موفقیت در سئو چقدر طول می‌کشد؟

 • نویسنده : امید ابوالحسنی
 • زمان مطالعه : 14 دقیقه
 • تاریخ انتشار : 1400/06/10
موفقیت در سئو چقدر طول می‌کشد؟

مشاغل اغلب کنجکاو هستند که بدانند سرمایه گذاری آنها در سئو چگونه است. این دقیقاً به همین دلیل است که سوال ” موفقیت در سئو چقدر طول می‌کشد تا نتایج خود را نشان دهد؟” متداول ترین سوال در فضای بازاریابی دیجیتال شده است. حقیقت این است که سئو به اندازه همتایان پولی آن سریع نیست. سئو زمان می‌برد ولی تلاش‌ها در راستای آن می‌تواند نتایجی طولانی مدت ایجاد کند. بنابراین، بیایید عواملی را که باعث موفقیت در سئو می‌شوند را مشخص کنیم تا مشخص کنیم که سئو چقدر طول می‌کشد.

موفقیت در سئو چیست؟

همانطور که می‌دانید موفقیت سئو هدف اصلی شما است. اما، چگونه می‌دانید که به موفقیت دست یافته اید؟ چطور آن را اندازی گیری می‌کنید؟ موفقیت سئو شما بستگی به اهداف و شاخص‌های کلیدی عملکرد شما دارد. هدف شما افزایش بازده سرمایه گذاری در یک بازه زمانی خاص است، شاخص‌های کلیدی عملکرد شما در سئو می‌تواند:

 • ترافیک ارگانیک به وب سایت شما را افزایش دهد.
 • بازدید از سایت شما در فضای آنلاین را افزایش دهد.
 • رتبه‌های برتر در موتورهای جستجو را بدست آورد.
 • موارد دیگر…

بنابراین، اگر با تلاش‌ برای سئو به این نقاط مهم دست یافتید، می‌توانید ماموریت خود را انجام شده در نظر بگیرید.

چرا موفقیت در سئو فوری نیست؟

البته بهینه سازی موتورهای جستجو فضایی پویا است. سئو به زمان زیادی نیاز داشت تا خود را اصلاح کند و به آنچه امروز نیاز است تبدیل شود. در حقیقت، زمانی بود که همه چیز به سادگی این بود که کلمات کلیدی پیدا کنید و از کلمات کلیدی ای استفاده کنید که می‌تواند ترافیک بیشتری را در وب سایت ایجاد کند.

بعلاوه، شما می‌توانید هر تعداد بک لینک که می‌خواهید بسازید و به همین ترتیب سئو را ارتقا دهید. از آنجا که این فرایند ساده بود، مردم موتورهای جستجو را با استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی و ایجاد بک لینک‌های زیاد سردرگم کردند. به عبارت دیگر، آنها موتورهای جستجو را با تاکتیک‌های ارزان فریب دادند تا وب سایت‌های خود را به بالای صفحه نتایج موتورهای جستجو SERPs برسانند.

این به نوبه خود باعث شد تا غول‌های موتورهای جستجو مانند گوگل به روزرسانی‌های پیشرفته‌ای را در الگوریتم‌های خود ایجاد کنند که هر از گاهی از تجربه کاربری پیشرفته پشتیبانی می‌کند (کاربر باید سایت با کیفیت تر را در صفحه نتایج ببیند نه سایتی که فقط تعداد زیادی کلمه کلیدی دارد و موتور جستجو به دنبال این است). لذا، سئو امروزه توسط جستجوی با زبان طبیعی هدایت می‌شود که شامل پرسش‌های کاربر شامل یک یا دو کلمه کلیدی است.

به علاوه، صفحات وب با پیوندهای با کیفیت بالا و مرتبط رتبه بالاتری دریافت می‌کنند در حالی که همتایان متقلب و بی کیفیت آن‌ها توسط موتورهای جستجو مجازات می‌شوند. مجازات موتور جستجو می‌تواند رتبه وب سایت‌های مربوطه را در کوتاه ترین زمان ممکن کاهش دهد. بنابراین، سئو دیگر مکانیکی نیست زیرا در حال حاضر متمرکز بر ارضای هدف کاربر است.

