه)

تمامی این ایده‌ها بر مبنای تشویق مخاطبین به فعال بودن و تعامل بیشتر طراحی می‌شود. لذا اگر می‌خواهید بدانید چگونه فالوور فعال داشته باشیم، یک راه اساسی برگزاری چالش است.

6- غیرعادی باشید!

بسیاری از افراد مشهور در اینستاگرام رفتارهای غیرعادی از خود نشان داده‌اند. اگرچه این روش برای کسب‌و‌کارها توصیه نمی‌شود. اما برای برندسازی شخصی روشی کارامد است. سرگرمی و دریافت حس خوب مهم‌ترین هدف مردم برای استفاده از اینستاگرام است. می‌توانید با یک ویدیوی غیرعادی یک‌شبه در کل کشور دیده شوید. مردم را بخندانید یا آن‌ها را با حقایق عجیب آشنا کنید. اما همیشه، نکات ایمنی را رعایت کنید!

غیر عادی بودن فالور فعال

کلام آخر: چگونه فالوور فعال داشته باشیم

شبکه اجتماعی اینستاگرام به شکلی عجیب از مرز یک میلیارد کاربر فعال عبور کرده است. این فضا برای فعالیت و دیده‌شدن فرصتی استثنایی برای همه به وجود می‌آورد. برای موفقیت در اینستاگرام باید فالوورهای شما فعال باشند. لذا با فعالیت بدون هدف و نشناختن تکنیک‌های این کار موفقیت شما تضمین نمی‌شود. در این مطلب به 6 روش کلیدی برای موفقیت در اینستاگرام و جذب فالوور فعال پرداختیم.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سفارش فوری تولید محتوا

تعداد کلمه و مقاله را وارد کنید تا سفارش شما محاسبه شود

درصد تخفیف : 0%
قیمت هر مقاله0 تومان
قیمت کل0 تومان
قیمت با تخفیف0 تومان
پرداخت

با ما گفتگو کنید