شما باید استراتژی‌های خلاقانه ای ارائه کنید و آنها را به تدریج اجرا کنید تا پارامترهای متغیر را برای دستیابی به اهداف وشاخص‌های کلیدی عملکرد خود برآورده کنید. دقیقاً به همین دلیل است که نمی‌توانید یک شبه به موفقیت در سئو دست پیدا کنید.

خطاهای موفقیت سئو

اکنون که می‌دانید موفقیت سئو دقیقاً چیست، اجازه دهید سه محدوده را تعیین کنیم که تعیین می‌کند چقدر سئو برای شما طول می‌کشد:

سئو فنی؛ مهم‌ترین چیز در آغاز دنیای سئو

آیا می‌دانید خطای فنی در هر شکلی می‌تواند هم کاربران و هم موتورهای جستجو را از وب سایت شما دور کند؟ بله، به همین دلیل است که شما باید یک ممیزی فنی را انجام دهید و اشکالات را در اولین فرصت برطرف کنید. سئو فنی شامل بررسی اجزای زیر و موارد دیگر است:

 • سرعت صفحه
 • محتوای تکراری
 • برچسب کنونیکال
 • دینا استراکچرها
 • نقشه‌های سایت
 • تگ Hreflang

محتوا؛ از عناصر بسیار مهم در صفحه

محتوا یکی از مهمترین عوامل رتبه بندی موتورهای جستجو است. گوگل بهترین نتایج جستجو را برای درخواست کاربر بر هر چیز دیگری در اولویت قرار می‌دهد. ایجاد محتوای با کیفیت پایین به این معنی است که مدت زمان بیشتری طول می‌کشد تا نتایج مورد انتظار سئو را مشاهده کنید. در بدترین حالت، ممکن است اصلاً موفقیت در سئو اتفاق نیفتد.

بنابراین، باید اطمینان حاصل کنید که محتوای با کیفیت ایجاد کرده اید که با هدف کاربر مطابقت داشته و بر این اساس به درخواست‌های جستجو می‌پردازد. برای انجام این کار، می‌توانید مطالب مرتبط را بخوانید که عملکرد خوبی دارند، بفهمید چه چیزی ارزش ایجاد می‌کند و نسخه بهتری ارائه دهید. وقتی نوبت به انتشار محتوای جدید در وب سایت شما می‌رسد، اطمینان حاصل کنید که به دو دلیل به یک برنامه ثابت افزودن محتوای با کیفیت پایبند هستید:

این ‌که به گوگل نشان می‌دهد که محتوای جدیدی را به طور منظم به وب سایت خود اضافه می‌کنید.

باعث می‌شود بازدیدکنندگان بیشتری به وب سایت شما مراجعه کنند، که نشان دهنده یک تجربه کاربری عالی است.

بک لینک؛ خط مقدم سئو

ایجاد بک لینک به معنی افزایش اعتبار برای وب سایت شما است. بک لینک‌ها به گوگل می‌گویند که سایت شما منبع اطلاعاتی معتبری است. با این حال، همانطور که قبلاً گفته شد، شیوه‌های ایجاد لینک‌های ناخواسته برای رتبه‌های بالا دیگر جواب نمی‌دهد. در نهایت، کیفیت بک لینک تنها چیزی است که اهمیت دارد.

لذا به دست آوردن تعداد کمتری بک لینک با کیفیت بالا از وب سایت‌های مربوطه، تاثیر بیشتری بر سئو می‌گذارد تا ایجاد تعداد زیادی بک لینک بی کیفیت. به عبارت دیگر، سرعت لینک نسبتاً پایدار (سرعت به دست آوردن بک لینک‌ها) برای وب سایت شما مفید است. اگر از دستورالعمل‌های گوگل پیروی کنید، این امر به طور طبیعی اتفاق می‌افتد.

عوامل تعیین چارچوب زمانی برای نتایج سئو

محدوده زمانی برای نشان دادن نتایج سئو معمولاً به عوامل زیر بستگی دارد:

سابقه وب سایت

سابقه وب سایت شما مطمئناً بر زمان صرف شده برای مشاهده نتایج سئو تأثیر می‌گذارد. به عنوان مثال، برای یک وب سایت جدید باید زمان بیشتری صرف شود تا یک وب سایت که قبلاً ایجاد شده است. این به این دلیل است که یک وب سایت موجود ممکن است حداقل چند بک لینک ایجاد کرده باشد.

از طرف دیگر، برای یک وب سایت جدید، باید همه چیز را از ابتدا انجام دهید و این تفاوت زیادی در سئو ایجاد می‌کند. با این حال، همیشه به این معنا نیست که یک وب سایتی که قبلا راه اندازی شده راحت‌تر به موفقیت در سئو برسد، زیرا سئو به عوامل مختلفی مانند مجازات موتورهای جستجو، به روز رسانی الگوریتم و موارد دیگر بستگی دارد.

تولید محتوا برای وبلاگ

رقابت‌پذیری

رقابت در صنعت یا تجارت شما چیزی است که هنگام بهینه سازی وب سایت خود برای موتورهای جستجو نمی‌توانید از آن غافل شوید. هرچه رقابت بیشتر باشد، مدت زمان بیشتری نیاز دارید تا وب سایت خود را به بالای صفحه نتایج موتورهای جستجو SERPs برسانید. بنابراین، شما باید به شدت رقابت توجه کنید، استراتژی‌های سئو خود را تکمیل کنید و روش‌های ابتکاری بیشتری برای عملکرد بهتر نسبت به سایر بازیگران صنعت پیدا کنید.

هدف گذاری برای کلمات کلیدی

کلمات کلیدی برتری شما برای رتبه بندی جستجوهای مربوطه کاربران است. بنابراین، شما باید به درستی کلمات کلیدی را بر اساس حجم جستجوی کلمات کلیدی، طول (تعداد کاراکتر)، محبوبیت و هدف کاربر شناسایی کنید. هدف قرار دادن کلمات کلیدی ضعیف ممکن است بر تمام تلاش‌های شما برای سئو تاثیر منفی داشته باشد.

از ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی مانند SEMRush، AHREFs یا UberSuggest برای تحقیقات موثر درباره کلمات کلیدی استفاده کنید. وقتی کلمات کلیدی مرتبط را در محتوای خود وارد می‌کنید، مطمئن شوید که از آن‌ها استفاده بیش از حد نکرده اید و با جریان طبیعی محتوا متناسب هستند.

ساختار و طراحی وب سایت

طراحی وب سایت و ساختار URL شما نیز در بهینه سازی وب سایت برای موتورهای جستجو مانند گوگل نقش مهمی ‌ایفا می‌کند. به عنوان مثال، اگر کاربری بین صفحات فرود مختلف وب سایت شما گیج مش‌شود یا با خطای 404 به دلیل خرابی لینک مواجه می‌شود، مطمئناً وب سایت شما کاربر پسند نیست و گوگل تنها از سایت‌هایی با تجربه کاربری روان حمایت می‌کند.

بنابراین، بهینه سازی این اجزای وب سایت شما الزامی ‌است، به خصوص اگر می‌خواهید سرعت پیشرفت سئو خود را افزایش دهید. همچنین، یک تست سازگاری با تلفن همراه انجام دهید تا مطمئن شوید بازدیدکنندگانی که از مرورگر تلفن همراه به وب سایت شما دسترسی پیدا می‌کنند، تجربه کاربری راحتی داشته باشند.

بودجه سایت

بودجه ای که در نظر دارید عامل دیگری است که تعیین می‌کند چقدر طول می‌کشد تا سئو به نتیجه برسد. بنابراین، هنگامی ‌که برای وب سایت خود یک استراتژی سئو ایجاد می‌کنید، باید از خود بپرسید که آیا بودجه ای از پیش تعیین شده دارید تا برنامه خود را مطابق آن اجرا کنید. از این نظر، بودجه مناسب می‌تواند یکی از عوامل محرک رشد سئو شما باشد.

بازه زمانی سئو چیست؟

اکنون، اجازه دهید به سوال واقعی سئو چقدر طول می‌کشد؟ پاسخ دهیم. با توجه به آنچه تاکنون درباره آن صحبت کردیم، مدت زمان موفقیت در سئو به عوامل مختلفی بستگی دارد. به طور کلی، با استفاده از استراتژی مناسب سئو، 6 تا 12 ماه زمان لازم است تا تلاش‌های شما به نتیجه برسد. در ادامه یک تصویر حدودی از ظاهر مسیر سئو شما و نتایجی که می‌توانید از آن بدست آورید برای شما تهیه کرده‌ایم:

ماه اول سئو

ماه اول شامل تحقیق و کشف، ممیزی فنی وب سایت، برنامه ریزی کلمات کلیدی و تهیه استراتژی محتوا است. مرحله تحقیق و کشف گاهی ممکن است یک ماه کامل طول بکشد. اما اگر این کار زود انجام شود، ممیزی وب سایت و برنامه ریزی کلمات کلیدی بعد از آن باید دنبال شود.

ماه دوم سئو

پس از اتمام ممیزی فنی، می‌توانید تغییرات را با توجه به نتایج حدودی اندازه‌گیری کنید. در حالی که تغییرات در حال انجام است، شما هنوز سئو انجام می‌دهید اما نمی‌توانید نتایج را مشاهده کنید. این امر به این دلیل است که تاثیر عملی پس از اتمام تغییرات اساسی شروع می‌شود. در همین حال، می‌توانید بر روی لینک پروفایل و محتوای با کیفیت بالا برای وب سایت خود کار کنید.

ماه سوم سئو

شروع به متمرکز شدن بر تولید محتوا از جمله، وبلاگ نویسی، اینفوگرافیک‌ها، سوالات متداول و سایر مطالب مرتبط با حوزه کاری خود کنید. در پایان ماه سوم، پیشرفت‌هایی را در رتبه بندی موتورهای جستجو در وب سایت خود مشاهده خواهید کرد. این به این دلیل است که تعمیرات اساسی فنی تا این زمان به پایان رسیده است. با ترکیب این سناریو با تولید محتوا، شروع به کار سئو را مشاهده خواهید کرد. علاوه بر بهبود رتبه بندی موتورهای جستجو، اگر مشتریان بالقوه شما به خریدار تبدیل شوند، این یک مزیت مضاعف است.

ماه چهارم سئو

با ایجاد محتوای بیشتر و بهینه سازی فنی وب سایت خود، می‌توانید یک لینک پروفایل قوی‌تر ایجاد کنید. در این ماه، می‌توانید انتظار افزایش ترافیک وب سایت، تولید مشتری و رتبه بندی بهتر در موتورهای جستجو را داشته باشید. در حالی که پیشرفت‌ها حتی قابل مقایسه با پیشرفتی در 12 ماه آینده خواهید داشت، نخواهد بود، مطمئناً به اندازه کافی مهم است که بدانید تلاش‌های سئو شما موثر واقع شده است.

در حقیقت، طبق گفته گوگل، در بیشتر موارد، فعالان حوزه سئو‌ به 4 ماه زمان نیاز دارند تا پیشرفت کنند و مزایای بالقوه را مشاهده کنند. بنابراین، این در حال حاضر این یک برد است.

ماه پنجم سئو

این یک اقدام عاقلانه است که مدیریت رسانه‌های اجتماعی را در برنامه سئو خود از این ماه یا حتی زودتر شروع کنید. با استفاده از رسانه‌های اجتماعی، می‌توانید محتوای خود را بهتر تبلیغ کنید و ترافیک مستقیم به وب سایت خود را افزایش دهید. همچنین می‌توانید فعالیت‌های روابط عمومی ‌و اطلاع رسانی را آغاز کنید تا ترافیک بیشتری را کسب کرده و مشتریانی واجد شرایط به دست آورید.

ماه ششم سئو

شما باید شاهد بازدیدکنندگان بیشتری از وب سایت خود باشید. از این پس می‌توانید بر تولید محتوای جذاب تر و ترویج یکسان در سراسر سیستم عامل‌ها تمرکز کنید. شما می‌توانید فرآیند را بر اساس نیازهای منحصر به فرد کسب و کار خود شخصی سازی کنید. اطمینان حاصل کنید که از یک برنامه ثابت پیروی می‌کنید.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سفارش فوری تولید محتوا

تعداد کلمه و مقاله را وارد کنید تا سفارش شما محاسبه شود

درصد تخفیف : 0%
قیمت هر مقاله0 تومان
قیمت کل0 تومان
قیمت با تخفیف0 تومان
پرداخت

با ما گفتگو کنید